Երևանի Միսաք Մանուշյանի անվան դպրոցի և Մարսելի «Համազգային» դպրոցի միջև ստորագրվել է հուշագիր
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում Մարսելում գտնվող Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանը և պատվիրակության անդամներն այցելել են Մարսել քաղաքի Համազգային դպրոց, ծանոթացել են կրթօջախի պայմաններին և հետևել տեղում կրթական գործընթացի կազմակերպմանը:
Ներկայացնելով «Համազգային» դպրոցի ստեղծման պատմությունը`  տնօրեն Սեդա Բիբերյանը նշել է, որ այն հիմնադրվել է 1980 թվականին՝ «Համազգային» կրթական և մշակութային ասոցիացիայի կողմից, ֆրանս-հայկական կրթական բազայի հիման վրա: Սկզբում ունենալով միայն նախադպրոցական խումբ`  կրթօջախը տարեցտարի ընդլայնվել ու ստեղծել է տարրական դպրոց, որն արդեն 1987 թվականից սկսել է գործել որպես հիմնական դպրոց: Սեդա Բիբերյանը նաև ընդգծել է, որ «Համազգային»-ը Ֆրանսիայում գործող միակ դպրոցն է, որտեղ ուսուցանվում է նաև հայերեն: Նշվել է, որ դպրոցն այսօր ունի շուրջ 350 աշակերտ և 44 ուսուցիչ, որոնցից 5-ը հայեր են:
Շնորհակալություն հայտնելով Սեդա Բիբերյանին՝ դպրոցն ու կազմակերպվող կրթական գործընթացը ներկայացնելու համար, փոխքաղաքապետ Արամ Սուքիասյանն առանձնակի կարևորել է այն դերն ու նշանակությունը, որ ունի այս կրթօջախը հայապահպանության գործում և, առիթն օգտագործելով, վստահեցրել է, որ Երևանի քաղաքապետարանն իր լիազորությունների շրջանակում պատրաստ է աջակցելու կրթօջախին՝  ուսուցիչների վերապատրաստման և աշակերտների փոխանակման հարցում:
Այցի շրջանակում Երևանի քաղաքապետարանի արտաքին կապերի վարչության պետ Դավիթ Գևորգյանը և «Համազգային» դպրոցի տնօրեն Սեդա Բիբերյանը ստորագրել են հուշագիր, համաձայն որի Երևանի Միսաք Մանուշյանի անվան դպրոցը և Մարսելի «Համազգային» դպրոցը պարտավորվել են խրախուսել երկու դպրոցների միջև աշակերտների փոխանակումը, ուսուցիչների և աշակերտների միջև էլեկտրոնային հաղորդակցումը, համատեղ քննարկումների և սեմինարների կազմակերպումը, կնպաստեն փոխադարձ վերապատրաստումների կազմակերպմանը և կփոխանակվեն անհրաժեշտ նյութերով ու տեղեկատվությամբ:

Подписан меморандум между школой имени Мисака Манушяна Еревана и школой «Nationale» Марселя
Находящиеся в Марселе в составе делегации, возглавляемой мэром Еревана Тароном Маргаряном, заместитель мэра Еревана Арам Сукиасян и другие члены делегации посетили школу «Nationale» города Марсель, где познакомились с условиями учебного центра и на месте наблюдали за учебным процессом.
Представив историю создания школы «Nationale», директор Седа Биберян отметила, что школа была основана в 1980 году образовательной и культурной ассоциацией «Nationale», на французско-армянской образовательной базе. Седа Биберян также подчеркнула, что это единственная школа в Марселе, где преподают армянский язык. Было также отмечено, что в школе учатся около 350 учеников. Пятеро учителей из 44-х - армяне.
Выразив благодарность Седе Биберян, заместитель мэра Еревана Арам Сукиасян придал особую важность роли и значению школы в сохранении национальной идентичности армянского народа, и, пользуясь случаем, заверил, что в рамках своих полномочий мэрия Еревана готова содействовать школе в организации курсов переподготовки и обмена опытом.
В рамках визита начальник управления внешних связей мэрии Еревана Давид Геворгян и директор школы «Nationale» Седа Биберян подписали меморандум, согласно которому школа имени Мисака Манушяна Еревана и школа «Nationale» Марселя обязались поощрять обмен учениками между двумя школами, интерактивное общение между учителями и учениками, а также организацию совместных семинаров.