Արցախցի երեխաները՝ Երևան քաղաքի պատմության թանգարանում
Հայկական երկու պետությունների մայրաքաղաքների՝ Երևանի և Ստեփանակերտի միջև համագործակցության ծրագրերի շրջանակում խորանում և ամրապնդվում են նաև Երևանի վարչական շրջանների և Արցախի շրջանների միջև հաստատված կապերն ու փոխգործակցությունը: Այդ համատեքստում պարբերաբար կազմակերպվում են նաև փոխայցեր, որոնցից հերթականը Դավթաշեն վարչական շրջանի ղեկավար Ռուսլան Բաղդասարյանի հրավերով Ստեփանակերտի և Մարտակերտի 30 երեխաների այցն էր Երևան: Հայաստանի մայրաքաղաքում գտնվող արցախցի երեխաներն այսօր այցելել են Երևան քաղաքի պատմության թանգարան: Այստեղ նրանք Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի սոցիալական ապահովության վարչության պետ Ռուզաննա Զաքարյանի, Ստեփանակերտի քաղաքապետարանի աշխատակազմի սոցիալական պաշտպանության և առողջապահության բաժնի պետ Իվետա Դանիելյանի և Մարտակերտի համար 2 դպրոցի ներկայացուցիչ Սուսաննա Սարգսյանի ուղեկցությամբ շրջել են թանգարանի ցուցասրահներում, դիտել հին Երևանի անիմացիոն մանրակերտը` լուսային էֆեկտներով: Այնուհետև արցախցի երեխաների համար կազմակերպվել է «Ճանաչիր Երևանը» գիտահանրամատչելի խաղ-էքսկուրսիան:
Երևանում հյուրընկալվելու ընթացքում փոքրիկ արցախցիներն այցելել են նաև մայրաքաղաքի տեսարժան վայրեր, մասնակցել Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա առիթով կազմակերպված տոնական միջոցառումներին: Երևանյան այցելությունից և ջերմ ընդունելությունից տպավորված՝ երեխաները նշել են, որ վերադառնում են Արցախ՝ ձեռք բերելով նոր ընկերներ և իրենց հետ տանելով հաճելի հիշողություններ:

Арцахские дети в музее истории Еревана
В рамках программы сотрудничества между столицами двух армянских государств-Еревана и Степанакерта, углубляется и укрепляется также взаимодействие между административными районами Еревана и районами Арцаха. В этом контексте периодически организовываются также взаимные визиты.
По приглашению руководителя административного района Давташен Руслана Багдасаряна 30 детей из Степанакерта и Мартакерта посетили Ереван. В сопровождении начальника управления по социальному обеспечению аппарата мэрии Еревана Рузанны Закарян, начальника отдела социального обеспечения и здравоохранения аппарата мэрии Степанакерта Иветы Даниелян и представителя школы 2 Мартакерта Сусанны Саргсян находящиеся в столице Армении арцахские дети сегодня посетили музей истории Еревана, где прошлись по выставочным залам. Детям был представлен также анимационный макет старого Еревана.
В рамках визита в Ереван маленькие арцахцы посетили достопримечательности столицы, стали участниками праздничных мероприятий, организованных по случаю Международного дня защиты детей.
Впечатленные визитом и теплым гостеприимством, дети отметили, что в Ереване приобрели новых друзей и возвращаются в Арцах с приятными воспоминаниями.