Արծաթի և զարդանախշի սիմֆոնիան․ նոր ցուցահանդես
90 տարվա ընթացքում թանգարանում հավաքվել և պահպանվում են հայ արծաթագործ վարպետների բացառիկ գործեր։ Ցուցադրությունն առանձնանում է 19-20-րդ դարերի թվագրվող նախշազարդ գոտիներով ու ապարանջաններով։ Դրանց աշխարհագրությունն Արևմտյան Հայաստանից ու Արցախից հասնում է մինչև Իրան, Հնդկաստան և անգամ Չինաստան։ Զարդերից յուրաքանչյուրն ունեցել է հատուկ խորհուրդ։ Շուշիի ոսկեջուր ճարմանդն, օրինակ, ընտանիքի կանայք կրել են պտղաբերության համար։
Զարդերը պատրաստված են տեխնիկական տարբեր եղանակներով՝ մանրարուք, դրվագում, արծնակիտում, սևադ։ Դրանց մի մասն ունի արծաթագործ վարպետի կնիք:
Ցուցադրված են նաև սպասք և ծիսական առարկաներ, այդ թվում ՀՀ ֆինանսների նախարարության գանձապետարանի, ինչպես նաև թանգարանի նվիրատու Ռոստոմ Ոսկանյանի հարուստ ֆոնդերից:

Симфония серебра и украшений
За 90 лет в музее накопилась богатая коллекция эксклюзивных работ, созданных армянскими мастерами по серебру. На выставке можно увидеть серебряные пояса и браслеты, датируемые 19-20 веками. Здесь есть украшения из Западной Армении и Арцаха, Ирана, Индии и даже Китая. Каждое изделие имеет особый символ. Например, позолоченные запонки из Шуши женщины носили как символ плодородия.
Техника изготовления изделий разная: чеканка, филигрань, финифть. Некоторые украшения имеют печать автора.
На выставке можно увидеть также предметы посуды и ритуальные предметы из коллекций сокровощницы Министерства финансов РА и дарителя музея Ростома Восканяна.