Առաջին անգամ Հայաստանում. Նորք-Մարաշ ԲԿ-ում կատարվել է սրտանոթի փականի փակ վիրահատություն
Ռուսաստանաբնակ անվանի բժիշկ, ակադեմիկոս Բագրատ Ալեքյանը Երևանում է` քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործող Նորք - Մարաշ բժշկական կենտրոնի հատուկ հրավերով:
80-ամյա հիվանդի կյանքը փրկելու միակ եղանակն աորտային փականի վիրահատությունն էր: Հաշվի առնելով տարիքն ու կողմնակի հիվանդությունները՝ բաց վիրահատությունը հակացուցված էր:
Բժիշկ Ալեքյանի, նրա թիմի և կենտրոնի հմուտ բժիշկների շնորհիվ Հայաստանում առաջին անգամ տրանսկաթետերային եղանակով կատարվեց աորտային փականի իմպլանտացիա:
«Աորտային փականը, որի պարագիծը պետք է լինի 20-30 մմ, հիվանդի մոտ նեղացել և դարձել էր 6 մմ: Տեղադրվել է բալոն, որը հետո հեռացվել է, և անոթը լայնանալով փականը բացել է»,- նշել է ՌԴ ԱՆ գլխավոր ինտերվենցիոն սրտաբան, ակադեմիկոս Բագրատ Ալեքյանը:
Վիրահատությունը տևել է մոտ 3 ժամ: Բժշկական կենտրոնում նա կմնա 1-3 օր: Աշխարհում առաջին անգամ նման վիրահատություն կատարվել է Ֆրանսիայում՝ 2002 թվականին: Այժմ տարեկան 90 հազար այդպիսի վիրահատություն է արվում:
«Մեր հիվանդն առնվազն 7-10 տարի նոր միջամտությունների կարիք չի ունենա»,-նշել է բժշկական կենտրոնի տնօրեն Միքայել Ադամյանը:
Նորք-Մարաշ բժշկական կենտրոնի բուժանձնակազմը այժմ վերապատրաստվում է: Առաջիկա տարիներին նախատեսում են արդեն ինքնուրույնաբար կատարել այդպիսի փակ՝ ներանոթային վիրահատություններ:

Впервые в Армении в МЦ Норк-Мараш проведена закрытая операция по замене аортального клапана
По приглашению муниципального медицинского центра Норк-Мараш в Ереване находится известный российский врач, академик Баграт Алекян.
Операция на аортальном клапане была единственной возможностью спасти жизнь 80-летнему пациенту. С учетом возраста и заболеваний открытая операция была противопоказана.
Благодаря врачу Алекяну, его команде, а также врачам медицинского центра «Норк-Мараш» впервые в Армении была проведена транскатетерная имплантация аортального клапана.
«Аортальный клапан, периметр которого должен составлять 20-30 мм, у больного был сужен до 6 мм. Был установлен баллон, который позже был удален и сосуд, расширившись, открыл клапан», - пояснил главный специалист Минздрава России по рентгенэндоваскулярной диагностике и лечению, кардиохирург Баграт Алекян.
Операция продлилась около 3 часов. Больной останется в клинике 1-3 дня.
Подобная операция впервые в мире была проведена во Франции в 2002 году. В настоящее время ежегодно в среднем проводится до 90 тысяч таких операций.
По словам директора медцентра Микаэла Адамяна, прооперированный пациент не будет нуждаться в новых вмешательствах как минимум 7-10 лет.
Медперсонал клиники «Норк-Мараш» в настоящее время проходит переподготовку. В ближайшие годы планируется проводить подобные закрытые операции самостоятельно.