Երևանի արտաքին գովազդի 2-րդ փառատոնը հագեցած կլինի վարպետության դասերով
Նոյեմբերի 21-26-ը մայրաքաղաքում անցկացվող Երևանի արտաքին գովազդի 2-րդ փառատոնին նվիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի արտաքին ձևավորման և գովազդի վարչության պետ Արազ Բաղդասարյանը, փառատոնի նախագահ էմմա Սարգսյանը ներկայացրել են փառատոնի նպատակներն ու այս տարվա ծրագրի մանրամասները: Ասուլիսին ներկա են գտնվել նաև փառատոնին մասնակցելու նպատակով Երևանում գտնվող միջազգային գովազդային առաջատար ընկերությունների՝ Saatchi & Saatchi ընկերության բրենդի ռազմավարության պատասխանատու Շանթ Հալեբյանը, Standard Vision կազմակերպության փոխտնօրեն Քևին Բարթանիանը, Jung von Mat կազմակերպության գլխավոր կրեատիվ տնօրեն Ալեքսանդր Ամարալը և IKRA ստեղծարար մտածողության դպրոցի հիմնադիր Վասիլիյ Լեբեդևը:
Ներկայացնելով փառատոնի ընդհանուր ծրագիրը՝ Երևանի քաղաքապետարանի արտաքին ձևավորման և գովազդի վարչության պետ Արազ Բաղդասարյանը նշել է, որ երկրորդ տարին անընդմեջ անցկացվող փառատոնի հիմնական նպատակն է ներդնելով միջազգային փորձը՝ զարգացնել մայրաքաղաքում արտաքին գովազդի ոլորտը:
«Երևանի քաղաքապետարանն, անշուշտ, տարվա ընթացքում մշակում և կյանքի է կոչում գովազդային դաշտի արդիականացմանն ուղղված տարբեր ծրագրեր, սակայն փառատոնը ստեղծում է մի նոր հարթակ, ինչը հնարավորություն է տալիս զարգացնելու ոլորտը՝ ապահովելով գովազդային արշավների բարձր որակ: Այդ նպատակով այս տարի հատուկ ուշադրություն է դարձվել փառատոնին երիտասարդների, մասնավորապես տարբեր բուհերի ուսանողների ներգրավմանը, ովքեր, վստահ եմ, այս օրերին նախատեսված միջոցառումների և վարպետության դասերի ընթացքում կլրացնեն իրենց փորձն ու գիտելիքների պաշարը»,- նշել է Արազ Բաղդասարյանը:
Երևանի արտաքին գովազդի 2-րդ փառատոնի նախագահ Էմմա Սարգսյանն իր հերթին նկատել է, որ այս տարի փառատոնը հյուրընկալել է աշխարհահռչակ 5 ընկերությունների արտ-տնօրեններին, որոնք էլ կվարեն առանձին վարպետության դասեր և կկիսվեն իրենց փորձով:
Փառատոնի շրջանակում կազմակերպված մրցույթների արդյունքներով լավագույն առաջարկների հեղինակները հնարավորություն կունենան իրագործելու իրենց գովազդային մտահղացումները:
Գովազդային միջազգային ընկերությունների մասնագետները, շնորհակալություն հայտնելով հրավերի համար, ողջունել և կարևորել են քաղաքային իշխանության կողմից գովազդային դաշտի զարգացմանն ուղղված քաղաքականությունը: Վերջինները նաև նկատել են, որ Երևանը մեծ ներուժ ունի՝ դառնալու ոլորտի առաջատար քաղաքներից մեկը:
Փառատոնը կեզրափակվի նոյեմբերի 25-ին կայանալիք մրցանակաբաշխությամբ: Ծրագրի շրջանակում հայկական գովազդային շուկայում լավագույնը ճանաչված նմուշները 7 անվանակարգում՝ կրեատիվ մոտեցում, լավագույն գովազդային արշավ, սոցիալական գովազդ, լավագույն գովազդային կրիչ, լավագույն գովազդային կրիչի նախագիծ, չիրականացված գովազդային արշավ և լավագույն ադապտացիա, միջազգային ժյուրիի ընտրությամբ կպարգևատրվեն:

Второй фестиваль наружной рекламы Еревана будет насыщен мастер-классами
В ходе пресс-конференции, посвященной второму фестивалю наружной рекламы Еревана, начальник управления внешнего оформления и рекламы аппарата мэрии Араз Багдасарян и президент фестиваля Эмма Саргсян представили цели и подробности программы фестиваля. На пресс-конференции присутствовали также, находящиеся в Ереване для участия в фестивале представители международных рекламных компаний, в частности ответственный за разработку бренд-стратегии компании Saatchi & Saatchi Шант Алебян, заместитель директора организации Standard Vision Кевин Бартаниан, главный креативный директор агентства Jung von Matt Александр Амарал и основатель и директор школы интерактивных коммуникаций IKRA Василий Лебедев.
Представляя программу фестиваля, начальник управления внешнего оформления и рекламы аппарата мэрии Араз Багдасарян отметил, что основная цель проводимого уже второй год подряд фестиваля-развивать сферу наружной рекламы посредством внедрения международного опыта.
Председатель фестиваля Эмма Саргсян в свою очередь отметила, что в этом году фестиваль принял арт-директоров 5-и всемирно известных компаний, которые проведут мастер классы.
По результатам организованных в рамках фестиваля конкурсов авторам лучших предложений будет предоставлена возможность реализовать свои рекламные идеи.
Специалисты известных международных рекламных компаний выразив благодарность за приглашение, подчеркнули важность политики городских властей, направленной на развитие рекламной отрасли. Они также отметили, что Ереван имеет большой потенциал, чтобы стать одним из лидирующих городов в данной сфере.
Фестиваль завершится церемонией награждения 25-го ноября. Награды будут вручены в 7-и номинациях: креативный подход, лучшая рекламная кампания, лучшая социальная реклама, лучший рекламный носитель, лучшее проектирование рекламного носителя, нереализованная рекламная компания и лучшая адаптация.