Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը ներկա է գտնվել Փարիզում «Թումո» կենտրոնի բացմանը
Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոյի հրավերով աշխատանքային այցով Ֆրանսիայի մայրաքաղաքում գտնվող Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը Փարիզում ներկա է գտնվել «Թումո» կենտրոնի բացման հանդիսավոր արարողությանը: Երևանի քաղաքապետը Փարիզի գործընկերոջ ուղեկցությամբ շրջել է կենտրոնում, ծանոթացել պատանիների համար ստեղծված պայմաններին ու հնարավորություններին:
Ներկաներին ուղղված ելույթի իր խոսքում քաղաքապետ Հայկ Մարությանը, ընդգծելով երկու մայրաքաղաքների բարեկամական հարաբերությունների կարևորությունը, նշել է, որ Երևանի քաղաքապետարանը շարունակելու և զարգացնելու է սերտ համագործակցությունը Երևանի և Փարիզի միջև:
«Ինձ համար մեծ պատիվ է Երևանի քաղաքապետի պաշտոնը ստանձնելուց հետո իմ առաջին արտերկրյա այցը կատարել հենց Փարիզ: Խորհրդանշելով Փարիզի և Երևանի բարեկամական հարաբերությունների կարևորությունը, երկու քաղաքների համագործակցության ամրությունը և խորությունը, ինչպես նաև հավաստելով բարեկամական կապերի ավանդույթները պահպանելու, շարունակելու և զարգացնելու իմ հանձնառությունը, առանձնակի հպարտ և ուրախ եմ, որ այցս կայանում է երկու քաղաքների համագործակցության այսպիսի գեղեցիկ իրադարձության առիթով, որը մարմնավորում է մեր բոլորիս ապագան, երիտասարդությունը, նորարարությունը թվային և նոր տեխնոլոգիաներում: Անցած շաբաթ Երևանը ընդունում էր Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթաժողովը, որի շնորհիվ իր վրա սևեռել էր ամբողջ աշխարհի ուշադրությունը: Գոհունակությամբ ցանկանում եմ նշել, որ մեր 2800-ամյա մայրաքաղաքը պատվով հյուրընկալեց գագաթաժողովը՝ իր հազարամյա պատմության էջերը հարստացնելով ևս մեկ բացառիկ ու գեղեցիկ իրադարձությամբ: Ամբողջ շաբաթվա ընթացքում Երևանում ֆրանկոֆոնիայի տոն էր, մեր քաղաքը խոսում, լսում և ապրում էր ֆրանսերենով»,- նշել է Երևանի քաղաքապետը:
Կարևորելով Փարիզում «Թումո» կենտրոնի գործունեությունը՝ Հայկ Մարությանը նկատել է, որ այն թվային աշխարհում ինքնադրսևորվելու և կայանալու հրաշալի հնարավորություն է պատանիների համար:
«Իմ պարտքը համարեցի անպայման ներկա գտնվել Փարիզում «Թումոյի» պատանիների համար առաջին թվային ստեղծագործությունների դպրոցի բացմանը, քանի որ այն Երևանի ներդրումն է Փարիզում, Երևանի և հայկական ստեղծագործ մտքի ապրանքանիշի ներկայությունն է Փարիզում: Հարգելի քաղաքապետ, Անն Իդալգո, այս կապակցությամբ իմ հատուկ և խորին շնորհակալությունն եմ ուզում հայտնել Ձեզ, որ ուղիղ երկու տարի առաջ Երևան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում, այցելելով Երևանի «Թումո», խորապես տպավորված և ոգևորված լինելով, ոգեշնչվելով Ձեր տեսածով, հանձնառություն վերցրեցիք նման դպրոց բացել նաև Փարիզում և այն իրականություն դարձրեցիք այսքան կարճ ժամկետում: Դուք դրանով հնարավորություն տվեցիք պատանիներին՝ ինքնադրսևորվելու և կայանալու թվային աշխարհում՝ նաև նպաստելով Երևանի և հայկականի արժևորմանը աշխարհի ամենագեղեցիկ քաղաքներից մեկում: Այս պահին հուզված եմ և ուզում եմ մի փոքր շեղում անել այս տեքստից: Պապս եղել է ֆրանսերենի շատ մեծ գիտակ, հմուտ թարգմանիչ, թարգմանել է Բալզակ, Ռոմեն Ռոլան և, ցավոք սրտի, այն ժամանակ չէր կարող այցելել Փարիզ, որովհետև արգելված էր դա, և հետաքրքիրն այն է, որ իր պատմվածքներում շատ հաճախ նաև նկարագրում էր Փարիզը: Այսօր ես համոզված եմ, որ նա իմ աչքերով տեսնում է Փարիզը, այս հրաշք քաղաքը՝ հրաշք մարդկանցով, հրաշք ճարտարապետությամբ և մշակույթով: Նաև ուզում եմ բացատրել իմ երջանկությունը: Պետք է նշեմ, որ իմ երեխան նույնպես Երևանում այցելում է «Թումո» կենտրոն, և ես գիտեմ ՝ որքան օգուտ է դա նրան և որքան երջանիկ է նա այնտեղ: Ու ես իսկապես ուրախ եմ, որ այսուհետ Փարիզի երեխաները զգալու են նույն երջանկությունը»,- ընդգծել է Հայկ Մարությանը:
Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն էլ իր ելույթում նշել է, որ երկու տարի առաջ Երևան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում ծանոթանալով «Թումո» կենտրոնի գործունեությանը՝ հաստատապես համոզվել է, որ Փարիզին ևս անհրաժեշտ է նման կենտրոն, որը հայ-ֆրանսիական բազմակողմ համագործակցության ևս մեկ խորհրդանիշ էր դառնալու:

Мэр Еревана Айк Марутян присутствовал на открытии центра «Тумо» в Париже
Мэр Еревана Айк Марутян, находящийся с рабочим визитом в столице Франции по приглашению мэра Парижа Анн Идальго, присутствовал на торжественной церемонии открытия центра «Тумо». В сопровождении мэра Парижа мэр Еревана обошел здание центра, ознакомился с условиями и возможностями.
В своей приветственной речи мэр Айк Марутян подчеркивая важность дружественных отношений между двумя столицами, отметил, что мэрия Еревана и впредь будет развивать тесное сотрудничество между Ереваном и Парижем.
«Для меня большая честь, что после вступления на пост мэра Еревана свою первую заграничную поездку я совершил в Париж. Придавая важность дружественным отношениям между Ереваном и Парижем, тесному и крепкому сотрудничеству двух городов, а также взяв на себя обязательство сохранить, продолжить и развивать традиции дружеских связей, хочу отметить, что очень рад, что это мероприятие стало причиной моего визита. На прошлой неделе в Ереване проходил 17-й саммит Международной организации франкофонии и должен отметить, что наша 2800-летняя столица с честью приняла саммит, обогатив страницы своей тысячелетней истории еще одним исключительным и прекрасным событием. В течение всей недели в Ереване был праздник франкофонии, наш город говорил, слушал и жил по-французски»,-отметил мэр Еревана.
Подчеркивая важность деятельности центра «Тумо» в Париже, Айк Марутян заметил, что для молодых людей это прекрасная возможность для самовыражения и самореализации в цифровом мире.
«Я счел своим долгом непременно присутствовать на открытии центра «Тумо» в Париже, поскольку это инвестиция Еревана в Париже, присутствие армянской творческой мысли в Париже. Уважаемая Анн Идальго, хочу выразить свою глубокую благодарность Вам за то, что ровно два года назад, в рамках вашего официального визита в Ереван Вы посетили наш центр «Тумо» и будучи глубоко впечатленной увиденным, Вы взяли на себя обязательство открыть такую школу в Париже и сделали это за столь короткое время. Таким образом для подростков вы создали возможность для самовыражения и самореализации в цифровом мире. На данный момент я взволнован и хочу немножко отклониться от данного текста. Мой дед был большим знатоком французского, опытным переводчиком, переводил Бальзака, Ромен Роллана и, к сожалению, в то время не мог посетить Париж, потому что это было запрещено, и интересно то, что он часто описывал Париж в своих рассказах. Сегодня я убежден, что он видит Париж моими глазами, видит этот чудесный город с чудесными людьми, чудесной архитектурой и культурой. Должен отметить, что мой ребенок также посещает центр «Тумо» в Ереване, и я знаю настолько это для него важно и как он там счастлив. Я действительно очень рад, что отныне дети Парижа будут испытывать такое же счастье»,-подчеркнул Айк Марутян.
Мэр Парижа Анн Идальго в своей речи отметила, что два года назад в рамках официального визита в Ереван, ознакомившись с деятельностью центра «Тумо», убедилась в том, что Париж также нуждается в подобном центре, который станет еще одним символом многостороннего армяно-французского сотрудничества.