Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրի շրջանակում ստորագրվել են ևս 6 մանկապարտեզի հիմնանորոգման պայմանագրերը
Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրի շրջանակում համայնքային ևս 6 մանկապարտեզ ամբողջությամբ կհիմնանորոգվի: Քաղաքապետ Հայկ Մարությանը մրցույթում հաղթած կապալառու կազմակերպությունների հետ ստորագրել է վեց նախակրթարանների հիմնանորոգման պայմանագրերը:
Երևանի թիվ 135, 138, 109, 110, 81 և 161 մանկապարտեզներում ծրագրի շրջանակում կտեղադրվեն էներգաարդյունավետությանը միտված սարքավորումներ, LED լուսատուներ, կիրականացվի շենքերի սեյսմիկ վերազինում, դռների և լուսամուտների փոխարինում և արևային ֆոտովոլտային վահանների տեղադրում, տանիքի պատերի ջերմամեկուսացում, որոնց արդյունքում կկրճատվեն հանրային շենքերի էներգետիկ սպասարկման ֆինանսական ծախսերը, ինչպես նաև տեղի կունենա արտանետվող CO2 գազի նվազեցում:
Շնորհակալություն հայտնելով ծրագրի աջակից ու գործընկեր կառույցներին՝ քաղաքապետ Մարությանը նշել է, որ առանց կատարված դրամաշնորհային ներդրումների Երևան համայնքը հնարավորություն չէր ունենա իրականացնելու մանկապարտեզների սեյսմիկ ամրացման և հիմնանորոգման նման ծավալուն աշխատանքներ:
«Ուզում եմ նշել այս ծրագրի կարևորությունը Երևան համայնքի համար՝ պայմանավորված մի քանի հանգամանքով. նախ՝ այս ծրագրի հիմնական շահառուն մեր մանուկներն են, որոնք այս ծրագրի արդյունքում հնարավորություն կունենան հաճախելու բարեկարգ և անվտանգ շենքային պայմաններով ապահովված մանկապարտեզներ, երկրորդը՝ այս ծրագրի շրջանակներում մենք կունենանք սեյսմիկ առումով ամուր, էներգաարդյունավետ և մատչելի մանկապարտեզներ և կապահովենք մանկապարտեզների համապատասխանությունը սանիտարական չափորոշիչներին, ինչը հատկապես կարևորվում է ներկա համաճարակի պայմաններում, և երրորդ՝ էներգաարդյունավետության ծրագիրը Երևան համայնքի կողմից առաջին ոչ սուվերեն վարկն է, ինչի արդյունավետ կյանքի կոչման շնորհիվ մենք կունենանք հնարավորություն՝ նմանատիպ հաջորդող ոչ սուվերեն վարկերի ստացման և նոր ծրագրերի իրականացման համար»,- նշել է քաղաքապետը։
Գոհունակություն հայտնելով ծրագրի ընթացքից՝ դոնոր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներն իրենց հերթին համոզմունք են հայտնել, որ համատեղ ջանքերի շնորհիվ արդյունքները կլինեն տեսանելի:
«Սա այն բազմաթիվ նախագծերից մեկն է, որն իր շուրջն է համախմբել Երևանի քաղաքապետարանին, Եվրոպական Միությանը և, իհարկե, Եվրոպական ներդրումային բանկին: Այս նախագիծը երկու հետաքրքիր կողմ ունի. առաջինը էներգաարդյունավետության ապահովումն է և բարելավումը, ինչպես նաև էներգիայի սպառման նվազեցումը, և երկրորդը՝ այս համատեքստը շատ կարևոր է Եվրոպական ներդրումային բանկի համար, քանի որ այն հանդիսանում է եվրոպական կլիմայի բանկ»,- նշել է Եվրոպական ներդրումային բանկի (ԵՆԲ) ներկայացուցիչ Ռաֆալ Ռիբացկին:
Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 15 մլն եվրո, որից 7 մլն եվրո վարկ` Եվրոպական ներդրումային բանկից, 5 մլն եվրո դրամաշնորհ՝ Արևելյան Եվրոպայի էներգախնայողության և շրջակա միջավայրի գործընկերության հիմնադրամից (E5P), 1 մլն եվրո դրամաշնորհ Կանաչ կլիմայի հիմնադրամից, որը տնօրինվում է Միավորված ազգերի զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) կողմից և 2 մլն եվրո՝ Երևան համայնքի բյուջեից: Ծրագրի շրջանակներում հարկերը համաֆինանսավորվում են ՀՀ պետական բյուջեից։
Հարկ է նշել, որ նույն ծրագրի առաջին փուլով համայնքային 8 մանկապարտեզներում (թիվ 36, 49, 22, 23, 71, 74, 47,48) այս պահին աշխատանքները լայն թափով ընթացքի մեջ են: Նշված մանկապարտեզների պայմանագրերը ստորագրվել էին դեռևս 2020թ. սեպտեմբերին և 2021թ. ապրիլին:
Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրից բացի, նախակրթարաններում նաև Երևանի քաղաքապետարանի տարեկան ծրագրերով են հիմնանորոգման աշխատանքներ իրականացվում:
«Մենք շատ ենք կարևորում մանկապարտեզների հենց հիմնանորոգումը, ոչ թե պարզապես նորոգումները: Նախորդ տարի 12 մանկապարտեզ հիմնանորոգած մենք հանձնել ենք, այս տարի քաղաքապետարանի ծրագրով 8 մանկապարտեզ այս պահին հիմնանորոգվում է և, կարծում եմ, մեծամասնությունն այս տարի շահագործման կհանձնենք, ևս 8 մանկապարտեզ մեր դոնոր կառույցների հետ ենք հիմնանորոգում, որոնցից մեկը այս տարի կհանձնենք, մնացած 7-ը՝ մյուս տարի և քիչ առաջ ստորագրեցինք ևս 6 մանկապարտեզների հիմնանորոգման պայմանագրերը»,- նշել է Հայկ Մարությանը:

В рамках программы по энергосбережению Еревана подписаны контракты на капитальный ремонт еще 6 детских садов
В рамках программы по энергосбережению Еревана будет капитально отремонтировано еще 6 детских садов. Мэр Айк Марутян подписал контракты на ремонт шести дошкольных учреждений с компаниями-подрядчиками, выигравшими тендер.
Программа предусматривает установку оборудования, нацеленного на энергосбережение в детских шагах N135,138,109,110,81 и 161. Здесь будут установлены LED светильники, осуществлена сеймическая модернизация, заменены двери и окна, установлены солнечные фотовольтовые панели, произведена теплоизоляция стен крыш, в результате чего сократятся финансовые затраты общины на общественные здания, а также уменьшатся выбросы CO2.
Выразив благодарность содействующим и партнерским организациям, мэр Марутян отметил, что без реализованных грантовых инвестиций община Еревана не получила бы возможности осуществить работы по сеймическому укреплению и капитальному ремонту детских садов.
«Хочу подчеркнуть важность этой программы для ереванской общины по нескольким причинам: во-первых, основным бенефициаром данной программы являются дети, которые благодаря программе получат возможность посещать благоустроенные и безопасные детские сады; во-вторых, благодаря программе мы будем иметь сейсмически устойчивые, доступные детские сады и обеспечим соответсвие детских садов санитарным стандартам, что особенно важно в условиях пандемии; и, в-третьих, программа по энергосбережению является первым несуверенным займом общины Ереван, в результате успешной реализации которого станет возможным получение новых несуверенных кредитов для осуществления новых программ »,- отметил мэр.
Выразив удовлетворение процессом осуществления программы, представители донорских организаций, в свою очередь, выразили уверенность в том, что благодаря совместным усилиям результаты будут заметны.
« Это один из многих проектов, вокруг которого объединились мэрия Еревана, Европейский союз и, конечно, Европейский инвестиционный банк. Этот проект имеет две интересные стороны: первая – это обеспечение энергосбереаемости и благоустройство, а также сокращение рашодов энергии; а вторая- в том, что программа важна и для Европейского инвестиционного банка , поскольку он является и климатическим банком Европы»,- отметил представитель ЕИБ Рафал Рыбацки.
Общая стоимость программы - 15 миллионов евро, из которых 7 миллионов - евро-кредит из ЕИБ, 5 миллионов евро – грант от фонда Восточноевропейского партнерства по вопросам энергосбережения и экологии (E5P), 1 миллион евро – грант от Зеленого климатического фонда, руководимого ПРООН, и 2 миллиона евро - из бюджета Еревана. В рамках программы налоги софинансируются из государственного бюджета РА.
Следует отметить, что полным ходом ведутся работы в 8 детских садах, предусмотренных первым этапом программы. (N 36,49, 22, 23, 71,74,47,48). Контракты на ремонт указанных детских садов подписаны в сентябре 2020г. и апреле 2021г.
Помимо программы энергоэффективности Еревана, детские сады ремонтируются и в рамках годовых программ мэрии Еревана.
Мэр Айк Марутян подчеркнул, что городские власти придают особую важность именно капитальному ремонту, а не просто ремонту.