Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի շնորհավորական ուղերձը Հանրապետության օրվա առթիվ
Հայաստանի առաջին հանրապետությունը ծնվեց Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի և Ղարաքիլիսայի կենաց և մահու մարտերում տարած վճռական հաղթանակներից հետո: Հաղթանակներ, որոնք հավաստեցին՝ հայոց բազկի ուժը չի՛ նվազել, իսկ մեր ազատ և անկախ ապրելու կամքն անկոտրում է:
Մեր նախնիները չխնայեցին իրենց կյանքը և մեզ սեփական հողում արժանապատվորեն ապրելու, գիտություն, տնտեսություն ու մշակույթ զարգացնելու հնարավորություն ընձեռեցին: Այս տարվա ապրիլին էլ անձնվիրության բազմաթիվ օրինակներ տեսանք՝ անցյալի հերոսների պատգամներին ու գործերին արժանի:
Պատմությունը շատ դասեր է տվել մեզ, որոնցից մեկն էլ սեփական պետականությամբ աշխարհին ներկայանալու կենսական անհրաժեշտությունն ու հրամայականն է: 1918 թվականի այս օրերին, պետականությունը կորցնելուց հարյուրամյակներ անց, հայը կրկին լծվեց պետականակերտման գործին, հիմք դրեց այն հոգեբանությանը, որը հետագայում դարձավ բազում փորձությունների միջով արժանապատվորեն անցնելու հզոր կռվան:
Կրկին շնորհավորելով տոնի առթիվ՝ բոլորիս մաղթում եմ քաջառողջություն, ամենայն բարիք և բազկի ու մտքի անհատնում ուժ՝ ի բարօրություն մեր ժողովրդի և ի զորացումն մեր սրբազան Հայրենիքի:

Поздравительное послание мэра Еревана Тарона Маргаряна по случаю Дня Республики
Первая армянская республика сформировалась после решающих побед, одержанных в сражениях не на жизнь, а на смерть под Сардарапатом, Баш-Апараном, Каракилисом. Победы, свидетельствующие о том, что не ослабла наша сила, а воля к свободе и независимости - несгибаема.
Наши предки не пощадили своей жизни и предоставили нам возможность достойно жить на своей собственной земле и развивать науку, экономику и культуру. В апреле этого года мы снова стали свидетелями многих примеров самоотверженности, которые достойны заветам и делам героев прошлого.
История преподнесла нам много уроков, один из которых-необходимость предстать перед миром как страна, имеющая собственную государственность. В эти майские дни 1918 года, спустя столетия после потери государственности, армянский народ восстановил ее, заложив основу той идеологии, которая в дальнейшем стала силой, давшей возможность с достоинством пройти через многие испытания.
Еще раз поздравляю с праздником, желаю всем крепкого здоровья, благосостояния, неисчерпаемой силы духа и мысли на благо нашего народа и во имя процветания нашей священной Родины.