Երևանն իրանցի զբոսաշրջիկներին կդիմավորի մշակութային և հետաքրքիր մի շարք ծրագրերով
«Հայ-իրանական զբոսաշրջության հնարավորությունները» թեմայի շուրջ «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում Երևանի քաղաքապետարանի տուրիզմի բաժնի պետ Գևորգ Օրբելյանը ներկայացրել է դեպի Երևան զբոսաշրջության ակտիվացման ուղղությամբ քաղաքապետարանի կողմից տարվա ընթացքում իրականացվող ծրագրերն ու մասնավորապես խոսել իրանցի զբոսաշրջիկների հանգիստը Երևանում առավել հետաքրքիր դարձնելու նպատակով մշակված մշակութային և այլ ծրագրերից:
«Երևանը հյուրընկալ քաղաք է, և տարեցտարի զբոսաշրջիկների մեծացող հոսքի մեջ հատկապես տարվա այս ժամանակահատվածում մեծ է հարևան Իրանից Երևան այցելող զբոսաշրջիկների թիվը: Արդեն երկրորդ տարին է` Երևանի քաղաքապետարանը մարտի 20-31-ը՝ Նովրուզի օրերին, մշակում է հատուկ ծրագիր: Մասնավորապես նախքան «Երևան Սիթի-Տուր» քաղաքային զբոսաշրջային երթուղու տարեշրջանի պաշտոնական բացումը, զբոսաշրջային երկհարկանի ավտոբուսներով կկազմակերպվեն գարնանային հատուկ տուրեր պարսկերենով»,-նշել է Գևորգ Օրբելյանը:
Իրանցի և առհասարակ մայրաքաղաք այցելող զբոսաշրջիկների համար Երևան քաղաքի պատմության թանգարանում էլ կբացվի իրանական ժառանգությանը վերաբերող «Մշակույթների երկխոսություն» խորագրով երկրորդ ցուցահանդեսը:
Բացի այդ, Երևանի մուտքը հանդիսացող մի շարք փողոցներում և պողոտաներում՝ այդ թվում Իսակով, Լենինգրադյան և Աճառյան, տեղադրվել են թեմատիկ վահանակներ՝ «Բարի գալուստ Երևան» բովանդակությամբ:
Երևանի քաղաքապետարանի տուրիզմի բաժնի պետը նաև տեղեկացրել է, որ Հյուսիսային պողոտայում, Ազատության հրապարակում իրանցի զբոսաշրջիկներին երկլեզու՝ անգլերեն և պարսկերեն թռուցիկներ և քարտեզներ են բաժանվելու, որոնք Երևանի հյուրերին կհուշեն մայրաքաղաքի տեսարժան վայրերի գտնվելու և այնտեղ հասնելու տարբերակների մասին:
Իրականացվող միջոցառումները, ինչպես նշել է Գևորգ Օրբելյանը, մեկ անգամ ևս ընդգծում են Երևանի հյուրընկալությունն ու հարմարավետությունը, ինչն արդեն հաջորդ տարի կարող է ապահովել ավելի մեծ թվով զբոսաշրջիկների այցը Երևան:

Ереван встретит иранских туристов рядом культурных мероприятий и другими интересными программами
В ходе состоявшегося в информационном агентстве «Арменпресс» пресс конференции на тему «Возможности армяно-иранского туризма» начальник отдела туризма аппарата мэрии Еревана Геворг Орбелян представил реализуемые в течении года мэрией программы, направленные на активизацию туризма и, в частности, организованные для иранских туристов специальные мероприятия, чтобы сделать их отдых в Ереване более интересным.
«Ереван гостеприимный город, и ежегодно в это время растет число туристов из Ирана. Уже второй год подряд мэрия Еревана с 20-го по 31-е марта в дни Новруза, разрабатывает специальную программу. В частности до официального начала программы городского туристического маршрута «Ереван Сити-Тур», на двухэтажных туристических автобусах будут организованы специальные весенние туры на персидском языке»,-отметил Геворг Орбелян.
Для гостей столицы, в частности для иранских туристов в музее истории Еревана будет открыта вторая выставка, посвященная культурному наследию Ирана под названием «Диалог культур». На проспекте Исакова, улицах Ленинградян и Ачарян размещены также тематические плакаты с надписью «Добро пожаловать в Ереван».
По словам начальника отдела туризма аппарата мэрии Еревана на Северном проспекте и площади Азатутян иранским туристам будут предоставлены брошюры и карты на английском и персидском языках, с помощью которых гости Еревана смогут найти всю информацию о столичных достопримечательностях.