«Երևանյան ամառ 2018». Հյուսիսային պողոտայում մեկնարկել է ավանդական դարձած «Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ» 4-րդ փառատոնը
04.08.2018
Երևանի քաղաքապետարանի «Երևանյան ամառ 2018» եռամսյա միջոցառումների ծրագրով Հյուսիսային պողոտայում մեկնարկել է «Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ» 4-րդ փառատոնը: Ավանդույթի համաձայն, առաջին հատվածը ցուցահանդես-տոնավաճառն էր:
Փառատոնի բացմանը ներկա են եղել Երևանի քաղաքապետի օգնական, զբոսաշրջության ոլորտը համակարգող Մարիա Բարաղամյանը, քաղաքապետարանի աշխատակազմի մշակույթի վարչության պետ Ռուբեն Հովհաննիսյանը, տուրիզմի բաժնի պետ Գևորգ Օրբելյանը, ովքեր շրջել են տաղավարներում, ծանոթացել ներկայացված հայկական ազգային և այլ երկրների նմուշներին:
Մարիա Բարաղամյանը, կարևորելով փառատոնի դերը մայրաքաղաքում զբոսաշրջության զարգացման գործում, նշել է. «Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ» փառատոնը, զբոսաշրջային բաղադրիչ պարունակող մյուս երկու փառատոնների հետ միասին, մեր կողմից առանձնահատուկ ուշադրության տակ են, քանի որ նախորդ տարիների ընթացքում արդեն հասցրել են ապացուցել, որ գրավիչ են աշխարհի տարբեր երկրներից Երևան ժամանած զբոսաշրջիկների համար: Քանի որ տարին հոբելյանական է մեր մայրաքաղաքի համար, փառատոնում ներառված են շատ ավելի հետաքրքիր անակնկալներ և նորամուծություններ»:
Ինչպես նախորդ տարիներին, այս անգամ ևս «Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ» 4-րդ փառատոնը բաղկացած է երկու հատվածից. ցուցահանդես-տոնավաճառից հետո կներկայացվեն հայ դիզայներների նոր հավաքածուները:
Այս տարի փառատոնին մասնակցել է 25 տաղավար: Իրենց պատրաստած տարազները, զարդանախշերը, գործերն ու այլ նմուշները ներկայացրել են «Տերյան մշակութային կենտրոնը», «Տարազ և արտ» ֆոտոլաբը, Ասեղնագործ վարպետները, «Tashir Street» առևտրի կենտրոնը, «Հայկական ապրանքանիշեր» ընկերությունը, «Ֆոտո ատելիե Մարաշլեանը», «Անահիտ Սիմոնյան ֆեյշն» նորաձևության տունը, «Տարազ ԷյԷմ» ազգային նորաձևության սրահը, «Տարազ» ընկերությունը, «Շուշան-Տաթև» ձեռագործ զարդերի ընկերությունը, «Hand made by Arus» ընկերությունը, «Հայրենիքի զարգացման նախաձեռնություն» հիմնադրամը, «Հայտիկնիկ» ընկերությունը, «Մեգերյան կարպետը», «Շադոյան Ֆեյշն» նորաձևության տունը, ինչպես նաև Երևան քաղաքի պատմության թանգարանը:
Բարի ավանդույթ է դարձել նաև ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպանությունների և ազգային փոքրամասնությունների մշակութային կենտրոնների մասնակցությունը փառատոնին: Իրենց ազգային մշակույթը տաղավարներում ներկայացրել են Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության, Իսրայելի Պետության, Հնդկաստանի Հանրապետության դեսպանությունները, Երևանում գիտության և մշակույթի ռուսական կենտրոնը, «Տևտոնիա» գերմանացիների մշակութային ՀԿ-ն, «Պոլոնիա» Հայաստանի լեհերի միությունը, Հայաստանի ուկրաինացիների ֆեդերացիան:
Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի տուրիզմի բաժնի պետ Գևորգ Օրբելյանը նշել է. «Մենք կարևորում ենք փառատոնում այլ ազգերի մշակույթի ներկայացումը: Արդեն ավանդույթ է դարձել, որ ամեն տարի փառատոնին մասնակցում են այլ ազգերի ներկայացուցիչներ՝ ներկայացնելով իրենց ազգային, մշակութային առանձնահատկությունները: Ինչպես զբոսաշրջիկներին են հետաքրքրում մեզ ազգային տարազն ու ավանդույթները, այդպես էլ Հայաստանի բնակիչները մեծ սիրով մոտենում են այլ ազգերի տաղավարներին, հետաքրքրվում նրանց մշակույթով: Սա կարելի է համարել մշակութային հարաբերությունների ստեղծում հայ և այլ ազգերի միջև»:
Այս տարի փառատոնին մասնակցելու նպատակով Իսպանիայից Երևան է ժամանել Վիյենայի քաղաքապետարանի տուրիզմի բաժնի ղեկավար Մերսեդես Մենոր Սեզպեդեսը, ով խոստովանել է, որ հիացած է հայկական տարազների գեղեցկությամբ: «Շատ ուրախալի է, որ Երևանում կարևորում են ազգայինը, ավանդականը և համադրում են այն ժամանակակից ոճերին: Ստացվում է շատ գեղեցիկ և ինքնատիպ դիզայն: Ինձ և հազարավոր այլ զբոսաշրջիկների համար սա իսկական տոն է և առիթ՝ ծանոթանալու հայկական բազմադարյա մշակույթին»,- նշել է Մերսեդես Մենոր Սեզպեդեսը: Հատկանշական է, որ փառատոնի ընթացքում նա ներկայացրել է նաև իր ազգային տարազները, որոնք բերել էր Իսպանիայից:
Փառատոնի ընթացքում հանդիսատեսի համար ելույթ են ունեցել «Տարոնցիներ» ազգագրական երգի-պարի համույթը, «Միլեն» պարային համույթը: Հետաքրքիր ելույթներով են հանդես եկել նաև ազգային փոքրամասնությունները ներկայացնող մասնակիցները:

«Ереванское лето 2018»: на Северном проспекте стартовал традиционный 4-й фестиваль «ЕреванТАРАЗфест»
04.08.2018
В рамках программы трехмесячных мероприятий «Ереванское лето 2018» на Северном проспекте стартовал 4-й фестиваль «ЕреванТАРАЗфест». По традиции, в первой части фестиваля была организована выставка-ярмарка. На открытии фестиваля присутствовали помощник мэра Еревана, курирующая отрасль туризма Мария Барагамян, начальник управления культуры Рубен Оганисян и начальник отдела туризма аппарата мэрии Еревана Геворг Орбелян, которые прошлись по павильонам, ознакомились с представленными армянскими и зарубежными экспонатами.
Подчеркнув важность роли фестиваля в развитии туризма в столице, Мария Барагамян отметила: «Вместе с двумя другими фестивалями с туристической составляющей, фестиваль «ЕреванТАРАЗфест» также находится под нашим особым вниманием, поскольку за предыдущие годы они успели доказать свою привлекательность для туристов, приезжающих в Ереван из разных стран мира. Поскольку год является юбилейным для нашей столицы, в рамках фестиваля ожидаются интересные сюрпризы и нововведения».
Как и в предыдущие годы, в этом году также 4-й фестиваль «ЕреванТАРАЗФест» состоит из двух частей. После выставки-ярмарки будут представлены новые коллекции армянских дизайнеров.
В этом году на фестивале представлены 25 павильонов, в которых свои костюмы, украшения и ручные работы представили «Культурный центр Терян», фотолаб «Тараз и арт», мастера вышивки, торговый центр «Tashir Street», компания «Армянские товарные знаки», «Фото ателье Марашлян», дом моды «Анаит Симонян фейшн», национального дома моды «Тараз ЭйЭм», компания «Тараз», компания украшений ручной работы «Шушан-Татев», компания «Hand made by Arus», фонд «Инициатива развития родины», компания «Айтикник» (армянская кукла), «Мегерян карпет», дом моды «Шадоян фейшн», а также музей истории Еревана. Доброй традицией стало также участие аккредитованных в РА посольств, культурных центров национальных меньшинств.
В рамках фестиваля свою национальную культуру представили посольство Республики Казахстан в РА, посольство государства Израиль, посольство республики Индия, российский центр науки и культуры в Ереване, немецкая культурная общественная организация «Тевтония», Союз поляков Армении «Полония», федерация украинцев Армении.
Начальник отдела туризма аппарата мэрии Еревана Геворг Орбелян отметил: «Мы придаем важность представлению культуры других народов на фестивале. Уже стало традицией ежегодное участие представителей разных национальностей, представляющих свои национальные и культурные особенности. Туристов интересуют наши национальные костюмы и традиции. Жители Армении в свою очередь также интересуются культурой разных национальностей и подходят к их павильонам. Это можно рассматривать как создание культурных отношений между армянами и другими народами».
Для участия в фестивале в этом году в Ереван прибыла руководитель отдела туризма мэрии испанского города Вильена Мерседес Менор Сезпедес, которая призналась, что восхищена красотой армянских таразов.
«Очень приятно, что в Ереване придают важность национальному и традиционному, сочетая это с современными стилями. Получается красивый и оригинальный дизайн. Для меня и тысячи других туристов это настоящий праздник и повод познакомиться с многовековой армянской культурой»,-отметила Мерседес Менор Сезпедес.
Стоит отметить, что в рамках фестиваля Мерседес Менор Сезпедес представила также национальные костюмы своего народа, которые привезла из Испании.
Фестиваль сопровождался выступлениями этнографического ансамбля песни и танца «Таронцинер», танцевального ансамбля «Милен», а также представителей национальных меньшинств.