Ավագանու որոշմամբ Երևանի քաղաքապետի արտահերթ ընտրությունների օր է սահմանվել հուլիսի 16-ը
Օրենքի ուժով հրավիրված Երևանի ավագանու նիստում, որը վարել է Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ, քաղաքապետի պաշտոնակատար Կամո Արեյանը, Երևանի ավագանու քննարկմանն է ներկայացվել «Երևանի քաղաքապետի արտահերթ ընտրությունների օրը սահմանելու մասին» որոշման նախագիծը: Մինչ այդ Կամո Արեյանն ավագանու անդամներին տեղեկացրել է, որ «Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքի 45-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետին համապատասխան Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի լիազորությունները վաղաժամկետ դադարել են նրա կողմից 2018 թվականի հուլիսի 9-ին ներկայացված հրաժարականի հիմքով:
Հիմք ընդունելով Երևանի քաղաքապետի հրաժարականը և ղեկավարվելով «Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքի 45-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով և 46-րդ հոդվածի 1-ին մասով` Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ, քաղաքապետի պաշտոնակատար Կամո Արեյանը Երևան քաղաքի ավագանու քննարկմանն է ներկայացրել Երևանի քաղաքապետի արտահերթ ընտրությունների օրը 2018 թվականի հուլիսի 16-ին սահմանելու մասին որոշման նախագիծը:
Առաջարկ է եղել նաև Երևանի քաղաքապետի արտահերթ ընտրությունների օրը սահմանել 2018 թվականի օգոստոսի 8-ը:
Երևանի ավագանին ձայների մեծամասնությամբ հավանություն է տվել Երևանի քաղաքապետի արտահերթ ընտրությունների օրը 2018 թվականի հուլիսի 16-ին՝ ժամը 11.00-ին սահմանելու մասին որոշման նախագծին:

Решением Совета старейшин Еревана день внеочередных выборов мэра Еревана назначен на 16 июля
Согласно закону на созванном заседании Совета старейшин Еревана, которое вел первый заместитель мэра Еревана, исполняющий обязанности мэра Камо Ареян, на обсуждение Совета старейшин Еревана был представлен проект решения «О назначении даты внеочередных выборов мэра Еревана».
Камо Ареян сообщил членам Совета, что согласно пункту 3, части 2, статьи 45 Закона РА «О местном самоуправлении в городе Ереване» полномочия мэра Еревана Тарона Маргаряна были досрочно прекращены на основании его отставки, представленной 9-го июля 2018 года.
Принимая во внимания отставку и руководствуясь пунктом 3, части 2, статьи 45 Закона РА «О местном самоуправлении в городе Ереване», первый заместитель мэра Еревана, исполняющий обязанности мэра Камо Ареян представил на обсуждение Совета старейшин проект решения о назначении даты внеочередных выборов мэра Еревана на 16 июля 2018 года. Было также представлено предложение о назначении даты внеочередных выборов на 8-е августа.
Совет старейшин подавляющим большинством голосов одобрил проект решения о назначении внеочередных выборов мэра Еревана на 16 июля 2018 года в 11.00.