«Եռաբլուր» տանող ճանապարհահատվածն այսուհետ կլինի լուսավոր. կառուցվել է նոր ցանց
Երևանի արտաքին լուսավորության ցանցի արդիականացման նպատակով քաղաքապետարանը ՄԱԶԾ-ի աջակցությամբ այս տարի ձեռք է բերելու շուրջ 500 մլն դրամի լուսատու: Քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանն աշխատանքային հերթական խորհրդակցությանը հանձնարարել է նախապատրաստական աշխատանքներ տանել՝ 2023 թվականին նույն քանակի լուսատուների ձեռքբերման համար:
Ավարտվել են «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն տանող՝ մուտքի կամարից մինչև աստիճանահարթակ, շուրջ 1.3 կմ ճանապարհահատվածի արտաքին լուսավորության ցանցի կառուցման աշխատանքները:
Դավթաշեն և Աջափնյակ վարչական շրջաններում ոռոգման ջրի խնդիրն ամբողջությամբ կլուծվի: Ավարտվել է 377մ ջրագծի փոխարինումը:
«Երևանի էլեկտրատրանսպորտ» ընկերությունն այսօր ուղևորափոխադրումն իրականացնում է ավելի քան չորս տասնամյակ շահագործվող տրոլեյբուսներով: Իրավիճակը շտկելու նպատակով քաղաքապետը հանձնարարել է նախապատրաստել ևս 15 նոր տրոլեյբուսի ձեռքբերման հայտ: Այդպես, ծրագրի արդյունքում 51 տրոլեյբուսից 30-ը կփոխարինվի: Բացի այդ, հավաքակայանում շարժակազմի լվացման համար կկառուցվի նոր, ժամանակակից կայան: Մրցույթն արդեն կայացել է:
Քաղաքապետի հանձնարարությամբ հսկողություն է սահմանված Երևանի շինհրապարակներում աշխատանքների որակի, կահավորման, նախագծերի և շինարարության թույլտվությունների համապատասխանության նկատմամբ: Ապրիլի 25-ից մինչ օրս արձանագրվել է խախտման 171 դեպք, որից 100-ը՝ շինարարության ընթացքում գտնվող բազմաբնակարան բնակելի շենքերի առնչությամբ: Քաղաքում այսօր կառուցվող 237 շենքերից 49-ն էլ առայժմ նախազգուշացվել և ծանուցվել է:
Բացօթյա ապօրինի առևտուրը մայրաքաղաքում վերացնելու նպատակով առևտրի և ծառայությունների վարչությունը և հասարակական կարգի պահպանության ծառայությունը վարչական շրջանների աշխատակազմերի և ոստիկանության հետ ամենօրյա ստուգայցեր են իրականացնում: Նախորդ շաբաթ կազմվել է 30 արձանագրություն:

Дорога, ведущая к воинскому пантеону «Ераблур» , будет обеспечена новой сетью наружного освещения
С целью модернизации сети наружного освещения в Ереване в этом году мэрия при содействии ПРООН приобретет новые светильники на сумму 500 миллионов драмов. В ходе очередного рабочего совещания мэр Грачья Саргсян поручил провести подготовительные работы для приобретения светильников на ту же сумму в 2023г.
Завершено строительство сети наружного освещения на участке длиной в 1,3 км, ведущем от входной арки к лестнице, дороги, ведущей к воинскому пантеону «Ераблур».
Проблема ирригации в административных районах Давташен и Ачапняк будет полностью решена. Завершена замена трубопровода длиной в 377 м.
Компания «Электротранспорт Еревана» сегодня осуществляет перевозку пассажиров на троллейбусах, эксплуатируемых более 40 лет. Для решения проблемы мэр поручил подготовить заявку на приобретение 15 новых троллейбусов. Таким образом, в результате программы, 30 из имеющихся 50 троллейбусов будут заменены на новые. Кроме того, в депо будет построена новая современная моечная станция для мойки составов. Тендер на строительство уже состоялся.
По поручению мэра, установлен контроль за качеством, организацией и соответствием проектов и разрешений на строительство на стройплощадках. С 25-го апреля по сей день зафиксирован 171 случаев нарушений, 100 из которых связаны с прилегающими к стройке жилыми домами. Из 237 зданий, строящихся сегодня в столице, 49 получили извещения и предупреждения.
С целью надзора над незаконной уличной торговлей, управление торговли и услуг, служба обеспечения общественного порядка вместе с аппаратами административных районов и полицией осуществляют ежедневные проверки. За прошлую неделю было составлено 30 протоколов.