ՀՀ ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ՊԱՏԳԱՄԱՎՈՐ
Ի պատասխան Ձեր 22.05.2018 թվականի 5/Ե-17 գրության՝ տեղեկացնում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 95-րդ հոդվածը հստակ սահմանում է պատգամավորական մանդատի անհամատեղելիության դեպքերը, համաձայն որի «պատգամավորը չի կարող զբաղեցնել իր կարգավիճակով չպայմանավորված պաշտոն պետական կամ տեղական ինքնակառավարման այլ մարմիններում», իսկ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ Սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածը սահմանում է պատգամավորի հրաժարական տալու կարգը, ժամկետները և լիազորությունները դադարելու պահը, մասնավորապես.
«Եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո` մեկ շաբաթվա ընթացքում, պատգամավորը գրավոր դիմումով`
1) հետ է վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա Ազգային ժողովի նախագահն այդ մասին հանդես է գալիս հայտարարությամբ.
2) հետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն, որն ստորագրում և հրապարակում է Ազգային ժողովի նախագահը: Արձանագրության հրապարակման պահից հրաժարականը համարվում է ընդունված:»
«Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքի 20-րդ հոդվածով սահմանվում է Երևանի ավագանու անդամի լիազորությունների վաղաժամկետ դադարեցման դեպքերը և ընթացակարգը։
2018 թվականի մայիսի 16-ին Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի N6 արձանագրությամբ Ձեզ տրամադրվել է Ազգային Ժողովի պատգամավորի մանդատ, ուստի նշված օրվանից առ այսօր առկա է Ազգային Ժողովի պատգամավորի մանդատի անհամատեղելիություն, քանի, որ ԱԺ պատագամավորի պաշտոնից հրաժարվելու վերաբերյալ ԱԺ նախագահին ուղղված Ձեր դիմումը, հիշատակված օրենքի համաձայն, չի նշանակում հրաժարականը ընդունված և Դուք շարունակում եք զբաղեցնել ԱԺ պատգամավորի պաշտոնը:
Հուսով եմ քաջածանոթ լինելով այս իրավակարգավորումներին, Դուք նաև տեղյակ եք, որ մեկ շաբաթից ավել միաժամանակ զբաղեցնելով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ անհամատեղելի համարվող երկու պաշտոններ, Ձեր ավագանու անդամի լիազորությունները վաղաժամկետ դադարեցվում են օրենքի ուժով, իսկ Երևանի քաղաքապետի կողմից դրա վերաբերյալ արձանագրություն (24.05.2018թ. N4) կազմելն ու ուղարկելը կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով ուղղակի պարտավորություն է, իսկ դրա չիրականացնելը օրենքի խախտում:
Շնորհավորում եմ Ձեզ Ազգային ժողովի պատգամավորի լիազորությունների ստանձնման կապակցությամբ և շնորհակալություն եմ հայտնում այս մեկ տարվա ընթացքում Երևանի ավագանու աշխատանքներում Ձեր ունեցած ներդրման համար։ Դուք մշտապես հետաքրքիր հարցեր եք բարձրացրել մեր քննարկումներում և իհարկե լիահույս եմ, որ ՀՀ Ազգային Ժողովում կշարունակեք Ձեր ակտիվ գործունեությունը՝ չմոռանալով իհարկե բարձրաձայնել Երևանի հոգսերի և բարեփոխումների մասին:
Հուսով եմ, որ Ձեր փոխարեն Երևանի ավագանի մուտք կգործի նույնչափ բանիմաց և սրտացավ քաղաքացի, որն իր ներդրումը կունենա և մասնակիցը կլինի Երևանի զարգացման և շենացման միասնական գործին։

Депутату Национального Собрания РА
В ответ на ваше письменное заявление 5/Ե-17 от 22.05.2018, сообщаю, что статья 95 Конституции Республики Армения четко определяет случаи несовместимости депутатского мандата, согласно которой
«депутат не может занимать не обусловленной своим статусом должности в других государственных органах или органах местного самоуправления», а статья 155 конституционного закона «Регламент Национального Собрания» определяет порядок, сроки и полномочия отставки депутата,в частности:
«1.Если в течение недели после оглашения отставки депутат письменно отзывает свое прошение об отставке, Председатель Национального Собрания выступает об этом с заявлением,
2. если же не отзывает прошение, то о прекращении его полномочий составляется протокол, который подписывает и оглашает Председатель НС. С момента публикации протокола отставка считается принятой».
Статья 20 закона РА «О местном самоуправлении в городе Ереван» определяет случаи и процесс досрочного прекращения полномочий члена Совета старейшин Еревана.
Протоколом N 6 Центральной избирательной комиссии РА от 16-го мая 2018 года Вам был предоставлен мандат депутата Национального Собрания РА, следовательно с указанного дня по сей день имеется несовместимость мандата депутата Национального собрания, поскольку ваше прошение председателю НС об отставке, согласно вышеуказанному закону, не означает, что отставка принимается, и Вы продолжаете занимать должность депутата НС.
Надеюсь, что будучи хорошо осведомлённым об этих правовых нормах, Вам известно также, что более недели одновременно занимая две несовместимые с точки зрения Конституции РА должности, Ваши полномочия члена Совета старейшин по закону прекращаются досрочно, а составление и отправка соответствующего протокола со стороны мэра Еревана(24.05.2018г. N4) в Центральную избирательную комиссию РА является прямым обязательством, а его неисполнение является нарушением закона.
Поздравляю Вас с вступлением в должность депутата Национального собрания и благодарю Вас за вклад в работу Совета старейшин Еревана.
Вы всегда поднимали интересные вопросы во время наших дискуссиях, и я надеюсь, что Вы продолжите активную деятельность в Национальном Собрании РА, не забывая озвучивать проблемы и реформы Еревана.
Надеюсь, что ваше место в Совете старейшин Еревана займет такой же компетентный и знающий гражданин, который внесет свой вклад и примет участие в развитие и процветание Еревана.