Երևանի քաղաքապետարանն ու ԱԶԲ-ն շարունակում են տրանսպորտի զարգացման հարցում համագործակցությունը
Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Հրաչյա Սարգսյանը հանդիպել է Ասիական զարգացման բանկի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Շեյն Ռոզենտալի գլխավորած պատվիրակության հետ: Անդրադառնալով Երևանի քաղաքապետարանի և Ասիական զարգացման բանկի միջև հաստատված համագործակցությանը՝ Հրաչյա Սարգսյանը կարևորել է բոլոր այն ծրագրերի իրականացումը, որոնք միտված են Երևանի զարգացմանը, բնակիչների բարեկեցությանն ու հարմարավետության ապահովմանը: Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալը ներկայացրել է առաջնահերթությունները և նշել, որ քաղաքապետարանը հետաքրքրված է տրանսպորտային համակարգի բարեփոխումներին ուղղված ծրագրային առաջարկներով: Մասնավորապես՝ տրանսպորտային ցանցի արդիականացում, այլընտրանքային տրանսպորտային միջոցների (հեծանիվներ, էլեկտրամոբիլներ և այլն) ներգրավում, ավտոկայանատեղիների կազմակերպում, ուղղություններ, որոնք կարող են միասնական մոտեցմամբ լուծումներ տալ ոլորտում առկա խնդիրներին:
Կարևորելով համագործակցության ընդլայնման գործում Երևանի քաղաքապետարանի պատրաստակամությունը՝ Ասիական զարգացման բանկի հայաստանյան գրասենյակի տնօրենը նկատել է, որ նոր հնարավորություններ են բացվել Երևանի առջև, ինչը ողջունելի է նաև արդյունավետ համագործակցության ընդլայնման առումով: Շեյն Ռոզենտալն ընդգծել է, որ բանկը պատրաստակամ է լինել քաղաքապետարանի գործընկերն ու աջակիցը և մասնակցել նախանշված նոր ծրագրերի իրագործմանը:
Խոսելով հնարավոր համագործակցության ուղղությունների մասին՝ Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալը հատկանշել է նաև «Խելացի քաղաք» հայեցակարգի ներդրումը, որը հնարավորություն կտա քաղաքային տնտեսության մի շարք ոլորտներում ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմամբ ապահովել արդյունավետ կառավարում:

Мэрия Еревана и Азиатский банк развития продолжают сотрудничество по развитию транспорта
Первый заместитель мэра Еревана Грачья Саргсян встретился с членами делегации, возглавляемой региональным директором представительства Азиатского банка развития Шейном Розенталем. Ссылаясь на сотрудничество между мэрией Еревана и АБР, Грачья Саргсян придал важность реализации проектов, направленных на развитие Еревана и обеспечение благосостояния жителей. Первый заместитель мэра Еревана отметил, что мэрия Еревана заинтересована в проектных предложениях по реформированию транспортной системы. В частности модернизация транспортной сети, привлечение альтернативных транспортных средств (велосипеды, электромобили), организация автомобильных стоянок могут стать теми направлениями, которые могут обеспечить решение проблем в данном секторе.
Подчеркивая готовность мэрии Еревана к расширению сотрудничества, региональный директор представительства Азиатского банка развития отметил, что для Еревана открыты новые возможности, что очень важно с точки зрения расширения эффективного взаимодействия. Шейн Розенталь подчеркнул, что банк готов стать партнером мэрии и участвовать в реализации новых проектов.
Говоря о направлениях сотрудничества, первый заместитель мэра Еревана придал также важность введению концепции «Смарт-Сити», предоставляющей возможность обеспечить эффективное управление с использованием современных технологий в ряде сфер городского хозяйства.