Երևանի և Լիոնի քաղաքապետարանների միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր
Երևան և Լիոն քաղաքների միջև դեռևս 1992թ. սկիզբ առնող հարաբերությունները գործնական նոր փուլ կտեղափոխվեն: Հայ-ֆրանսիական ապակենտրոնացված համագործակցության չորրորդ համաժողովին մասնակցելու նպատակով Լիոնում գտնվող Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը հանդիպել է գործընկերոջ՝ Գրեգորի Դուսեի հետ:
Ողջունելով երևանյան պատվիրակության անդամներին՝ Լիոնի քաղաքապետը նշել է, որ Երևանն առանձնակի նշանակություն ունի իրենց գործընկեր քաղաքների շարքում: Գրեգորի Դուսեն համոզմունք է հայտնել, որ համաժողովը երկու քաղաքների գործակցությունը գործնական նոր փուլ տեղափոխելու գործում նոր հեռանկարներ ու հնարավորություններ կբացի:
«Բարեկամական ու գործընկերային այն հարաբերությունները, որոնք ձևավորվել են երկու քաղաքների միջև, վստահ եմ, հնարավորություն կտան իրականացնել փոխշահավետ նոր ծրագրեր: Բոլոր խոշոր քաղաքների խնդիրները գրեթե նույնանման են, և նախաձեռնվող բարեփոխումների փուլում պատրաստ ենք օգտակար լինել գործընկեր Երևանին՝ փոխանցելով մեր հաջողված փորձը»,- նշել է Լիոնի քաղաքապետը:
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի և ջերմ ընդունելության համար՝ Երևանի քաղաքապետն իր հերթին կարևորել է առարկայական ծրագրերի իրականացումն ու փորձի փոխանակումը:
«Մեզ համար շատ կարևոր է քաղաքային տնտեսության կառավարման բնագավառում Լիոնի հետ փորձի փոխանակման ծրագրերի իրականացումը: Կարծում ենք, որ կարող ենք կոնկրետ գործակցություն ունենալ տրանսպորտի, երթևեկության կառավարման և ուրբանիզմի ոլորտներում: Երևանն իսկապես շահագրգիռ է հայ-ֆրանսիական ապակենտրոնացված համագործակցության ընդլայնման և զարգացման գործում, և այստեղ մեծ հեռանկարներ ենք տեսնում: Մենք այսօր մասնակցում ենք հերթական համաժողովին, որը քաղաքների միջև գործընկերային կապերի հաստատման և ամրապնդման առումով մեծ նշանակություն ունի»,- նշել է Երևանի քաղաքապետն ու Լիոնի գործընկերոջը փոխադարձ այցով հրավիրել Երևան: Հրաչյա Սարգսյանը նկատել է, որ այն լավ առիթ կլինի 2023թ. մեկնարկող եռամյա ծրագիր մշակելու առաջարկը միասին քննարկելու տեսակետից:
Պաշտոնական հանդիպման ժամանակ Երևանի և Լիոնի քաղաքապետարանների միջև ստորագրվել է Փոխըմբռնման հուշագիր: Ստորագրված փաստաթղթով կողմերը պարտավորվել են համատեղել ջանքերը կրթության ոլորտում՝ աջակցելով Ֆրանս-հայկական մասնագիտական ուսումնական կենտրոնի զարգացմանը։ Մասնավորապես, կիրագործվի Արհեստների և որակավորումների կամպուսի վերակազմակերպման ծրագիրը, որը հնարավորություն կտա ընդլայնել կենտրոնի շենքային պայմաններն ու կյանքի կոչել աշխատաշուկայում պահանջարկ ունեցող կրթական նոր ծրագրեր:
Հարկ է նշել, որ Ֆրանս-հայկական մասնագիտական ուսումնական կենտրոնում այժմ մասնագիտական կրթություն է ստանում շուրջ 200 սան, շենքային պայմանների բարելավումը հնարավորություն կտա ընդունել ավելի մեծ թվով երիտասարդների:

Между Ереваном и Лионом подписан Меморандум о взаимопонимании
Отношения между Ереваном и Лионом, берущие начало с 1992г., перейдут на новый практический уровень. Мэр Еревана Грачья Саргсян, находящийся в Лионе с целью участия в 4-м Форуме армяно-французского децентрализованного сотрудничества, встретился со своим коллегой Грегори Дусе.
Приветствуя членов ереванской делегации, мэр Лиона отметил, что Ереван имеет особое значение среди городов-партнеров Лиона. Грегори Дусе выразил уверенность в том, что форум откроет новые перспективы для перехода взаимодействия между двумя городами на новый практический уровень.
«Уверен, что дружественные и партнерские отношения, сформировавшиеся между двумя городами, дадут возможность осуществлять новые взаимовыгодные программы. Проблемы всех крупных городов почти одинаковы, и мы готовы быть полезными нашему партнеру-Еревану на этапе начатых реформ, делясь своим успешным опытом»,- отметил мэр Лиона.
Выразив благодарность за приглашение и теплый прием, мэр Еревана, в свою очередь, подчеркнул важность осуществления более предметных программ и обмена опытом.
«Для нас очень важно осуществление программ по обмену опытом в сфере управления городским хозяйством с Лионом. Мы считаем, что можем развивать конкретное взаимодействие в сферах транспорта, управления транспортным движением и урбанизма. Ереван действительно заинтересован в развитии и расширении армяно-французского децентрализованного сотрудничества, и мы видим здесь большие перспективы. Сегодня мы участвуем в очередном форуме, который имеет большое значение в плане установления и укрепления связей между городами-партнерами»,- отметил мэр Еревана и пригласил мэра Лиона навестить Ереван с ответным визитом. Грачья Саргсян подчеркнул, что встреча в Ереване станет хорошим поводом вместе обсудить предложение о разработке трехлетней программы, которая начнется в 2023г.
Во время официальной встречи между мэриями Еревана и Лиона был подписан Меморандум и взаимопонимании. Подписанным документом стороны обязуются объединить усилия в сфере образования, оказывая поддержку развитию Французско-армянского центра профессионального образования (CEPFA). В частности, будет осуществлена программа по реорганизации Кампуса ремесел и квалификаций, что позволит расширить помещения центра и реализовать новые программы образования, востребованные на трудовом рынке.
Следует отметить, что в данный момент во Французско-армянском центре профессионального образования проходит обучение около 200 молодых людей, а улучшение условий позволит принимать большее число желающих.