Երևանի և Լիոնի միջև համագործակցությունը կընդլայնվի. բացվել է Երևան-Լիոն կանոնավոր ուղիղ չվերթ
Երևանի և Ֆրանսիայի Լիոն քաղաքի միջև ձևավորված համագործակցության զարգացման նոր հեռանկարներ է ընձեռում ապրիլի 19-ից պաշտոնապես գործարկված Երևան-Լիոն-Երևան կանոնավոր ուղիղ չվերթը: Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում առաջին ուղևորներին հանդիսավորությամբ դիմավորել են Երևանի քաղաքապետարանի արտաքին կապերի վարչության պետ Դավիթ Գևորգյանը և Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանի առաջին խորհրդական Կլեր Լը Ֆլեշերը:
Ընդգծելով Երևանի և Լիոնի միջև ձևավորված բարեկամական և գործընկերային կապերը՝ Դավիթ Գևորգյանը հատկանշել է, որ այս տարի լրանում է երկու քաղաքների համագործակցության 26 տարին, իսկ այս չվերթները կնպաստեն երկկողմ կապերի խորացմանը:
«Մարտին Լիոնի քաղաքապետի Երևան այցի ժամանակ երկու քաղաքապետերը, կարևորելով երկուստեք կապերի էլ ավելի ամրապնդումն ու փոխգործակցության ընդլայնումը, ստորագրեցին համագործակցության հուշագիր: Լիոնը մեզ համար կարևոր գործընկեր է, և նոր չվերթի գործարկումը մեծ հնարավորություն է ընձեռելու համագործակցության և մասնավորապես զբոսաշրջության զարգացման առումով»,- նշել է Դավիթ Գևորգյանը:
Ուղևորափոխադրումն իրականացնելու է «Արմենիա» ավիաընկերությունը: Չվերթները կլինեն շաբաթական երկու անգամ՝ երկուշաբթի և հինգշաբթի։
Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանի առաջին խորհրդական Կլեր Լը Ֆլեշերն իր հերթին նկատել է, որ Ֆրանսիան ողջունում է կանոնավոր չվերթի մեկնարկը:
«Չվերթի բացումը, անշուշտ, ավելի կսերտացնի Հայաստան-Ֆրանսիա կապերը, հատկապես հաշվի առնելով, որ 2018 թվականը իրադարձային է Երևանի համար: Հայաստանի մայրաքաղաքում կանցկացվի համաշխարհային հնչեղություն ունեցող Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովը»,-նշել է Ֆլեշերը:
Չվերթի ուղևորները, որոնց թվում ազգությամբ հայեր և ֆրանսիացիներ են եղել, նկատել են, որ Երևանն իրենց համար բացահայտումներով լի ուղղություն է, որը հնարավորություն կտա ծանոթանալու 2800-ամյա մայրաքաղաքին: Միաժամանակ ակնհայտ է ուղիղ չվերթը ավելի գրավիչ է ուղևորների տեսակետից:

Расширится сотрудничество между Ереваном и Лионом: открыт прямой регулярный рейс Ереван-Лион
Официально запущенный 19-го апреля прямой регулярный рейс Ереван-Лион-Ереван предоставляет новые перспективы для развития сотрудничества между Ереваном и французским городом Лион.
Первых пассажиров в аэропорту торжественно встречали начальник управления внешних связей аппарата мэрии Еревана Давид Геворгян и первый советник посла Франции в Армении Клер ле Флешер.
Подчеркнув важность дружественных и партнерских связей установленных между Ереваном и Лионом, Давид Геворгян отметил, что в этом году исполняется 26 лет сотрудничеству двух городов, и в связи с этим прямые рейсы будут способствовать углублению двусторонних связей.
«В марте в ходе визита мэра Лиона в Ереван, мэры двух городов придав важность дальнейшему укреплению двусторонних связей и расширению взаимодействия, подписали меморандум о сотрудничестве. Лион для нас важный партнер, и запуск нового рейса даст более широкие возможности для развития сотрудничества и, в частности, туризма»,-отметил Давид Геворгян.
Пассажирские перевозки будут осуществляться авиакомпанией «Армения» дважды в неделю, в понедельник и четверг.
Первый советник посла Франции в Армении Клер ле Флешер в свою очередь отметил, что Франция приветствует запуск прямых регулярных рейсов.
«Открытие рейса, несомненно, сделает связь между Арменией и Францией более тесной, особенно принимая во внимание тот факт, что 2018 год полон событий для Еревана. В столице Армении состоится 17-й саммит Международной организации Франкофонии»,-отметил Флешер.
Пассажиры рейса, в числе которых были как армяне по национальности, так и французы, отметили, что для них Ереван- направление, полное открытиями, которое даст возможность познакомиться с 2800-летней столицей.