Երևանի ավագանին հաստատեց Արտավազդ Փելեշյանին, Նարա Շլեպչյանին, Ռազմիկ Դավոյանին և Ռալֆ Յիրիկյանին «Երևանի պատվավոր քաղաքացի» կոչում շնորհելու մասին որոշումների նախագծերը
Երևանի ավագանին՝ հոկտեմբերի 11-ին գումարած արտահերթ նիստում, որը վարել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, հաստատել է Երևանի քաղաքապետի առաջարկը՝ Երևան քաղաքի 2799-րդ տարեդարձի առթիվ, կինոարվեստի զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի, ակնառու վաստակի, երկարամյա և բեղմնավոր գործունեության համար կինոռեժիսոր, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Արտավազդ Աշոտի Փելեշյանին «Երևանի պատվավոր քաղաքացի» կոչում շնորհելու մասին որոշման նախագիծը։
Ավագանու մեկ այլ որոշմամբ, Երևանի 2799-րդ տարեդարձի առթիվ, նկատի առնելով հայկական հեռուստատեսության բնագավառում ներդրած նշանակալի ավանդը, բազմամյա վաստակն ու բեղմնավոր գործունեությունը, «Երևանի պատվավոր քաղաքացի» կոչում է շնորհվել հաղորդավարուհի, ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ Նարա Սուրենի Շլեպչյանին։
Երևանի 2799-րդ տարեդարձի առթիվ, հաշվի առնելով հայ գրականության բնագավառում ներդրած նշանակալի ավանդը, ակնառու վաստակն ու բազմամյա գործունեությունը, Երևանի ավագանին քննարկել և հաստատել է բանաստեղծ, հասարակական գործիչ Ռազմիկ Նիկողոսի Դավոյանին «Երևանի պատվավոր քաղաքացի» կոչում շնորհելու մասին որոշման նախագիծը:
Ավագանու մեկ այլ որոշմամբ, տնտեսության զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի և Երևան քաղաքում ակտիվ գործունեություն ծավալելու համար, Երևանի 2799-րդ տարեդարձի առթիվ, «Երևանի պատվավոր քաղաքացի» կոչում է շնորհվել նաև «ՎիվաՍել–ՄՏՍ»-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Սեզարի Յիրիկյանին:

Совет старейшин Еревана утвердил проекты решений о присвоении звания «Почётный гражданин Еревана» Артавазду Пелешяну, Наре Шлепчян, Размику Давояну и Ральфу Йирикяну
11.10.2017
В ходе внеочередного заседания, созванного 11-го октября, которое вел мэр Тарон Маргарян, по случаю 2799-летия города Ереван, за значительный вклад в развитие кинематографического искусства, многолетнюю и плодотворную деятельность, Совет старейшин Еревана утвердил предложение мэра Еревана о присвоении звания «Почётный гражданин Еревана» кинорежиссеру, народному артисту РА Артавазду Ашотовичу Пелешяну.
Другим решением Совета старейшин, по случаю 2799-летия города Ереван, за значительный вклад в сфере армянского телевидения, за многолетний труд и плодотворную деятельность звание «Почётный гражданин Еревана» присвоено ведущей, народной артистке АрмССР Наре Суреновне Шлепчян.
По случаю 2799-летия города Ереван, за значительный вклад в армянскую литературу, многолетнюю плодотворную деятельность Совет старейшин Еревана утвердил проект решения о присвоении звания «Почётный гражданин Еревана» писателю, общественному деятелю Размику Никогосовичу Давояну.
Другим решением Совета старейшин, за значительный вклад в развитие экономики и активную деятельность в городе Ереван, по случаю 2799-летия города Ереван звание «Почётный гражданин Еревана» присвоено также генеральному директору компании «ВиваСел-МТС» Ральфу Сезаровичу Йирикяну.