Երևանյան լիճը հանգստի հարմարավետ գոտի կդառնա. քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը ծանոթացել է մաքրման աշխատանքներին
06.04.2022
Երևանի քաղաքապետարանի տարեկան ծրագրով մեկնարկել են Երևանյան լճի մաքրման աշխատանքները: 2022թ. համար բյուջետային մասհանումները կկազմեն 60 մլն 430 հազար դրամ: Դրանով նախատեսվում է Հրազդան գետի վրա ճաղավանդակի տեղադրում, աղբաորսիչ միջոցառումների կազմակերպում և շուրջ 12500 խմ թափոնների հավաքում ու տեղափոխում:
Աշխատանքների ընթացքին տեղում ծանոթացել է Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը: Լճի աղտոտվածության հիմնական պատճառը կենցաղային, ինչպես նաև շինարարական աղբն է, որը կուտակվում է լճի տարածքում՝ բնակիչների անբարեխիղճ պահվածքի հետևանքով: Երևանյան լճի մաքրմանը զուգահեռ, ի դեպ, համայնքը քննարկում է տարածքում հանգստի գոտի ստեղծելու հնարավորությունը: Նախատեսվում է բարեկարգել լճի ափամերձ տարածքի 2.8 հա հատվածը, կտեղադրվեն նստարաններ, աղբամաններ, կկառուցվի մարզահրապարակ, հեծանվուղի, ճեմուղի, տարածքը կլուսավորվի էներգախնայող լուսատուներով, կիրականացվեն նաև կանաչապատման աշխատանքներ:
Քաղաքային տնկարան այցի ընթացքում քաղաքապետին է ներկայացվել 2022թ. ծրագրով նախատեսվող աշխատանքները: Պատասխանատուները նշել են, որ ընթացիկ տարում կընդլայնվի ջերմոցային և տնկարանային հատվածը: Շուրջ 25 հա տարածքից փաստացի օգտագործվում է մոտ 10 հա-ն: Այժմ ջերմոցում ու տնկարանում է աճեցվում քաղաքում տնկվող ծառերի ու ծաղիկների զգալի մասը. շուրջ 30 աշխատակցի ձեռքով աճեցվում է մոտ 60 անուն բույս, այդ թվում՝ նաև «Կարմիր» գրքում գրանցված տեսակներ։

Ереванское озеро станет удобной зоной отдыха: мэр Грачья Саргсян наблюдал за процессом очистки
В рамках годовой программы мэрии Еревана уже начат процесс очистки территории Ереванского озера. Бюджетные ассигнования на 2022г. составят 60 милионов 430 тысяч драмов. Сюда входят установка рещетчатого ограждения на реке Раздан, организация очистительных мероприятий, сбор и вывоз около 12500 м3 отходов.
Мэр Еревана Грачья Саргсян посетил территорию озера с целью наблюдения за процессом. Основной причиной загрязнения является бытовой и строительный мусор, который выбрасывают недобросовестные жильцы. Параллельно с очисткой береговой линии община обсуждает возможность создания здесь зоны отдыха. Прибрежная территория в 2,8 га будет очищена, будут установлены скамейки, урны, построена спортивная площадка, выделены велосипедные дорожки, аллеи; территория будет обеспечена энергосбергающим освещением, будет проведено озеленение.
Мэр также посетил городскую теплицу, где ему были представлены действия, предусмотренные на 2022г. Ответственные лица отметили, что в этом году территория теплицы будет расширена. Фактически, из имеющихся 25 га теплицы используется только 10 га. На данный момент, деревья и цветы, которые предусматривается посадить в столице, выращиваются здесь: около 60 наименований растений, в том числе, виды, входящие в Красную книгу, выращиваются руками 30 работников.