Առաջին հերթափոխով մարզաառողջարանային ճամբարներ է մեկնել երևանաբնակ 365 երեխա
Երևանաբնակ՝ զոհված, հաշմանդամ զինծառայողների, աշխարհազորայինների ծնողազուրկ ու սակավ ապահովված բազմազավակ, ինչպես նաև սիրիահայ ընտանիքների դպրոցահասակ 365 երեխաներ, ՀՀ կառավարության ամենամյա ծրագրով և Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ, ամառային հանգստի են մեկնել Հանքավանի և Ծաղկաձորի մարզաառողջարանային ճամբարներ:
Ավանդույթի համաձայն երեխաների մեկնումը ճամբարներ կազմակերպվել է անմիջապես վարչական շրջաններից: Վաղ առավոտյան երեխաներին ամառային հանգստի են ճանապարհել վարչական շրջանների ղեկավարները, հանրակրթության վարչության պետ Աննա Ստեփանյանը և սոցիալական ապահովության վարչության աշխատակիցները: Մինչ երեխաների մեկնելը նրանց բաժանվել է մարզական գույք և մարզահագուստ:
Առաջին հերթափոխի ճամբարականները կվերադառնան հուլիսի 8-ին: 7-13 տարեկան ճամբարականների փոխադրման համար տրամադրվել են հարմարավետ ավտոբուսներ: Ընդ որում, մեկնելու և վերադարձի անվտանգությունը ապահովելու նպատակով երեխաներին կուղեկցի Ճանապարհային ոստիկանությունը:
Նշենք նաև, որ մարզաառողջարանային 5 ճամբարներում պատանիներն ու աղջիկները կհանգստանան երեք հերթափոխով՝ ապահովված լինելով հանգստի կազմակերպման բոլոր անհրաժեշտ պայմաններով: Երեխաները տեղերում գտնվելու են մշտական ուշադրության կենտրոնում: Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հանձնարարությամբ՝ փոքրիկ երևանցիների ճամբարային հանգստի օրերին նրանց կայցելեն վարչական շրջանների ղեկավարները և քաղաքապետարանի պատասխանատուները՝ տեղերում երեխաների առօրյային ու ստեղծված պայմաններին ծանոթանալու նպատակով:

365 детей отправились в первую смену в спортивно-оздоровительные лагеря
В рамках ежегодной программы правительства РА и при содействии мэрии Еревана, 365 детей из социально необеспеченных семей, дети лишенные родителей, дети погибших или ставших инвалидами военнослужащих, а также дети из семей сирийских армян, проводят свой летний отдых в спортивно-оздоровительных лагерях Анкавана и Цахкадзора.
Сегодня утром руководители административных районов, начальник управления общего образования аппарата мэрии Еревана Анна Степанян и сотрудники управления социального обеспечения проводили детей в лагеря. Детям были вручены спортивная одежда и другие принадлежности. Из лагерей 1-я смена вернется 8-го июля.
Всю дорогу, предоставленные детям (7- 13 лет) комфортабельные автобусы, будут сопровождать машины Дорожной полиции. Стоит также отметить, что в 5-и спортивно-оздоровительных лагерях для отдыхающих детей обеспечены все необходимые условия.
По поручению мэра Еревана Тарона Маргаряна руководители административных районов столицы и ответственные лица аппарата мэрии периодически будут навещать отдыхающих в лагерях детей и знакомится с условиями их отдыха.