Երևանը ներկայացրել է զբոսաշրջային ներուժը «Մրցունակություն՝ տուրիզմի կայուն զարգացման համար» խորագրով միջազգային համաժողովին
22.11.2017
Նոյեմբերի 13-14-ը Հորդանանի տուրիզմի նախարարության, Ամմանի քաղաքապետարանի և ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության աջակցությամբ Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորության մայրաքաղաք Ամմանում անց է կացվել «Մրցունակություն՝ տուրիզմի կայուն զարգացման համար» խորագրով միջազգային համաժողովը: Երկօրյա համաժողովին Երևանի քույր քաղաք Ամմանի հրավերով մասնակցել է նաև Երևանի քաղաքապետի օգնական, մայրաքաղաքի տուրիզմի ոլորտի համակարգող Մարիա Բարաղամյանը:
Նյու Յորքը, Մադրիդը, Մեխիկոն, Դուբայը, ինչպես նաև Խորվաթիան և Կիպրոսը ներկայացնող փորձագետների, քաղաքային կառավարման, տուրիզմի ոլորտի պատասխանատուների հետ միասին, որպես բանախոս, Մարիա Բարաղամյանը ներկայացրել է Երևան քաղաքի զարգացման տեսլականն ու ծրագրերը «Տուրիզմի կայուն զարգացման» և «Խելացի քաղաք» թեմաներով:
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի անունից ողջունելով համաժողովի մասնակիցներին՝ Մարիա Բարաղամյանը անդրադարձել է քաղաքային տուրիզմի զարգացման ուղղությամբ վերջին տարիներին քաղաքապետարանի կողմից իրականացված ծրագրերին, նշել, որ ոլորտը առանձնակի կարևորված է քաղաքային տնտեսության մեջ: Քաղաքապետի օգնականը նաև տեղեկացրել է, որ զբոսաշրջության զարգացմանն ուղղված նպատակային մի շարք ծրագրեր իրականացվել են ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառման, զբոսաշրջային նոր ենթակառուցվածքների ստեղծման, ներդրումների ներգրավման, միջոցառումային տուրիզմի զարգացման տեսանկյունից:
Առիթն օգտագործելով՝ Մարիա Բարաղամյանը նշել է նաև, որ հաջորդ տարի Երևանը տոնելու է հիմնադրման 2800-րդ տարեդարձը, և բոլորին սիրով հրավիրել է այցելելու Երևան:
Երկօրյա համաժողովի ընթացքում Մարիա Բարաղամյանը հանդիպումներ է ունեցել տարբեր երկրների զբոսաշրջության ոլորտի ներկայացուցիչների հետ, որոնց արդյունքում քաղաքային տուրիզմի զարգացման շրջանակում համագործակցության վերաբերյալ նախնական պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել:

Ереван представил туристический потенциал на международном форуме «Конкурентоспособность для устойчивого развития туризма»
22.11.2017
С 13-го по 14-е ноября при содействии министерства туризма Иордании, мэрии Аммана и Всемирной туристской организации (UNWTO) в столице Иорданского Хашимитского Королевства Амман состоялся международный форум «Конкурентоспособность для устойчивого развития туризма». По приглашению города-побратима Еревана-Аммана, в двухдневном форуме приняла также участие помощник мэра Еревана, координатор сферы туризма Мария Барагамян.
Вместе с экспертами и ответственными лицами сфер туризма и городского управления, представляющими Нью-Йорк, Мадрид, Мехико, Дубай, а также Хорватию и Кипр, Мария Барагамян выступила с докладами на темы «Устойчивое развитие туризма» и «Умный город», представив концепцию и программы развития туризма в Ереване.
Поприветствовав участников форума от имени мэра Еревана Тарона Маргаряна, Мария Барагамян коснулась реализованных за последние годы мэрией Еревана программ по развитию туризма и отметила, что в городской экономике данной сфере придается особое значение. Помощник мэра Еревана также сообщила, что ряд целевых программ, направленных на развитие туризма, был реализован с точки зрения применения современных технологий, создания новых туристических инфраструктур, привлечения инвестиций и развития событийного туризма.
Пользуясь случаем, Мария Барагамян отметила, что в следующем году Ереван будет отмечать 2800-летие основания и пригласила всех посетить столицу Армении.
В рамках двухдневного форума Мария Барагамян встретилась также с представителями сферы туризма разных стран. В ходе встреч были достигнуты предварительные договоренности о сотрудничестве в рамках развития городского туризма.