«Բացի տեղեկանք տալուց, պոլիկլինիկաները քաղաքացիներին նաև որակյալ ծառայություններ պետք է մատուցեն». քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյան
23.05.2022
Ծիծեռնակաբերդի խճուղում մեկնարկել են փլուզված հատվածի վերակառուցման աշխատանքները: Հերթական աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանին զեկուցվել է, որ փլվածքի ողջ երկայնքով ճանապարհը կվերակառուցվի, կիրականացվեն ամրացման աշխատանքներ: Ծրագրի շրջանակում կվերակառուցվեն նաև գործող բոլոր ստորգետնյա հաղորդուղիներն ու հեղեղատար համակարգը: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել աշխատանքները կազմակերպել եռահերթ՝ նաև գիշերային ժամերին, որպեսզի կարճ ժամանակահատվածում գործընթացն ավարտվի և ճանապրհի երկկողմանի երթևեկությունը բացվի:
Մայրաքաղաքում ընթացքի մեջ են գծանշման աշխատանքները: Գործընթացը կազմակերպվում է հատուկ տեխնիկայի միջոցով, ինչը հնարավորություն է տալիս աշխատանքներն իրականացնել ավելի արագ ու սահմանված չափորոշիչներին համապատասխան: Հարկ է նշել, որ ապրիլի 1-ից այս գործառույթն անցել է համայնքին: Զուգահեռ կմեկնարկի նաև փողոցների «նյու ջերսի» տիպի բետոնապատ հենապատերի ներկման գործընթացը:
Երևանի մի շարք փողոցներ ևս այսուհետ առավել անվտանգ կլինեն հետիոտնի համար: Ընթացիկ տարում մայրաքաղաքում կտեղադրվի հետիոտնային կանչի ռեժիմով աշխատող շուրջ 60 լուսացույց:
Երևանյան լճի հետագա աղտոտումը կանխարգելելու նպատակով Հրազդան գետի վրա տեղադրվում է աղբաորսիչ ճաղավանդակ:
Մայրաքաղաքում միջազգային վարկային ծրագրերի ընթացքի վերաբերյալ զեկուցվել է, որ Արգավանդ-Շիրակ ճանապարհահատվածում աշխատանքներն արդեն ավարտական փուլում են: Քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային ծրագրի շրջանակում կառուցվող այս ճանապարհի բացումը նախատեսվում է հունիսի 4-ին: Այն ներառում է նաև Հրազդան գետի վրա կառուցված 252մ. երկարությամբ և 28մ. լայնությամբ Երևանի 5-րդ խոշոր կամուրջը:
Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրով հիմնանորգվող 15 մանկապարտեզներից 13-ում աշխատանքներն ընթացքի մեջ են: Դրանցից մեկն առաջիկայում կհանձնվի շահագործման:
Եվրոպական ներդրումային բանկի հետ այժմ բանակցություններ են տարվում ծրագրի երկրորդ փուլում նաև պոլիկլինիկաներ ընդգրկելու ուղղությամբ: Կարևորելով պոլիկլինիկաներում հարմարավետ պայմանների ապահովումը՝ քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը նշել է, որ համայնքն այսօր նախձեռնել է փոփոխությունների գորընթաց:
«Պոլիկլինիկաների մասով համայնքը բավականին ժամանակ է կորցրել, բայց այնուամենայնիվ մենք սկսել ենք փոփոխությունների գործընթաց: Ամենակարևորն այն է, որ կարողանանք շենքային պայմանները բարելավել, որպեսզի քաղաքացիներին բացի տեղեկանք տալուց, պոլիկլինիկաները նաև որակյալ ծառայություններ մատուցեն: Իհարկե, ունենք պոլիկլինիկաներ, որոնք քիչ թե շատ լավ են աշխատում, բայց գույքային և շենքային պայմանների բարելավման անհրաժեշտություն կա»,- ընդգծել է քաղաքապետը:

«Помимо выдачи справок, поликлиники должны обеспечивать качественные услуги»: мэр Грачья Саргсян
На обвалившемся участке Цицернакабердского шоссе уже начаты восстановительные работы. В ходе очередного рабочего совещания мэру было доложено, что обвалившийся участок будет полностью восстановлен и укерплен. Все подземные коммуникации и дренажная система будут также восстановлены. Достигнуто соглашение организовать работы в три смены, в том числе в ночное время, чтобы как можно скорее восстановить движение.
В столице проводится дорожная разметка. Работы идут с привлечением специальной техники. Следует напомнить, что процесс разметок делегирован общине с 1-го апреля. Параллельно идет процесс покраски бетонных опорных стен типа «Нью Джерси».
На некоторых улицах столицы движение станет безопаснее для пешеходов. Планируется установить около 60 управляемых пешеходами светофоров.
С целью предотвращения загрязнения Ереванского озера на реке Раздан устанавливается барьер-ловушка для мусора.
По части международных кредитных программ было доложено, что строительство дорожного сегмента Аргаванд-Ширак подошло к финальной стадии. Открытие дороги запланировано на 4-е июня. Сюда входит и 5-й по величине мост через Раздан, который имеет длину 252м и ширину 28м.
В рамках программы Энергоэффективности ремонтные работы идут в 13 ереванских детских садах из запланированных 15. Одна из них будет сдана в эксплуатацию на днях. В настоящее время ведутся переговоры с Европейским инвестиционным банком в отношении включения поликлиник во второй этап программы. Подчеркивая важность обеспечения удобных условий в зданиях поликлиник, мэр отметил, что сегодня община инициаровала процесс реформирования.
«Мы начали проводить изменения в поликлиниках. Очень важно обеспечить должный условия в зданиях поликлиник. Кроме того, помимо выдачи справок, поликлиники должны обеспечивать качественные услуги. Некоторые поликлиники находятся относительно в лучших условиях, но ряд учреждений нуждается в благоустройстве»,-отметил мэр.