Երևանի քաղաքապետի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է ԼՂՀ վարչապետի հետ
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի գլխավորած պատվիրակությունն Արցախ կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում հանդիպել է ԼՂՀ վարչապետ Արայիկ Հարությունյանի հետ:
Իր գոհունակությունը հայտնելով Երևան-Ստեփանակերտ և Երևանի վարչական շրջաններ -ԼՂՀ շրջաններ համագործակցության արդյունքներից՝ ԼՂՀ կառավարության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել Արցախի հետ համագործակցության ծրագիրը նախաձեռնելու և այն հետևողականորեն զարգացնելու համար:
«Պարոն Մարգարյան, մեկ անգամ ևս ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ այն հետևողականության ու ջանքերի համար, որ ցուցաբերել և ցուցաբերում եք Երևանի և Ստեփանակերտի, ինչպես նաև Երևանի վարչական շրջանների և ԼՂՀ շրջանների միջև համագործակցությունն էլ ավելի ընդլայնելու հարցում: Հավատացած եղեք, որ արցախցիները շատ խորը հարգանք են տածում Ձեր և Ձեր թիմի նկատմամբ»,- ընդգծել է ԼՂՀ վարչապետը:
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն էլ իր հերթին նկատել է, որ հայկական երկու պետությունների մայրաքաղաքների ու շրջանների բարեկամական սերտ հարաբերություններն իրենց գործնական արտացոլումն են գտել Երևանի և Ստեփանակերտի միջև հաստատված համագործակցության ծրագրում, որի ընթացքն իսկապես գոհացուցիչ է և, որ կարևոր է, քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում այն հետզհետե ավելի շոշափելի արդյունքներ է ապահովում:
«Երկու մայրաքաղաքների պաշտոնական համագործակցության շուրջ հինգ տարիների ընթացքում իսկապես գոհացուցիչ զարգացումներ ենք արձանագրել, ինչը, վստահաբար, անչափ կարևոր է: Սա դեռ սկիզբն է և այն ամուր հիմք է առաջիկա տարիներին Արցախում էլ ավելի շոշափելի ծրագրեր իրականացնելու համար: Արդյունքներն, անշուշտ, գոհացուցիչ են, սակայն մենք դրանով չենք բավարարվելու և անելու ենք հնարավորը՝ փոխգործակցությունն էլ ավելի ամրապնդելու և ընդլայնելու ուղղությամբ», - նշել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը` վստահեցնելով, որ համագործակցության բոլոր ուղղություններով նախանշված ծրագրերը լինելու են շարունակական:
Երևանի քաղաքապետարանի և ԼՂՀ կառավարության միջև սերտ համագործակցության և փոխադարձ կապերի ամրապնդման գործում ներդրած ավանդի համար ԼՂՀ վարչապետ Արայիկ Հարությունյանին Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը պարգևատրել է «Երևանի զինանշան» հուշամեդալով:
Երևան-Ստեփանակերտ համագործակցության ծրագրերին ակտիվ մասնակցության համար մի շարք անձինք էլ արժանացել են Երևանի քաղաքապետի պատվոգրերի:
Հանդիպման շրջանակում ԼՂՀ վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը Ստեփանակերտ-Երևան համագործակցության ամրապնդմանն ու աջակցմանն ունեցած վաստակի և ԼՂՀ Ստեփանակերտ քաղաքի սոցիալ-տնտեսական զարգացման գործում ունեցած ավանդի համար Երևանի քաղաքապետարանի և Երևանի վարչական շրջանների աշխատակազմերի մի շարք աշխատակիցների պարգևատրել է ԼՂՀ վարչապետի հուշամեդալով:

Делегация, возглавляемая мэром Еревана, встретилась с премьер-министром НКР
В рамках официального визита в Арцах делегации, возглавляемой мэром Еревана Тароном Маргаряном, была организована встреча с премьер-министром НКР Араиком Арутюняном.
Выразив удовлетворение результатами сотрудничества между Ереваном и Степанакертом, а также административными районами Еревана и регионами НКР, глава правительства НКР выразил благодарность за инициативу сотрудничества с Арцахом и последовательное развитие сотрудничества.
«Господин Маргарян, хочу еще раз выразить Вам благодарность за последовательность и усилия, предпринятые в деле расширения сотрудничества между Ереваном и Степанакертом, а также административными районами Еревана и регионами НКР. Будьте уверены, что арцахцы испытывают глубокое уважение к Вам и Вашей команде»,- подчеркнул премьер-министр НКР.
Мэр Еревана Тарон Маргарян в свою очередь отметил, что дружественные отношения между столицами и районами двух армянских государств находят свое практическое выражение в программе сотрудничества, установленного между Ереваном и Степанакертом. Мэр также отметил, что ход реализации программ сотрудничества является удовлетворительным и, что очень важно, дает все более ощутимые результаты в различных сферах городского хозяйства.
«За почти пятилетний период официального сотрудничества между двумя столицами мы достигли действительно весомых результатов. Это еще только начало, которое послужит крепкой основой для реализации более серьезных программ в Арцахе. Мы, конечно довольны результатами, однако не собираемся останавливаться на достигнутом и будем делать все возможное, чтобы укреплять и расширять сотрудничество»,-отметил мэр Тарон Маргарян, заверив, что программы сотрудничества по всем направлениям будут носить продолжительный характер.
За вклад в дело укрепления сотрудничества между мэрией Еревана и правительством НКР мэр Еревана Тарон Маргарян наградил премьер-министра НКР Араика Арутюняна памятной медалью «Герб Еревана».
За активное участие в программах сотрудничества между Ереваном и Степанакертом ряд лиц были удостоены почетных грамот мэра Еревана.
В ходе встречи, премьер-министр НКР Араик Арутюнян за вклад и содействие в дело укрепления сотрудничества между Степанакертом и Ереваном и  социально-экономическое развитие Степанакерта наградил памятной медалью премьер-министра НКР ряд сотрудников мэрии Еревана и административных районов Еревана.