Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն անցկացրել է առաջին աշխատանքային խորհրդակցությունը
Երևանի քաղաքապետարանում տեղի ունեցած աշխատանքային խորհրդակցությանը, մինչ օրակարգային հարցերին անցնելը, քաղաքապետ Հայկ Մարությանը աշխատակազմին ներկայացրել է աշխատանքային այն սկզբունքները, որոնց համաձայն այսուհետ իր աշխատանքներն է շարունակելու քաղաքապետարանը:
«Երևանն ամեն օր ապրող, աշխատող ու իրեն բնորոշ խնդիրներ ունեցող քաղաք է, և մենք ամեն օր գալիս ենք աշխատանքի դրանց լուծում տալու նպատակով: Խնդրիները շրջանցելու աշխատաոճն այսուհետ պետք է իսպառ վերանա: Մենք պետք է ինքներս որսանք լուծում պահանջող բոլոր խնդիրները և դրանց տանք համապատասխան լուծումներ՝ մինչ այն պահը, երբ այդ մասին կբարձրաձայնեն քաղաքացիները: Այս կերպ երևանցիները կհասկանան, որ մենք ամեն օր անում ենք մեր աշխատանքը: Այսուհետ մեզ դիմած յուրաքանչյուր բնակչի պետք է տրվի լիարժեք պատասխան՝ նախ պետք է հասկանալ, արդյոք տվյալ խնդրի լուծումը քաղաքապետարանի լիազորության շրջանակում է թե ոչ, ապա առաջարկել լուծման տարբերակներ»,-նշել է քաղաքապետը և հավելել, որ քաղաքային տնտեսությանը վերաբերող ցանկացած հարց կարող է լուծում ստանալ, եթե յուրաքանչյուրն իր հերթին և իր տեղում հետևողականորեն կատարի իր պարտականությունները:
«Ըստ այդմ, ակնկալում եմ, որ մեր թիմում իր աշխատանքը շարունակող յուրաքանչյուր աշխատակից հստակ գիտակցի, որ իր կատարած աշխատանքի համար կրում է 100 տոկոսանոց պատասխանատվություն: Մենք ծառայելու ենք Երևանի բնակիչներին և ամեն հարցում հաշվետու ենք լինելու առաջին հերթին նրանց առաջ: Ես իմ որոշումը կայացրել եմ և առաջիկա 5 տարին ծառայելու եմ մեր քաղաքին և նրա բնակիչներին: 5 տարի պահպանելու եմ այն կանոնները, որոնց համաձայն աշխատելու ենք բոլորս, և 5 տարի վերահսկելու եմ, որ այդ կանոնները պահպանվեն բոլորիս կողմից: Ես լինելու եմ 100 տոկոսով ազնիվ մեր բնակիչների հետ: Եվ եթե որոշում կկայացնեք մնալ և աշխատել նոր կանոններով, ապա նույնը պահանջվելու է նաև ձեզանից»,-նշել է քաղաքապետ Հայկ Մարությանը:
Անդրադառնալով օրակարգային հարցերին՝ կենսապահովման և քաղաքային տնտեսության ոլորտային պատասխանատուները քաղաքապետ Հայկ Մարությանին զեկուցել են ընթացիկ աշխատանքների և առաջնային լուծում պահանջող խնդիրների մասին:
Երևանի քաղաքապետարանի 2018թ. ծրագրով նախատեսված ընդհանուր օգտագործման գույքի, բազմաբնակարան բնակելի շենքերի մուտքերի ու տանիքների, փողոցների բարեկարգման և վթարային պատշգամբների վերանորոգման, բակային տարածքների և խաղահրապարակների հիմնանորոգման վերաբերյալ զեկուցվել է, որ բոլոր աշխատանքներն ընթանում են սահմանված ժամանակացույցի համաձայն:
Աշխատակազմի կոմունալ տնտեսության վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատարը տեղեկացրել է, որ ընթացիկ ծրագրերին զուգահեռ մեկնարկել են ձմռան նախապատրաստական աշխատանքները:
Աշխատանքային խորհրդակցության ավարտին քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանը զեկուցել է, որ հստակեցված է «Էրեբունի–Երևան» տոնակատարության 2800-ամյակի միջոցառումների ծրագիրը: Հոկտեմբերի 21-ի տոնական օրվա ընթացքում կազմակերպված բազմաժանր միջոցառումները կամփոփվեն Հանրապետության հրապարակում կայանալիք գալահամերգով:
Քաղաքապետ Հայկ Մարությանն աշխատակազմի համապատասխան վարչություններին, վարչական շրջանների ղեկավարներին և քաղաքապետարանի ենթակայության կառույցների ղեկավարներին հանձնարարել է բոլոր ուղղություններով շարունակել ամենօրյա աշխատանքները՝ տեղեկացնելով, որ առաջիկայում ըստ ոլորտների կքննարկվեն առաջնային լուծում պահանջող բոլոր հարցերը, որոնց կտրվեն համապատասխան լուծումներ:

Мэр Еревана Айк Марутян провел первое рабочее совещание
В ходе рабочего совещания в мэрии Еревана, до начала рассмотрения вопросов повестки дня, мэр Еревана Айк Марутян представил аппарату рабочие принципы, согласно которым мэрия будет руководствоваться впредь.
«Ереван - город со своим ритмом жизни, со своими характерными проблемами. Наша задача заключается в решение ежедневных проблем города, причем, с опережением, до того, как поступят сигналы от жителей. Таким образом ереванцы поймут, что мы выполняем свою работу каждый день. Впредь каждый, обратившийся к нам житель, должен получить конкретный ответ на волнующий вопрос. В первую очередь надо понять находится решение данного вопроса в рамках полномочий мэрии Еревана или нет, после чего предлагать варианты решения»,-отметил мэр, добавив, что любой вопрос, связанный с городским хозяйством, может быть разрешен, если каждый в свою очередь и на своем месте, будет последовательно выполнять свои обязанности.
«Таким образом, рассчитываю, что каждый член нашей команды четко будет осознавать, что несет стопроцентную ответственность за выполняемую им работу. Мы будем служить жителям Еревана и по каждому вопросу будем подотчетными, в первую очередь, им. Свое решение я принял и ближайшие 5 лет буду служить нашему городу и его жителям. 5 лет буду соблюдать правила, в соответствии с которыми будем работать все мы, и 5 лет буду контролировать, чтобы эти правила соблюдались всеми нами. Я буду на 100% честен с нашими жителями. И если вы примете решение остаться и работать по новым правилам, то то же самое потребуется от вас», – отметил мэр Еревана Айк Марутян.
Коснувшись вопросов повестки дня, ответственные лица сфер городского хозяйства доложили мэру Айку Марутяну о текущих работах и задачах, требующих немедленного решения.
В рамках рабочего совещания заместитель мэра Арам Сукиасян доложил, что уточнена программа праздничных мероприятий «Эребуни-Ереван», приуроченная к 2800-летнему юбилею столицы. Намеченные на 21-е октября праздничные мероприятия завершатся гала-концертом, организованном на площади Республики.
Соответствующим управлениям аппарата мэрии, руководителям административных районов столицы и муниципальных структур мэр Еревана Айк Марутян поручил продолжить ежедневную работу по всем направлениям.
Мэр также сообщил, что в ближайшее время все приоритетные вопросы будут обсуждены по отраслям, и будут даны соответствующие решения.