Ավտոտնակների փոխարեն` հանգստի գոտի. քաղաքապետ Հայկ Մարությանը ծանոթացել է կատարված աշխատանքներին
Նորք Նորք վարչական շրջանի Բակունցի 12 հասցեի բակային տարածքում 12 ավտոտնակների փոխարեն հանգստի գոտի է կառուցվել: Ավտոտնակների տերերը վարչական շրջանի հետ բանակցություններից հետո որոշել են իրենց իսկ ձեռքով քանդել դրանք ու բակը վերադարձնել բնակիչներին: Այնուհետև համայնքի աջակցությամբ բակը բարեկարգվել և կանաչապատվել է:
Թաղամաս այցելած Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը շնորհակալություն է հայտնել բնակիչներին՝ համայնքի նախաձեռնություններին աջակցելու և Երևանն այդչափ սիրելու համար:
Նոր Նորքի 4-րդ զանգվածի Թումանյանի այգու հարակից՝ շուրջ 3000 քմ տարածքը ևս մաքրվել է բնակիչների կողմից ինքնակամ զբաղեցված տարածքներից, ու փոխարենը հանգստի կանաչ գոտի է ձևավորվել:
«Այն, ինչ կատարվում է այստեղ, ինձ համար իրադարձություն է, ոչ թե այն պատճառով, որ ունեցանք ևս 3000 քմ այգի, այլ որ ինքնագիտակցությունը բնակչության ամենամեծ գնահատականն է, ինչը կարելի է ունենալ այսօր: Գիտեք, բոլոր բակերում կան այնպիսի տարածքներ, որոնք առաջին հարկի բնակիչները գրավել են և միայն իրենք են օգտվում: Բայց դա հանրային տարածք է: Եվ վարչական շրջանի ղեկավարի բանակցությունների շնորհիվ նրանք ինքնակամ այդ տարածքները հանձնել են հետ՝ համայնքին, և համայնքն էլ իր կողմից այդ տարածքները վերածել է գեղեցիկ այգու: Այստեղ երկու կարևոր մոտեցում կա. մարդիկ գիտակցել են, որ այն, ինչը բոլորինն է, միայն իրենցը չի և վերադարձրել են: Ես շատ շնորհակալ եմ այդ մարդկանց, և երկրորդ՝ վարչական շրջանն այդ տարածքները չի թողել տարիներով անխնամ և հստակ ծրագիր է իրականացրել: Սա շատ կարևոր օրինակ է մյուս բնակիչների համար, և այս օրինակը պետք է վարակիչ լինի»,- ընդգծել է քաղաքապետն ու նկատել, որ գործընթացը մեկնարկել է տարբեր վարչական շրջաններում:

Зона отдыха вместо гаражей: мэр Айк Марутян ознакомился с проделанной работой
Вместо 12 гаражей на территории двора по адресу ул. Бакунца 12 в административном районе Нор Норк теперь сформирована зона отдыха. После ряда переговоров владельцы гаражей приняли решение самолично снести гаражи и возвратить двор жильцам.
Во время визита в этот квартал мэр Еревана Айк Марутян выразил благодарность жильцам за содействие общине в инициативах, направленных на благоустройство дворов, а также за любовь и заботу по отношению к городу.
Участок площадью 3000 кв м, прилегающий к парку Туманяна в административном районе Нор Норк, также очищен от построек и зон, самовольно занятых жильцами, и вместо них сформирован парк.
«Все это очень важно для меня не только из-за того, что теперь у нас есть еще один парк площадью в 3000 кв м, но из-за того, что самосознание населения является самой высокой оценкой, которую можно заслужить сегодня. Во всех дворах есть подобные участки, которые незаконно заняты жильцами первых этажей. Однако эти участки являются общественной собственностью. Благодаря разъяснительной работе руководителя административного района, жильцы сами создали здесь красивый сквер. Во всем этом есть два важный аспекта: во-первых, люди осознали, что участки принадлежат всем, а не только им, и я за это им благодарен. Во-вторых, административный район осуществил программу по благоустройству и озеленению. Это должно послужить примером и для других жильцов»,- подчеркнул мэр, отметив, что процесс начался и в других административных районах.