Առողջ ապրելակերպը ազգային նոր վերելքի գլխավոր բաղադրիչներից է. Երևանի պատվիրակությունը Ստեփանակերտում է
06.08.2019
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի գլխավորած պատվիրակությունը ժամանել է Ստեփանակերտ՝ մասնակցելու Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաքում մեկնարկած Համահայկական յոթերորդ խաղերի բացման արարողությանը։ Ստեփանակերտի քաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանի հետ միասին Հայրենիքի համար կյանքը զոհած հերոսների հուշահամալիրում ծաղիկներ խոնարհելուց հետո քաղաքապետ Մարությանը հանդիպել է Համահայկական յոթերորդ խաղերում Երևանը ներկայացնող մարզիկների ու մարզիչների հետ։ Ողջունելով Երևանի հավաքականի անդամներին՝ քաղաքապետը հույս է հայտնել, որ Երևանի հավաքականը պատվով կներկայացնի համայն հայության մայրաքաղաքը խաղերում։
«Առողջ ապրելակերպը մեր ազգային նոր վերելքի քաղաքականության կարևոր բաղադրիչներից է։ Թեև Համահայկական խաղերը ավելի շատ համախմբման, իրար տեսնելու, իրար հետ շփվելու առիթ են, քան զուտ մարզական մրցություն, այնուհանդերձ, ես կարևորում եմ մարզական մրցակցության ոգին և հույս ունեմ, որ ինչպես նախորդ խաղերին, հիմա էլ դուք ամենաբարձր արդյունքները ցույց կտաք», - ասել է քաղաքապետը։
Հավաքականի անդամները քաղաքապետի հետ զրուցել են մայրաքաղաքի մարզամշակութային կյանքին ու քաղաքի զարգացման այլ ոլորտներին վերաբերող խնդիրների մասին։ Այնուհետև Ստեփանակերտի քաղաքապետարանում քաղաքապետ Մարությանը հանդիպել է իր գործընկեր Սուրեն Գրիգորյանին։ Զրուցակիցները փաստել են, որ Համահայկական խաղերի անցկացումը Արցախում լուրջ խթան կդառնա երկու մայրաքաղաքների հարաբերությունների զարգացման համար և ավելի ճանաչելի կդարձնի Արցախը սփյուռքի տարբեր համայնքներում ու, ընդհանրապես, հայկական աշխարհում։ Հայկ Մարությանը և Սուրեն Գրիգորյանը քննարկել են նաև համատեղ ծրագրերի ընթացքը։ 2019թ. օգոստոսի 5-18-ը կայանալիք Համահայկական ամառային 7-րդ խաղերի պաշտոնական բացումն ու մի շարք մարզաձևերի մրցաշարերը կընթանան Ստեփանակերտում, այնուհետև օգոստոսի 9-ից մրցումները կշարունակվեն Երևանում: Երևանի մարզական պատվիրակությունը, որն ամենամեծն է (285 մարզիկ), խաղերին կմասնակցի 19 հավաքական թիմով՝ 17 մարզաձևերում:

Здоровый образ жизни является одним из ключевых компонентов нового национального возрождения: ереванская делегация находится в Степанакерте
06.08.2019
Возглавляемая мэром Еревана Айком Марутяном делегация прибыла в Степанакерт для участия в церемонии открытия 7-ых Всеармянские летних игр, которые будут проходить в столице Республики Арцах.
Вместе с мэром Степанакерта Суреном Григоряном Айк Марутян посетил мемориальный комплекс, где возложил цветы к могилам героев, павших в боях за Родину.
В рамках визита в Степанакерт была организована также встреча мэра Марутяна со спортсменами и тренерами, которые представляют Ереван на 7-ых Всеармянских летних играх.
Поприветствовав членов сборной Еревана, мэр выразил надежду, что сборная Еревана с честью представит столицу армян мира на играх.
«Здоровый образ жизни является одним из ключевых компонентов нового национального возрождения. Хотя Всеармянские игры являются скорее поводом для объединения, общения и встреч, чем просто спортивными соревнованиями, однако, я придаю важность спортивному духу и надеюсь, что, как и в предыдущих играх, так и на этот раз вы добьетесь самых лучших результатов»,-отметил мэр Еревана.
Представители сборной Еревана вместе с мэром обсудили проблемы развития культурной и спортивной жизни столицы, а также разных сфер городского хозяйства.
В мэрии Степанакерта мэр Марутян встретился с мэром столицы Арцаха Суреном Григоряном.
Собеседники подчеркнули, что проведение Всеармянских игр в Арцахе станет серьезным стимулом для развития отношений между двумя столицами и сделает Арцах более узнаваемым в различных общинах диаспоры. Айк Марутян и Сурен Григорян обсудили также ход совместно реализуемых программ.
Официальная церемония открытия 7-ых Всеармянские летних игр, которые будут проходить с 5-го по 18-е августа, а также соревнования по разным видам спорта пройдут в Степанакерте, а с 9-го августа соревнования продолжатся в Ереване.