«Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ» 4-րդ փառատոնի մանրամասները ներկայացվել են մամլո ասուլիսի շրջանակում
«Արմենպրես» գործակալության մամլո սրահում տեղի է ունեցել ասուլիս՝ նվիրված «Երևանյան ամառ 2018» եռամսյա միջոցառումների ծրագրի շրջանակում կայանալիք «Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ» 4-րդ փառատոնին: Մարնամասները ներկայացրել են Երևանի քաղաքապետի օգնական, տուրիզմի ոլորտը համակարգող Մարիա Բարաղամյանը, «Տարազ ԷյԷմ» ազգայն նորաձևության սրահի հիմնադիր տնօրեն, դիզայներ Սվետլանա Հակոբյանը, «Տերյան մշակութային կենտրոնի» տնօրեն, դիզայներ Լիլիթ Մելիքյանը, դիզայներ Գևորգ Շադոյանը («Շադոյան Ֆեյշն») և Իսպանիայից ժամանած Վիյենայի քաղաքապետարանի տուրիզմի բաժնի ղեկավար Մերսեդես Մենոր Սեզպեդեսը:
Քաղաքապետի օգնական Մարիա Բարաղամյանը նշել է, որ «Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ» փառատոնին առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվում, քանի որ այն Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի տուրիզմի բաժնի կողմից կազմակերպվող զբոսաշրջային բաղադրիչ պարունակող երեք հիմնական միջոցառումներից մեկն է:
«Ինչպես «Համով-հոտով Երևան» և «Երևանի գարեջրի» փառատոները, այնպես էլ «Երևան ՏԱՐԱԶֆեստը» արդեն հասցրել են դառնալ ճանաչված բազմաթիվ զբոսաշրջիկների շրջանում: Շատ կարևոր է տարեցտարի զարգացնել այս միջոցառումները, քանի որ բազմաթիվ զբոսաշրջիկներ ամեն տարի վերադառնում են կրկին ու կրկին մասնակցություն ունենալու: Ուրախալի է նաև, որ տարեցտարի փառատոնի շրջանակում ավելանում է ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպանությունների, ազգային փոքրամասնությունների մշակութային կենտրոնների մասնակցությունը: Ասել է, թե՝ Երևանը շարունակում է դրսևորվել որպես զբոսաշրջային, հյուրընկալ, բարի ու ջերմ քաղաք: Կարևորում ենք նաև այս տարի Իսպանիայից ժամանած հյուրերի մասնակցությունը փառատոնին»,- նշել է Մարիա Բարաղամյանը:
«Տարազ ԷյԷմ» ազգայն նորաձևության սրահի հիմնադիր տնօրեն Սվետլանա Հակոբյանը վստահ է, որ «Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ» փառատոնն ունի շատ կարևոր առաքելություն: Դիզայների խոսքերով վերջին տարիների ընթացքում, ինչ կազմակերպվում է փառատոնը, երիտասարդների շրջանում մեծ տարածում են ստացել ազգային տարրերով հագուստները:
«Տերյան մշակութային կենտրոնի» տնօրեն Լիլիթ Մելիքյանը, ով փառատոնին մասնակցում է հիմնադրման օրերից, խոստովանել է, որ փառատոնի շնորհիվ տարեցտարի տարազների ավելի ու ավելի շատ պատվերներ է ստանում: Այս տարի փառատոնի շրջանակում դիզայների հավաքածուի մեջ կլինի հետաքրքիր նորություն՝ երևանյան հարսանեկան տարազներ:
Դիզայներ Գևորգ Շադոյանն էլ խոսել է «Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ» փառատոնի ազդեցության մասին մի շարք այլ երկրներում:
«Հայկական տարազը մեծ հետաքրքրություն է առաջացնում աշխարհի տարբեր երկրներում: Ես իմ հավաքածուն ներկայացրել եմ Թայլանդում և Չինաստանում, որտեղ հայկական տարազները մեծ պահանջարկ են ունեցել»,- նշել է դիզայները:
Վիյենայի քաղաքապետարանի տուրիզմի բաժնի ղեկավար Մերսեդես Մենոր Սեզպեդեսը, ով Հայաստան է ժամանել հատուկ փառատոնին մասնակցելու նպատակով, շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար. «Ինձ հետ բերել եմ իմ հայրենիքի տարազները և փառատոնի շրջանակում անպայման կներկայացնեմ դրանք մասնակիցներին: Ինձ շատ են հետաքրքրում հայկական տարազները, զարդանախշերը, դիզայներական առանձնահատկությունները: Հենց այդ պատճառով անհամբեր սպասում են փառատոնի մեկնարկին»:
Հիշեցնենք, որ «Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ» 4-րդ փառատոնը կմեկնարկի օգոստոսի 4-ին՝ ժամը 18:00-ին, Հյուսիսային պողոտայում:

В ходе пресс-конференции были представлены подробности 4-го фестиваля «Ереван ТАРАЗфест»
В пресс-центре информационного агентства «Арменпресс» состоялась пресс-конференция, посвященная 4-му фестивалю «Ереван ТАРАЗфест», который состоится в рамках программы трехмесячных мероприятий «Ереванское лето 2018». Подробности представили помощник мэра Еревана, курирующая отрасль туризма Мария Барагамян, дизайнер, основатель и директор национального дома моды «Тараз ЭйЭм» Светлана Акопян, директор культурного центра «Терян», дизайнер Лилит Меликян, дизайнер Геворг Шадоян («Шадоян Фейшн») и руководитель отдела туризма мэрии испанского города Вильена Мерседес Менор Сезпедес.
Помощник мэра Еревана Мария Барагамян отметила, что «Ереван ТАРАЗфесту» придается особое значение, поскольку данный фестиваль является одним из трех основных мероприятий с туристической составляющей, организуемых отделом туризма аппарата мэрии Еревана.
«Как фестиваль «Ереван со вкусом» и «Ереванский фестиваль пива», так и фестиваль «Ереван ТАРАЗфест» успел стать популярным среди туристов. Очень важно с каждым годом развивать эти мероприятия, поскольку многочисленные туристы каждый год снова приезжают для участия в них. Радует также тот факт, что с каждым годом в фестивале принимает участие все больше аккредитованных в РА посольств, культурных центров национальных меньшинств. Это говорит о том, что Ереван продолжает проявлять себя в качестве туристического, гостеприимного, доброго и теплого города. Мы придаем также важность участию в фестивале прибывших из Испании гостей»,-отметила Мария Барагамян.
Основатель и директор национального дома моды «Тараз ЭйЭм» Светлана Акопян уверена, что фестиваль «Ереван ТАРАЗфест» имеет очень важную миссию. По словам дизайнера, за годы проведения фестиваля среди молодежи стала популярной одежда с национальными элементами.
Директор культурного центра «Терян», дизайнер Лилит Меликян, которая принимает участие в фестивале со дня основания, призналась, что благодаря фестивалю с каждым годом она получает все больше заказов таразов. В этом году в рамках фестиваля дизайнер представит на суд зрителя ереванские свадебные таразы.
Дизайнер Геворг Шадоян в свою очередь рассказал о влиянии фестиваля «Ереван ТАРАЗфест» в ряде других стран.
«Армянский тараз вызывает большой интерес во многих странах мира. Свою коллекцию я представлял в Тайланде и Китае, где армянские костюмы пользовались большим спросом»,-отметил дизайнер.
Руководитель отдела туризма мэрии испанского города Вильена Мерседес Менор Сезпедес, прибывшая в Армению специально для участия в фестивале, выразила благодарность за теплый прием.
«Со своей родины я привезла наши национальные костюмы, которые обязательно представлю в рамках фестиваля. Меня очень интересуют армянские таразы, украшения и дизайнерские решения. С нетерпением жду начала фестиваля».
Напомним, что 4-й фестиваль «Ереван ТАРАЗфест» начнется 4-го августа, в 18:00 на Северном проспекте.