Երևանի զբոսաշրջային ընկերությունները ճանաչողական այցով Արցախում են
Երևանի քաղաքապետի գլխավորած պատվիրակության ԼՂՀ կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի տուրիզմի բաժնի նախաձեռնությամբ և ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչության հետ համատեղ կազմակերպվել է երևանյան զբոսաշրջային ընկերությունների ճանաչողական այցը ԼՂՀ։ Այցի շրջանակում տեղի է ունեցել երկկողմ հանդիպում-քննարկում՝ զբոսաշրջության ոլորտի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Ողջունելով երևանյան պատվիրակության անդամներին՝ ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Սերգեյ Շահվերդյանը կարևորել է Երևանի և Ստեփանակերտի միջև ձևավորված փոխշահավետ համագործակցությունն ու ընդգծել, որ զբոսաշրջության խթանման ուղղությամբ համատեղ իրականացված ծրագրերի արդյունքում նկատվում է դրական շարժ։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Երևանի քաղաքապետի օգնական Մարիա Բարաղամյանը համոզմունք է հայտնել, որ Արցախում զբոսաշրջության զարգացմանն ուղղված նախաձեռնությունները կլինեն շարունակական։
«Համագործակցության այս տարիների ընթացքում պարբերաբար կազմակերպվեցին երկկողմ հանդիպումներ, արշավներ՝ խթանելու զբոսաշրջության զարգացումը, ինչն առանձնակի է կարևորվում Արցախի մեր գործընկերների կողմից: Երևանի քաղաքապետարանի տուրիզմի բաժինը 2013 թվականից որոշակի գործնական քայլեր է իրականացրել այս ուղղությամբ։ Մասնավորապես մշակվել են մի շարք փաթեթ-առաջարկներ ներգնա զբոսաշրջությամբ զբաղվող ընկերությունների համար։ Առաջիկայում նախատեսում ենք նաև երևանյան մի շարք միջոցառումների անցկացումն Արցախում»,-նշել է Մարիա Բարաղամյանը։
Հանդիպում-քննարկման շրջանակում Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի տուրիզմի բաժնի պետ Մայա Թոխալյանն էլ ներկայացրել է ԼՂՀ այցելության զբոսաշրջային նոր փաթեթների մի շարք տարբերակներ, որոնք հնարավորին կնպաստեն զբոսաշրջության ակտիվացմանը:
Ճանաչողական այցի ընթացքում Արցախում գտնվող երևանյան զբոսաշրջային ընկերությունների ներկայացուցիչները կայցելեն նաև Շուշի, Տիգրանակերտ, թանգարաններ, ինչպես նաև պատմամշակութային և զբոսաշրջային հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ վայրեր։

Туристические компании Еревана находятся в Арцахе с ознакомительным визитом
В ходе официального визита делегации, возглавляемой мэром Еревана в НКР, по инициативе отдела туризма аппарата мэрии Еревана и совместно с управлением туризма министерства экономики НКР был организован ознакомительный визит туристических компаний Еревана в НКР. В рамках визита состоялась двусторонняя встреча-обсуждение с участием представителей сферы туризма.
Поприветствовав членов ереванской делегации, заместитель министра экономики НКР Сергей Шахвердян подчеркнул важность сформированному взаимовыгодному сотрудничеству и добавил, что благодаря совместно реализованным программам по развитию туризма в сфере очевиден прогресс.
Поблагодарив за теплый прием, помощник мэра Еревана Мария Барагамян выразила уверенность в том, что инициативы, направленные на развитие туризма в Арцахе , будут носить продолжительный характер.
«За годы сотрудничества периодически были организованы двусторонние встречи и походы, направленные на развитие туризма, чему наши арцахские партнеры придают особую важность. В этом направлении с 2013 года отдел туризма мэрии Еревана предпринимает практические шаги. В частности, был разработан ряд пакетов-предложений для компаний, занимающихся въездным туризмом. В ближайшее время мы планируем также провести ряд ереванских мероприятий в Арцахе»,-отметила Мария Барагамян.
В рамках встречи-обсуждения начальник отдела туризма управления культуры и туризма аппарата мэрии Еревана Мая Тохалян представила ряд вариантов новых туристических пакетов в НКР, которые будут способствовать активизации туризма.
В ходе ознакомительного визита находящиеся в Арцахе представители ереванских туристических компаний посетят также Шуши, Тигранакерт, музеи, а также места, представляющие историко-культурный и туристический интерес.