«Առաջիկա տարիներին պետք է իրականացնենք այնպիսի ծրագրեր, որոնք միտված կլինեն քաղաքային զբոսաշրջության զարգացմանը». Տարոն Մարգարյան
01.02.2018
Մայրաքաղաքի վարչական շրջանների ղեկավարների տարեկան հաշվետվությունների շրջանակում Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն այսօր աշխատանքային խորհրդակցություն է անցկացրել Արաբկիր վարչական շրջանի աշխատակազմի հետ: Խորհրդակցության ընթացքում վարչական շրջանի ղեկավար Հովհաննես Վարդանյանը ներկայացրել է 2017թ. կատարված աշխատանքների համառոտ հաշվետվությունը, այնուհետև՝ 2018թ. նախատեսված ծրագրերը:
Ըստ ոլորտների անդրադառնալով նախորդ տարվա ընթացքում կատարած աշխատանքներին՝ Հովհաննես Վարդանյանն առանձնացրել է համայնքային ենթակայության կառուցների նորոգման, բնակելի ֆոնդի պահպանման, սոցիալական աջակցության, բակերի ու այգիների բարեկարգման, կանաչապատման ուղղությամբ իրականացված ծրագրային աշխատանքները: Զեկուցվել է նաև, որ 2017թ. Արաբկիրը համալրվել է հանգստի 5 նոր գոտիներով, որոնք առավել հարմարավետ ու գրավիչ միջավայր են ապահովել վարչական շրջանում:
Սոցիալական, մշակութային և մարզական ակտիվ համագործակցություն է ծավալվել Արցախի շրջանների և այլ երկրների գործընկեր քաղաքների հետ:
2017թ. ձեռքբերումներից Հովհաննես Վարդանյանն առանձնացրել է զբոսաշրջության զարգացման գործում վարչական շրջանում տարված աշխատանքները: Մասնավորապես շեշտադրվել է մասնավոր հատվածի հետ համագործակցությամբ նախորդ տարի Արաբկիրում մեկնարկած տարածաշրջանում ամենաերկար զիփլայնի շինարարության ծրագիրը: 2017-ին Արաբկիրում բացվել են նաև սպասարկման մի շարք կենտրոններ, այդ թվում՝ առևտրային և ժամանցի, ինչպես նաև շահագործման են հանձնվել բնակելի նոր համալիրներ, որոնք զգալիորեն նպաստել են վարչական շրջանի տնտեսության զարգացմանը, նոր աշխատատեղերի ստեղծմանն ու լրացուցիչ ծառայությունների մատուցմանը:
Ներկայացնելով 2018թ. նախատեսված ծրագրերը՝ Արաբկիր վարչական շրջանի ղեկավարը նշել է, որ զարգացման ծրագրերով նախատեսված աշխատանքներից բացի ակտիվ քայլեր են ձեռնարկվում զբոսաշրջության, մասնավոր հատվածի հետ համագործակցության զարգացման և ներդրումային գրավչության բարձրացման ու համապատասխան ծրագրերի իրականացման շուրջ: Հենց այս համատեքստում այս տարի շահագործման կհանձնվի զիփլայնը, կբարեկարգվի հարակից զբոսայգին, կներդրվեն զբոսաշրջային նոր հետաքրքրություններ, ինչը նոր էջ կբացի վարչական շրջանի կյանքում: Նշվել է, որ 2018-ին կօծվի նաև Արաբկիրի եկեղեցին:
«Պարոն քաղաքապետ, ուզում եմ վստահեցնել Ձեզ, որ վարչական շրջանի աշխատակազմը պատրաստ է իր հետևողական աշխատանքով բարելավելու նախորդ տարվա ցուցանիշները՝ արձանագրելով նոր ձեքբերումներ: Առաջնորդվելով մայրաքաղաքի զարգացման ընդհանուր ծրագրով և Ձեր կողմից նախանշած առաջնահերթություններով՝ վստահեցնում եմ, որ վարչական շրջանը կգրանցի նոր արդյունքներ», - նշել է Արաբկիր վարչական շրջանի ղեկավարը:
Ընդհանուր առմամբ դրական գնահատելով Արաբկիր վարչական շրջանի կատարած աշխատանքը՝ Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն աշխատակազմի ուշադրությունը հրավիրել է զբոսաշրջության զարգացման նպատակով ենթակառուցվածքների ստեղծմանն ու ներդրումային դաշտի աշխուժացմանը:
«Երևանը դեռևս ամբողջությամբ և արժանիորեն բացահայտված չէ թե զբոսաշրջիկների, թե հենց քաղաքի բնակիչների համար։ Առաջիկա տարիներին պետք է իրականացնենք այնպիսի ծրագրեր, որոնք միտված կլինեն քաղաքային զբոսաշրջության զարգացմանը, հատկապես դրա ապակենտրոնացմանը, բացահայտենք Երևանն առաջինը մեր համաքաղաքացիների համար: Անհրաժեշտ են նոր ծրագրեր, նոր ուղղություններ ու մոտեցումներ, քանի որ Երևանը միայն կենտրոնը չէ: Այսինքն՝ Երևանի վարչական շրջաններում զբոսաշրջային նոր ենթակառուցվածքների ստեղծում, ներդրումային փաթեթների խթանում: Այդ տեսանկյունից Արաբկիրն ունի բոլոր հնարավորությունները, և բարեկարգվող այգին, որն ունի նոր ենթակառուցվածքներ, նոր շունչ կտա քաղաքային զբոսաշրջությանը: Կարևոր են նաև մասնավոր հատվածի հետ ակտիվ համագործակցությունն ու ներդրողների համար համարավետ միջավայրի ապահովումը»,- ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Անդրադառնալով քաղաքացիների սպասարկմանը՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանձնարարել է ուշադրության կենտրոնում պահել սպասարկման ոլորտի բարելավումն ու մատուցվող ծառայությունների որակը՝ ներառելով ժամանակակից տեխնոլոգիաները:
«Այսօր Երևանի քաղաքապետարանի կայքում գործում են մի շարք էլեկտրոնային ծառայություններ, որոնք, անշուշտ, հնարավորին մատչելի և հասանելի են դարձրել քաղաքացիների սպասարկումը, և նախկինի պես այլևս հարկավոր չէ հասնել Երևանի քաղաքապետարան կամ վարչական շրջանի աշխատակազմ: Հետևաբար, պահանջս է աշխատակազմից լինել էլ ավելի նախաձեռնող, ստեղծագործող, հանդես գալ նոր առաջարկներով՝ ի նպաստ մեր քաղաքացիների և քաղաքի», - հատկանշել է Երևանի քաղաքապետը:
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանձնարարել է, Երևանի քաղաքապետարանի կողմից տարվող ծրագրային քաղաքականությանը զուգահեռ, միաժամանակ ուշադրության կենտրոնում պահել վարչական շրջանում քաղաքային նշանակության ծրագրերում մասնավոր հատվածի ներգրավման և ներդրումների խթանման աշխատանքները:

Тарон Маргарян: В ближайшие годы мы должны реализовать программы, которые будут направлены на развитие городского туризма
01.02.2018
Мэр Еревана Тарон Маргарян провел рабочее совещание с аппаратом административного района Арабкир. В рамках совещания руководитель административного района Арабкир Ованнес Варданян представил отчет работ за 2017 год и программы, намеченные на текущий год. Ованнес Варданян в частности выделил проведенные работы по ремонту муниципальных учреждений, сохранению жилищного фонда, социальному обеспечению, благоустройству дворов и парков, а также работы по озеленению. Было также доложено, что в 2017 году в Арабкире было построено пять зон отдыха. Было также продолжено активное сотрудничество с районами Арцаха и городами-партнерами в сферах социального обеспечения, культуры и спорта.
Среди достижений прошлого года Ованнес Варданян отметил проведенные в административном районе работы, направленные на развитие туризма. В частности была отмечена стартовавшая в прошлом году в Арабкире программа по строительству самого длинного в регионе зиплайна, которая осуществляется в сотрудничестве с частным сектором. В 2017 году в Арабкире был открыт ряд центров обслуживания, сданы в эксплуатацию новые жилищные комплексы.
Представив программы, намеченные на 2018 год, руководитель административного района Арабкир отметил, что помимо работ, проводимых в рамках программ развития, предпринимаются также активные шаги по развитию туризма, сотрудничеству с частным сектором, а также программы по повышению инвестиционной привлекательности. В этом контексте уже в этом году будет сдан в эксплуатацию зииплайн и будет благоустроен прилегающий к нему парк. Было также отмечено, что в 2018 году будет освящена церковь Арабкира.
В целом положительно оценивая проделанную административным районом Арабкир работу, мэр Тарон Маргарян привлек внимание аппарата к работам, направленным на создание инфраструктур в сфере туризма и активизацию инвестиционной среды.
«Ереван еще не полностью раскрыт для туристов и жителей города. В ближайшие годы мы должны реализовать программы, которые будут направлены на развитие городского туризма. Необходимы новые программы, новые направления и подход, поскольку Ереван это не только центр города. Это предполагает создание новых туристических инфраструктур в административных районах Еревана, а также привлечение новых инвестиций. С этой точки зрения в Арабкире есть все возможности. Важны также активное сотрудничество с частным сектором и обеспечение благоприятной среды для инвесторов»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
Коснувшись вопроса обслуживания граждан, мэр Тарон Маргарян поручил держать под постоянным контролем качество предоставляемых гражданам услуг.
«Сегодня на сайте мэрии Еревана доступен ряд электронных услуг, которые, несомненно, делают обслуживание граждан более доступным и им больше не приходится лично обращаться в аппараты мэрии и административных районов. Следовательно, требую от аппарата быть более инициативным и выступить с новыми предложениями, во благо нашего города и жителей»,-подчеркнул мэр Еревана.
Мэр Тарон Маргарян поручил параллельно проводимой мэрией Еревана программной политике, держать также в центре внимания работы по поощрению инвестиций, а также вовлечению частного сектора в программы, проводимы в административном районе.