Ասիական քաղաքապետերի համաժողովի գործադիր կոմիտեի նիստին մասնակցել է նաև Երևանը
Ասիական քաղաքապետերի համաժողովի (ԱՔՀ) գործադիր կոմիտեի 5-րդ նիստին, որը տեղի է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության Թեհրան և Ղազվին քաղաքներում, մասնակցել է նաև Երևանը։ Համաժողովին ներկա են եղել 17 երկրների 54 քաղաքների պատվիրակություններ, որոնցից երկու տասնյակը` քաղաքապետերի գլխավորությամբ, ինչպես նաև 8 միջազգային կազմակերպությունների պատվիրակություններ: Երևանը նիստում ներկայացրել է քաղաքապետարանի աշխատակազմի արտաքին կապերի վարչության պետի տեղակալ Տիգրան Աստվածատրյանը։
Ողջունելով համաժողովի մասնակիցներին՝ Ասիական քաղաքապետերի համաժողովի հիմնադիր նախագահ, Թեհրանի քաղաքապետ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը կարևորվել է Ասիական տարածաշրջանի բոլոր երկրների և ժողովուրդների կայուն զարգացումը, ինչպես նաև համագործակցության անհրաժեշտությունը՝ հանուն տարածաշրջանի խաղաղության և առաջընթացի, ինչին ևս ուղղված է համաժողովը։ Պատվիրակությունների ղեկավարները մասնակցել են նաև Թեհրանի քաղաքապետի հետ համաժողովից դուրս հանդիպմանը։
Համաժողովի օրակարգում ներառված են եղել տարբեր ոլորտներին առնչվող քննարկումներ՝ քաղաքների զարգացման, դրա ուղիների և այլ թեմաներով։ Համաժողովի ընթացքում կազմակերպվել են նաև տեխնիկական և մշակութային ճանաչողական շրջայցեր. պատվիրակությունները ծանոթացել են Թեհրան և Ղազվին քաղաքաներում իրականացված և իրականացվելիք ծրագրերին ու նախագծերին:

Ереван принял участие в заседании исполнительного комитета Азиатского форума мэров
В 5-м заседании исполнительного комитета Азиатского форума мэров, который проходил городах Тегеран и Казвин Исламской Республики Иран, в этом году принял также участие Ереван. В форуме приняли участие делегации 54 городов из 17 стран, два десятка из которых возглавляли мэры, а также делегации из 8-и международных организаций. На форуме Ереван представлял заместитель начальника внешних связей аппарата мэрии Тигран Аствацатрян.
Приветствуя участников форума, основатель и председатель Азиатского форума мэров, мэр Тегерана Мохаммед Багер Галибаф подчеркнул важность устойчивого развития всех стран и народов азиатского региона, а также необходимость сотрудничества во имя регионального мира и прогресса. Главы делегаций приняли также участие во встрече с мэром Тедерана.
В повестку дня форума были включены дебаты на тему развитие городов, направления развития и другие темы. В рамках форума были организованы также культурные познавательные туры: в городах Тегеран и Казвин делегации познакомились с реализованными программами и дальнейшими проектами.