Երաժշտական նոր գործիքներ՝ Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության երաժշտական կրթօջախներին
Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության երաժշտական և արվեստի դպրոցները, ինչպես նաև «Երևան» փողային նվագախումբն ու Յուրի Բախշյանի անվան մանկական ֆիլհարմոնիան համալրվել են երաժշտական նոր գործիքներով: Մշակութային կրթօջախներում իրականացված նորոգման աշխատնքներից հետո համայնքային ենթակայության երաժշտական ու արվեստի դպրոցների՝ նոր գործիքներով համալրման աննախադեպ ծրագիրը, քաղաքապետի խոստմանը համաձայն, իր շարունակությունն ունեցավ նաև 2017-ին: Մայրաքաղաքի երաժշտական կրթօջախներին հանձնվել է փողային, լարային և հարվածային 176 նոր գործիք, այդ թվում` ազգային նվագարաններ:
Քաղաքապետարանի ճեմասրահում կազմակերպված գործիքների հանձնման հանդիսավոր արարողությանը ներկա է գտնվել Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը: Շնորհավորելով սաներին և մանկավարժական համակազմերին՝ քաղաքապետը հատկանշել է, որ մշակույթի ոլորտի խնդրիները քաղաքապետարանի մշտական ուշադրության տակ են:
«Այսօր մշակութային հաստատություններում կրթվող նոր սերնդի համար մեր պարտքն է ապահովել անհրաժեշտ պայմաններ: Երևանի քաղաքապետարանի նախաձեռնությամբ վերջին տարիների ընթացքում նորոգվեցին մայրաքաղաքի երաժշտական ու արվեստի դպրոցները, ինչպես նաև մշակութային մյուս կրթօջախները: Ծրագիր, որին, ի դեպ, շատերը թերահավատորեն էին վերաբերում: Մեր հաջորդ քայլը երաժշտական նոր գործիքների տրամադրումն էր: Այս ուղղությամբ նախորդ տարի տրված աշխատանքների մեկնարկը, ինչպես և խոստացել էինք, ունեցավ իր շարունակականությունը: Վստահ եմ, որ մայրաքաղաքի երաժշտական կրթօջախներում սովորող մեր սաների համար երաժշտական գործիքների թարմացումը նոր լիցք է տալու, որպեսզի միջազգային տարբեր հարթակներում բարձր պահեք Երևանի պատիվը: Սիրելի՛ մանկավարժներ ու սաներ, վստահեցնում եմ ձեզ, որ այս ծրագիրը լինելու է շարունակական», - ընդգծել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:
Միջոցառմանը ներկա ՀՀ ժողովրդական արտիստ, Երևանի պատվավոր քաղաքացի, կոմպոզիտոր Երվանդ Երզնկյանն իր հերթին հատկանշելով գործիքների ձեռքբերման ծրագրի կարևորությունն ու բացառիկությունը՝ հավելել է, որ ոլորտում իրականացված բարեփոխումների շնորհիվ վերջին տարիներին մայրաքաղաքի մշակութային զարկերակին հաղորդվել է նոր ռիթմ:
Երաժտական և արվեստի դպրոցների տնօրեններն էլ իրենց հերթին շնորհակալություն հայտնելով մշակութային օջախների նկատմամբ ցուցաբերվող մշտական հոգածության և հետևողականության համար՝ նկատել են, որ հարմարավետ պայմաններ և երաժշտական նոր գործիքներ ունենալը տասնամյակներ շարունակ սպասված ծրագիր է եղել: Հիշեցնենք, որ 2016թ. երաժշտական դպրոցներին հանձնվել էր 153 երաժշտական գործիք:
Միջոցառման շրջանակում երաժշտական կատարումներով հանդես են եկել և ներկաներին ողջունել երաժշտական կրթօջախների սաները:

Новые музыкальные инструменты музыкальным школам столицы
Муниципальные музыкальные школы и школы искусства, а также духовой оркестр «Ереван» и детская филармония имени Юрия Бахшяна пополнились новыми музыкальными инструментами. После ремонтных работ в культурно-образовательных центрах столицы, согласно данному мэром обещанию, в 2017 году была также продолжена программа по оснащению новыми музыкальными инструментами муниципальных музыкальных школах и школах искусства.
Музыкальным образовательным учреждениям столицы предоставлено 176 новых духовых, струнных, ударных, в том числе народных инструментов.
В торжественной церемонии вручения новых музыкальных инструментов муниципальным музыкальным школам и школам искусства, организованной в фойе мэрии Еревана принял участие мэр Еревана Тарон Маргарян.
Поздравив воспитанников и педагогов, мэр подчеркнул, что проблемы культурной сферы находятся под постоянным вниманием мэрии Еревана.
«Сегодня обеспечение необходимых условий для нового поколения, обучающихся в культурных учреждениях столицы, является нашим долгом. По инициативе мэрии Еревана за последние годы были отремонтированы музыкальные школы и школы искусства столицы, а также остальные культурно-образовательные центры. Наш следующий шаг –предоставление новых музыкальных инструментов. Стартовавшие в прошедшем году работы, как мы и обещали, продолжились и в текущем году. Я уверен, что обновление музыкальных инструментов даст новый стимул воспитанникам музыкальных школах столицы, чтобы они и впредь высоко держали честь Еревана на международной арене. Дорогие педагоги и воспитанники, заверяю вас, что эта программа будет иметь продолжительный характер»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
Выразив благодарность за проявленную к культурным центрам постоянную поддержку, руководители музыкальных школ и школ искусства в свою очередь отметили, что десятилетиями ждали, когда их центры будут обеспечены комфортными условиями и новыми музыкальными инструментами.
Напомним, что в 2016 году музыкальным школам было предоставлено 153 новых музыкальных инструментов.
В рамках торжественной церемонии, присутствующих своими выступлениями поприветствовали воспитанники муниципальных музыкальных школ и школ искусства.