Էլեկտրաէներգիայի 60% խնայողություն՝ 28 փողոցում. LED լուսավորության համակարգի մատակարարման և տեղադրման պայմանագիր է կնքվել
11.01.2019
Երևանի 28 փողոցներում հեռակառավարվող լուսավորության համակարգ և էներգաարդյունավետ լուսատուներ կտեղադրվեն: Դրանք հնարավորություն կտան ապահովելու քաղաքի գիշերային լուսավորությունը մինչև առավոտ։ Նոր լուսատուների կիրառմամբ ծրագրում ընդգրկված փողոցներում համայնքը կունենա ավելի քան 60% էլեկտրաէներգիայի խնայողություն։ Քաղաքապետարանում այսօր ստորագրվել է Երևանում LED լուսավորության համակարգի մատակարարման և տեղադրման պայմանագիր:
Ընդգծելով անհրաժեշտ ու տեսանելի ծրագրի կարևորությունը՝ Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը քաղաքապետարանի աջակցությունն է հայտնել կապալառու ընկերությանն աշխատանքների իրականացման գործընթացում։
«Քաղաքի գիշերային լուսավորության անընդհատ ապահովման շնորհիվ մեր քաղաքը կլինի ավելի անվտանգ և առավել գրավիչ զբոսաշրջիկների համար։ Հատկանշական է, որ այս ծրագրի շրջանակներում կլուծվի նաև վերգետնյա մալուխային ցանցի հարցը, որն այսօր արդեն անվտագության խնդիր ունի՝ իջեցնելով վերջիններս ստորգետնյա կապուղիների մեջ», - նշել է քաղաքապետն ու շնորհակալություն հայտնել դոնոր ընկերություններին, մասնավորապես Եվրոպական Միությանը, ինչպես նաև Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկին, որոնց աջակցության և ֆինանսավորման շնորհիվ հնարավոր է դարձել այս ծրագրի իրականացումը։
Պայմանագիրը ստորագրվել է Երևանի քաղաքապետարանի «ԵՐՔԱՂԼՈՒՅՍ» ՓԲԸ-ի և ֆիննական «Քնսորթիում Օնինեն Օյ Էնսթո օյի», ինչպես նաև ենթակապալառուներ ԱյԵֆ ենթակառուցվածքների պլանավորում «Այ/էս Այեֆ լայթիգ» ՍՊԸ, «Իքոնեքս-քոմ», «Տրանսփրոջեքթ» ՓԲԸ և «Կարամյանշին» ՍՊԸ-ի միջև:
Քաղաքային լուսավորության ենթակառուցվածքի բարելավման նպատակով Երևանի քաղաքային լուսավորության ծրագիրն իրականացվում է ՎԶԵԲ-ի աջակցությամբ: Պայմանագիրը Հայաստանի Հանրապետության և ՎԶԵԲ-ի միջև կնքվել է 2015 թվականի մայիսի 11-ին: Վարկի գումարը 4.0 մլն ԱՄՆ դոլար է: Եվս 1.9 մլն եվրո դրամաշնորհ տրամադրվել է E5P-ի կողմից, որի պայմանագիրը ստորագրվել է Հայաստանի Հանրապետության և E5P միջև 2015 թվականի հոկտեմբերի 20-ին:

60% энергосбережения на 28 улицах: подписан договор на поставку и монтаж светодиодной системы освещения
11.01.2019
На 28-и улицах Еревана будут установлены системы автоматизированного управления освещением и энергоэффективные светильники, которые обеспечат город ночным освещением до утра. При применении новых светильников на улицах, включенных в программу, будет обеспечено более чем 60% энергосбережения. Сегодня в мэрии Еревана был подписан договор на поставку и монтаж светодиодной системы освещения (LED).
Подчеркнув важность столь необходимой программы, мэр Еревана Айк Марутян отметил, что мэрия готова содействовать компании-подрядчику в реализации данной программы.
«Благодаря обеспечению бесперебойного ночного освещения наш город будет более безопасным и привлекательным для туристов. Следует отметить, что в рамках данной программы будет решена также проблема наземной кабельной сети, которая будет перемещена в подземные коммуникации»,-отметил мэр столицы, выразив благодарность компаниям-донорам, в частности ЕС, а также Европейскому банку реконструкции и развития (ЕБРР) за реализацию программы.
Договор подписан между ЗАО «Еркахлуйс» мэрии Еревана и финской компанией-подрядчиком Consortium Onninen Oy, Ensto Oy, Everlight Electronics, а также субподрядчиками ООО «AF Infrastructure Planning A/S AF Lighting», «Inconex-Com», ЗАО «Transpoject» и ООО «Karamyanshin».
Программа по модернизации городского освещения Еревана осуществляется при поддержке ЕБРР. Соответствующее соглашение между РА и ЕБРР было подписано 11-го мая 2015 года. Сумма кредита составляет 4,0 млн. долларов США. Предоставлен также грант в размере 1,9 млн. евро. фондом Восточноевропейского партнёрства по энергоэффективности и окружающей среде (E5P). Данное грантовое соглашение было подписано между РА и Фондом 20-го октября 2015 года.