Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Իլ դը Ֆրանսի շրջանային խորհրդի նախագահ Վալերի Պեկրեսի հետ
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ Ֆրանսիայի Հանրապետություն կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում Փարիզում գտնվող Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Իլ դը Ֆրանսի շրջանային խորհրդի նախագահ Վալերի Պեկրեսի հետ: Ողջունելով քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին` Վալերի Պեկրեսը նշել է, որ Երևանի հետ հարաբերությունների ամրապնդումն առանձնակի է կարևորված Իլ դը Ֆրանսի շրջանային խորհրդի համար, և նկատել, որ Երևանի քաղաքապետի այցը նոր ազդակ կհաղորդի երկուստեք հարաբերությունների էլ ավելի ընդլայնմանը:
«Պարոն քաղաքապետ, մեզ համար իսկապես կարևոր է որոշակի ոլորտներում գործընկերային հարաբերությունների ընդլայնումը, և ես համոզված եմ, որ Ձեր այցը նոր լիցքեր կհաղորդի թե՛ շրջանային խորհրդի հետ բարեկամական ու գործնական կապերի էլ ավելի ընդլայնմանը և թե՛ հայ-ֆրանսիական կապերի ամրապնդմանն, ընդհանրապես», - նշել է Վալերի Պեկրեսը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ընդգծել է, որ ֆրանսիական մի շարք քաղաքների հետ Երևանն այսօր համագործակցում է սերտորեն, որի արդյունքում իրականացվել ու իրականացվում են համատեղ բազմաթիվ կարևոր ծրագրեր: Երևանի քաղաքապետը նաև նկատել է, որ Իլ դը Ֆրանսի շրջանային խորհրդի հետ ևս համագործակցության ներուժը մեծ է, և համոզմունք է հայտնել, որ համատեղ ջանքերի շնորհիվ երկուստեք փոխգործակցությունը կդառնա առավել առարկայական ու շոշափելի:
«Երևանը Իլ դը Ֆրանսի շրջանային խորհրդի հետ համագործակցում է 2011թ.-ից սկսած, և այս ժամանակահատվածում տարբեր ոլորտներում միասին փորձի փոխանակման մի շարք արդյունավետ ծրագրեր ենք իրականացրել: Իսկապես ուրախալի է, որ ֆրանսիական գործընկեր քաղաքների հետ մեր սերտ համագործակցությունը շոշափելի արդյունքներ է տալիս տեղական ինքնակառավարման, տնտեսական զարգացման, զբոսաշրջության խթանման և քաղաքային տնտեսության մի շարք այլ ոլորտներում, ինչը նաև լրացուցիչ խթան է դառնում նորանոր ծրագրերի քննարկման ու դրանք կյանքի կոչելու համար»,- ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Հանդիպման վերջում քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը Վալերի Պեկրեսին հրավիրել է այցելել Երևան:

Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с председателем регионального совета Иль де Франс Валери Пекрес
В рамках официального визита во Французскую Республику президента РА Сержа Саргсяна, находящийся во Франции мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с председателем регионального совета Иль де Франс Валери Пекрес. Поприветствовав мэра Тарона Маргаряна, Валери Пекрес отметила, что региональный совет Иль де Франс придает особую важность укреплению отношений с Ереваном. Она также подчеркнула, что визит мэра Еревана придаст новый импульс дальнейшему расширению двусторонних отношений.
«Господин мэр, для нас, действительно, важно расширение партнерских отношений в конкретных сферах, и я уверена, что Ваш визит придаст новый импульс расширению дружественных и деловых связей как с региональным советом, так и укреплению армяно-французских связей в целом»,-отметила Валери Пекрес.
Выразив благодарность за теплый прием, мэр Тарон Маргарян подчеркнул, что Ереван имеет тесные партнёрские отношения с рядом французских городов, в результате чего были реализованы и реализуются разные важные программы. Мэр Еревана отметил также, что потенциал сотрудничества с региональным советом Иль де Франс велик, и выразил уверенность в том, что благодаря совместным усилиям двустороннее взаимодействие станет более практичным и осязаемым.
«Ереван сотрудничает с Иль де Франсом с 2011 года, и за это время в разных сферах мы реализовали ряд эффективных программ по обмену опытом. Действительно, радует тот факт, что наше тесное сотрудничество с французскими городами-партнерами дает ощутимые результаты в сферах местного самоуправления, экономического развития, стимулирования туризма, и в ряде других сфер городского хозяйства, что становится дополнительным стимулом для обсуждения и реализации новых программ»,-подчеркнул Тарон Маргарян.