Երևանի քաղաքապետն այցելել է «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում նախ ծանոթացել է կենտրոնի հարակից այգում 2006 թվականից առ այսօր իրականացված բարեկարգման աշխատանքներին: Տարոն Մարգարյանին ներկայացնելով երկու փուլով կենտրոնի կողմից այգում իրականացված վերականգնման և բարեկարգման աշխատանքները` «Սիմոնյան կրթական հիմնադրամ»-ի նախագահ Սեմ Սիմոնյանը նշել է, որ ընդհանուր առմամբ ծրագրի շրջանակում անցկացվել է ոռոգման ստորգետնյա նոր համակարգ, տնկվել և մշակվում են բազմաթիվ բույսեր ու ծառեր, տեղադրվել է լուսավորության հատուկ համակարգ, կառուցվել են սպորտային տարածքներ՝ ֆուտբոլի և բասկետբոլի դաշտեր, ինչպես նաև մանկական խաղահրապարակ, ավտոկայանատեղի: Բնակիչների լիարժեք հանգստի կազմակերպման համար այգում տեղադրվել են նաև նստարաններ, զրուցատաղավարներ ու ցայտաղբյուրներ:
Իր գոհունակությունը հայտնելով հանգստի գոտում իրականացված աշխատանքներից` քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ողջունել է կենտրոնի մասնակցությունը բարեկարգման ծրագրերին ու նկատել, որ կենտրոնի այս նախաձեռնությունն իսկապես օրինակելի է բոլոր այն կազմակերպությունների համար, որոնք ցանկություն կհայտնեն հանդես գալ նմանատիպ ծրագրերով:
Ի դեպ, դեռևս այս տարվա ապրիլին Երևանում ավտոբուսի պայթյունից տուժած Թումոյի ուսանողներ Էդգար Գասպարյանին և Ռոլանդ Խոջայանին հիվանդանոցում տեսակցության այցելած քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նրանց խոստացել էր ապաքինումից հետո այցելել «Թումո» կենտրոն, որտեղ տղաների հետ միասին կծանոթանա կենտրոնի առօրյային: Եվ խոստման համաձայն, Երևանի քաղաքապետը տղաների հետ «Սիմոնյան կրթական հիմնադրամ»-ի նախագահ Սեմ Սիմոնյանի և «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի խորհրդի անդամ Բեկոր Փափազեանի ուղեկցությամբ շրջել է կենտրոնում, ծանոթացել կրթական հաստատության գործունեությանն ու զրուցել տարբեր խմբակների ուսանողների հետ:
Մասնավորապես, կայքերի ստեղծման խմբակի ուսանողների հետ զրույցի ընթացքում քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն առաջարկել է աշխարհի խոշոր քաղաքների օրինակով Երևանում ևս ստեղծել ու կիրառել ավտոտրանսպորտային խցանումների մասին իրազեկող հավելված, ինչը մեծապես կհեշտացնի վարորդների աշխատանքն ու կխնայի ճանապարհի վրա ծախսվող ժամանակը:
«Աշխարհի խոշոր քաղաքներում կիրառվում են ծրագրային հավելվածներ, որոնց միջոցով վարորդները տեղեկանում են խցանումների մասին: Կուզեմ, որ Երևանում ևս նման ծրագիր ունենանք ու, որ այդ ծրագիրը հենց «Թումո»-ի մեր ուսանողները ստեղծեն: Ու համոզված եղեք, որ մենք էլ մեր հերթին կաջակցենք, որպեսզի այն կայանա և դառնա լիարժեք կիրառելի ծրագիր», - ընդգծել է քաղաքապետը:
Տարոն Մարգարյանին ներկայացնելով կենտրոնում իրականացվող ծրագրերը՝ Սեմ Սիմոնյանը նշել է, որ «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնն իրականացնում է անվճար արտադպրոցական ծրագիր, որի շրջանակներում 12-18 տարեկան հազարավոր պատանիներ ձեռք են բերում արդի թվային աշխարհում հաջողելու և իրենց ապագա ուղին կերտելու հմտություններ: Նշվել է նաև, որ այս պահին Թումոն իր բոլոր 4 կենտրոններում ունի մոտ 10000 ակտիվ ուսանող, որից 7000–ը՝ Երևանում:
Առանձնակի կարևորելով կրթական կենտրոնի գործունեությունը` քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նկատել է, որ սա իսկապես հրաշալի հնարավորություն է պատանիների համար ստանալու նեղ մասնագիտական լավ կրթություն: Ընդգծելով կենտրոնի հետ ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը` քաղաքապետը նաև պատրաստակամություն է հայտնել Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության «Երևան քաղաքի կառավարման տեխնոլոգիաներ» ՓԲԸ-ում ապահովել կենտրոնի լավագույն ուսանողների գործնական պրակտիկայի կազմակերպումը, ինչը գոհունակությամբ է ընդունվել թե՛ ուսանողների և թե՛ կենտրոնի տնօրինության կողմից:
Շնորհակալություն հայտնելով այցի համար` Սեմ Սիմոնյանն իր հերթին նշել է, որ «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը մայրաքաղաքում կյանքի կոչվող ծրագրերի հարցում մշտապես զգացել է քաղաքապետարանի աջակցությունն ու հետևողականությունը, ինչն իսկապես անչափ կարևոր է:
Հրաժեշտից առաջ կենտրոնի լուսանկարչական խմբակի ուսանողները լուսանկարել, ապա նաև լուսանկարվել են Երևանի քաղաքապետի հետ:

Мэр Еревана посетил центр креативных технологий «Тумо»
Мэр Еревана Тарон Маргарян в ходе рабочего визита в центр креативных технологий «Тумо» ознакомился с результатами проделанных с 2006 года работ по благоустройству парка, прилегающего к центру. Представляя Тарону Маргаряну проделанные в два этапа работы по реконструкции и благоустройству, председатель «Образовательного фонда Симонян» Сэм Симонян отметил, что в целом, в рамках программы была проведена новая подземная оросительная система, были посажены многочисленные растения и деревья, установлена специальная система освещения, построены спортивные площадки для футбола и баскетбола, а также детская игровая площадка, парковка. Для организации полноценного отдыха жителей в парке установлены скамейки, беседки и питьевые фонтанчики.
Выразив удовлетворенность проделанными в зоне отдыха работами, мэр Тарон Маргарян придал важность участию Центра в реализации программы по благоустройству и отметил, что подобная инициатива центра действительно может стать примером для всех тех организаций, которые выразят желание представить аналогичные программы.
Напомним, что пострадавшим в апреле от взрыва автобуса в Ереване студентам Тумо- Роланду Ходжояну и Эдгару Гаспаряну мэр Тарон Маргарян во время посещения больницы пообещал после их выздоровления вместе с ними посетить Центр «Тумо», где ребята лично представят свои будни. Согласно данному обещанию, мэр Еревана вместе с ребятами и в сопровождении председателя «Образовательного фонда Симонян» Сэма Симоняна и члена попечительского совета Центра Бекора Папазяна прошелся по центру, ознакомился с деятельностью образовательного учреждения и побеседовал со студентами.
В ходе беседы со студентами кружка по разработке веб-сайтов, мэр Тарон Маргарян предложил на примере крупнейших городов мира в Ереване также создать и применить приложение, информирующее о пробках на дорогах, что в свою очередь значительно облегчит работу водителей и сэкономит время, затрачиваемое на дорогу.
«В крупных городах мира используются приложения, которые информируют водителей о пробках. Мне бы хотелось, чтобы в Ереване также была подобная программа, и чтобы эту программу разработали именно студенты «Тумо». Будьте уверены, что в свою очередь, мы также будем содействовать, чтобы эта программа стала в полной мере функциональной»,-подчеркнул мэр Еревана.
Представляя Тарону Маргаряну реализуемые в центре программы, Сэм Симонян отметил, что центр креативных технологий «Тумо» осуществляет бесплатную внеклассную программу, в рамках которой тысячи юношей и девушек в возрасте от 12-и до 18 лет приобретают навыки успешного продвижения в современном цифровом мире и создания своего будущего пути. Было также отмечено, что в данный момент «Тумо» в своих 4-х центрах имеет около 10000 активных студентов, 7000 из которых-в Ереване. Подчеркивая особую важность деятельности центра, мэр Тарон Маргарян отметил, что он дает отличную возможность молодежи получать хорошее узкоспециальное образование. Подчеркнув важность эффективного сотрудничества с центром, мэр также выразил готовность организовать практику для лучших студентов центра в подведомственном мэрии Еревана ЗАО «Центр технологий управления города Ереван», что было принято с большим воодушевлением как студентами, так и администрацией центра.
Выразив благодарность за визит, Сэм Симонян в свою очередь отметил, что центр креативных технологий «Тумо» всегда чувствовал поддержку мэрии в вопросе реализуемых в столице программ.
Перед отъездом студенты фотокружка центра сфотографировали, затем сами сфотографировались с мэром Еревана.