Երևանի զբոսաշրջային տեղեկատվական կենտրոններում 1-ին կիսամյակում սպասարկվել է 14727 այցելու
02.07.2019Մայրաքաղաքի զբոսաշրջային տեղեկատվական աջակցության և քաղաքացիների սպասարկման կենտրոններն ամփոփել են 2019 թվականի առաջին կիսամյակի (հունվարի 2-ից մինչև հունիսի 30-ը) գործունեության արդյունքները:
Այս ընթացքում սպասարկվել է 14.727 այցելու՝ աշխարհի 66 երկրից: Զբոսաշրջիկներին տրամադրվել են բազմալեզու քարտեզներ, տեղեկատվական բրոշյուրներ, համայնքային թանգարանների, «Երևան Սիթի Տուր» էքսկուրսիոն ծրագրի, կենդանաբանական այգու, ինչպես նաև Երևանի քաղաքապետարանի էլեկտրոնային ծառայությունների ուղեցույցներ:
Այս տարի մեծ է եղել զբոսաշրջիկների հոսքը հատկապես ՌԴ-ից, Իրանից, ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Չինաստանից, Իսպանիայից, Հնդկաստանից և Ֆիլիպիններից: Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն` 2019 թվականի հունվար-մարտ ամիսներին Հայաստան է ժամանել 364 489 զբոսաշրջիկ, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելի է 105 այցելուով:
Երևանի քաղաքապետարանի տուրիզմի բաժինն ուսումնասիրել է նաև քաղաքի զբոսաշրջային տեղեկատվական աջակցության և քաղաքացիների սպասարկման կենտրոնների այցելուների հիմնական հարցադրումները:
Հաճախ տրվող հարցերի շարքում է Երևանի և մարզերի տրանսպորտային քարտեզների, «Երևան Սիթի Տուր» ծրագրի, Երևանի ավտոկայանների մասին տեղեկատվությունը:

За первое полугодие центры информационной поддержки туристов обслужили 14727 посетителей
02.07.2019Центры информационной поддержки туристов столицы подвели итоги деятельности за первое полугодие 2019 года (со 2-го января по 30-е июня).
За указанный период времени центры обслужили 14727 посетителей из 66 стран мира. Туристам были предоставлены многоязычные туристические карты Еревана, информационные буклеты, путеводители по городским музеям, Ереванскому зоопарку, программа экскурсий «Ереван Сити Тур», а также информация об электронных услугах, предоставляемых мэрией Еревана.
В этом году большой поток туристов был зафиксирован из РФ, Ирана, США, Франции, Германии, Китая, Испании, Индии и Филиппин.
По данным статистического комитета РА, за январь-март 2019 года в Армению прибыло 364 489 туристов, что на 5.2% выше показателя за аналогичный период 2018 года.
Отдел туризма аппарата мэрии Еревана изучил основные вопросы посетителей центров информационной поддержки туристов. Среди часто задаваемых вопросов - информация о транспортных картах Еревана и марзов, программе «Ереван Сити Тура» и автостанциях Еревана.