Երևանի քաղաքապետարանի ճեմասրահում բացվել է Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի 95-ամյակին նվիրված ցուցահանդես
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ներկա է գտնվել Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի 95-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսի հանդիսավոր բացման արարողությանը: Երևանի քաղաքապետարանի ճեմասրահում կազմակերպված ցուցահանդեսի շրջանակում ներկայացվել են համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմի, ինչպես նաև ուսանողների նախագծերը, գծանկարներն ու գեղանկարները։
Շնորհավորելով բուհի հիմնադրման 95-ամյակի առթիվ` Երևանի քաղաքապետ, Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Տարոն Մարգարյանը ուսումնական, գիտական և ստեղծագործական նորանոր հաջողություններ ու ձեռքբերումներ է մաղթել համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմին և ուսանողներին:
«Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանն այն դարբնոցն է, որն ինչպես ամբողջ Հայաստանի, այնպես էլ Երևան քաղաքի համար շինարարներ և ճարտարապետներ է պատրաստում, ովքեր իրենց կարևոր ներդրումն են ունենում ճարտարապետության և քաղաքաշինության զարգացման բնագավառում: Առիթն օգտագործելով` մեր շնորհակալությունն ենք հայտնում համալսարանի հիմնադիրներին, դասախոսական կազմին, ովքեր այս տարիների ընթացքում արժանի կադրեր են կրթել և դաստիարակել: Երևանի քաղաքապետարանի հարկի ներքո ցուցահանդեսի և համաժողովի կազմակերպումը ևս մեկ անգամ փաստում է, որ քաղաքապետարանի և բուհի միջև առկա է իսկապես ակտիվ ու հաջողված համագործակցություն: Եվ վստահեցնում եմ, որ այդ համագործակցությունը լինելու է շարունակական և մենք ընդլայնելու ենք գործակցության շրջանակները», - ընդգծել է Երևանի քաղաքապետն ու արդյունավետ աշխատանք մաղթել գիտաժողովի մասնակիցներին:
ՃՇՀԱՀ-ի ռեկտոր Գագիկ Գալստյանն էլ առանձնակի կարևորելով ցուցահանդեսի կազմակերպումը քաղաքապետարանի հյուրընկալ հարկի ներքո, շնորհակալություն է հայտնել Երևանի քաղաքապետ, Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Տարոն Մարգարյանին՝ բուհի տարբեր նախաձեռնությունների կյանքի կոչման հարցում ցուցաբերվող մշտական աջակցության համար:
«Այսօր ուրախությամբ կարող ենք արձանագրել, որ 95-ամյա մեր համալսարանը հզոր քայլերով է շարժվում առաջ, ինչում անշուշտ մեծ է Երևանի քաղաքապետ, համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Տարոն Մարգարյանի աջակցությունն ու հետևողականությունը: Շնորհակալ ենք նաև նախագծային և շինարարական մեր բոլոր գործընկերներին, ովքեր իրենց անձնական ներդրումն ունեն կրթական միջավայրի զարգացման գործում: Այսօր համալսարանի ողջ կոլեկտիվի ու ուսանողների վրա դրված է իսկապես մեծ պատասխանատվություն՝ շարունակելու ձեռքբերումներով հարուստ պատմական այն ուղին, որ սկսել են մեր ավագները», - նշել է Գագիկ Գալստյանը:
Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի 95-ամյակի առթիվ, ճարտարապետության, գիտության և կրթության բնագավառներում ներդրած նշանակալի ավանդի համար Երևանի քաղաքապետի ոսկե մեդալով են պարգևատրվել ՃՇՀԱՀ-ի միջազգային կապերի գծով պրոռեկտոր, բարձրագույն մաթեմատիկայի ամբիոնի դոցենտ, ֆիզմաթ գիտությունների թեկնածու Վարդգես Եդոյանը, շինարարական մեքենաների և երթևեկության կազմակերպման ամբիոնի դոցենտ, տեխնիկական գիտությունների թեկնածու, քաղաքային տնտեսության և էկոլոգիայի ֆակուլտետի դեկան Վալերիկ Հարությունյանը, ճանապարհների և կամուրջների ամբիոնի վարիչ, տեխնիկական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Հակոբ Գյուլզադյանը, ինչպես նաև համալսարանի ուսանողական խորհրդի նախագահ, ասպիրանտ Հովսեփ Հովեյանը:
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի ռեկտոր Գագիկ Գալստյանի ուղեկցությամբ շրջել է և ծանոթացել ցուցահանդեսում ներկայացված աշխատանքներին:
Հարկ է նշել, որ «Ճարտարապետություն և շինարարություն՝ արդի հիմնախնդիրներ» խորագրով միջազգային ութերորդ գիտաժողովի բացման արարողությունը ևս կատարվել է Երևանի քաղաքապետարանում: Երկօրյա գիտաժողովին մասնակցելու նպատակով Երևան են այցելել պատվիրակություններ ՌԴ-ից, Չինաստանից, Գերմանիայից, Իտալիայից, Ավստրիայից, Լեհաստանից, Արաբական Միացյալ Էմիրություններից և Սիրիայից։

В фойе мэрии Еревана открылась выставка, приуроченная к 95-летию Национального университета архитектуры и строительства Армении
Мэр Еревана Тарон Маргарян присутствовал на торжественной церемонии открытия выставки, приуроченной к 95-летию Национального университета архитектуры и строительства Армении. В рамках организованной в фойе мэрии Еревана выставки представлены проекты, графические рисунки и картины преподавательского состава и студентов университета.
Поздравив по случаю 95-летия фонда, мэр Еревана, председатель попечительского совета национального университета архитектуры и строительства Армении Тарон Маргарян пожелал сотрудникам профессорско-преподавательского состава и студентам дальнейших успехов и творческих достижений.
«Национальный университет архитектуры и строительства Армении является той кузницей, которая готовит будущих строителей и архитекторов, которые вносят свой значительный вклад в развитие сферы архитекуты и строительства. Пользуясь случаем, хотим выразить свою благодарность основателям университета, преподавательскому составу, которые за эти годы дали образование и воспитали достойные кадры. Организация выставки и форума в мэрии Еревана еще раз свидетельствует о том, что сотрудничество между мэрией и университетом действительно активное и успешное. Заверяю вас, что наше сотрудничество будет носить продолжительный характер»,-подчеркнул мэр Еревана.
Ректор Национального университета архитектуры и строительства Армении Гагик Галстян подчеркнув особую важность проведения выставки в мэрии Еревана, выразил благодарность мэру Еревана, председателю попечительского совета национального университета архитектуры и строительства Армении Тарону Маргаряну за проявленное постоянное содействие в реализации различных проектов вуза.
По случаю 95-летия Национального университета архитектуры и строительства Армении, за значительный вклад в сферы архитектуры, науки и образования золотой медалью мэра Еревана награждены проректор по международным связям НУАСА, кандидат физико-математических наук, доцент Вардгес Едоян, доцент кафедры «Строительных машин и организации движения», кандидат технических наук, декан факультета Городское хозяйство и экология Валерик Арутюнян, заведующий кафедрой «Мосты и туннели», кандидат технических наук, доцент Акоп Гюлзадян, а также председатель Студенческого совета НУАСА, аспирант Овсеп Овеян.
Мэр Тарон Маргарян в сопровождении ректора Национального университета архитектуры и строительства Армении Гагика Галстяна прошелся по выставке и ознакомился с представленными работами.
Стоит отметить, что церемония открытия 8-го международного форума «Архитектура и строительство – актуальные вопросы» также состоялась в мэрии Еревана. Для участия в двухдневном форуме в Ереван прибыли делегации из РФ, Китая, Германии, Италии, Австрии, Польши, Объединенных Арабских Эмиратов и Сирии.