Ֆրանկոֆոն քաղաքապետերի միջազգային ասոցիացիայի հետ քննարկվել են Երևանի հետ համագործակցության ուղղությունները
08.10.2018
Մայրաքաղաքի Ազատության հրապարակում տեղակայված ֆրանկոֆոն ավանում քննարկվել են Երևանի համագործակցության ուղղությունները՝ հիմնական գործընկեր Ֆրանկոֆոն քաղաքապետերի միջազգային ասոցիացիայի հետ: Հանդիպմանը ներկա է գտնվել Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի արտաքին կապերի վարչության պետ Դավիթ Գևորգյանը:
Ողջունելով ներկաներին՝ Դավիթ Գևորգյանը նշել է, որ այս տարի լրանում է Ֆրանկոֆոն քաղաքապետերի միջազգային ասոցիացիային Երևանի անդամակցության երեսնամյակը, և այդ ընթացքում մայրաքաղաքում կյանքի են կոչվել կրթամշակութային մի շարք ծրագրեր: Մասնավորապես, Երևանի հ.119 ավագ դպրոցի նոր մասնաշենքի կառուցում, 2011-2015թթ. ընթացքում լինգաֆոնային դասարանների բացում հ. 48, հ. 78 ֆրանսերեն լեզվի խորացված ուսուցման դպրոցներում, Ալ. Սպենդիարյանի անվան երաժշտական մասնագիտական դպրոցում, Ղ. Սարյանի անվան արվեստի դպրոցում, իսկ Ավ. Իսահակյանի անվան և Նոր-Նորքի կենտրոնական գրադարանններում՝ գույքի ձեռքբերում, ֆրանկոֆոն անկյունների ստեղծում: Հեռանկարում Ֆրանկոֆոն քաղաքապետերի միջազգային ասոցիացիայի համաֆինանսավորմամբ «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի պատմամշակութային արժեքների պահպանման, հետազոտման և վերստեղծման, տուրիստական նոր երթուղիների մշակման ծրագիրն է:
Հանդիպման ընթացքում Ֆրանկոֆոն քաղաքապետերի միջազգային ասոցիացիայի քարտուղարության անունից հանդես է եկել Ժյուլի Գիյոմը, ով նաև նշել է, որ Երևանի հետ ծավալված սերտ համագործակցությունը մեծ հեռանկար ունի, որի համատեքստում կշարունակվեն կյանքի կոչվել մի շարք ծրագրեր ու գաղափարներ:

Oбсуждены направления сотрудничества Международной ассоциации мэров городов Франкофонии с Ереваном
В действующем на площади Азатутян городке Франкофонии обсуждены направления сотрудничества Международной ассоциации мэров городов Франкофонии с Ереваном. На встрече присутствовал начальник управления внешних связей аппарата мэрии Еревана Давид Геворгян.
Поприветствовав присутствующих, Давид Геворгян отметил, что в этом году исполняется тридцатая годовщина членства Еревана в Международной ассоциации мэров городов Франкофонии, и за это время в столице были реализованы многочисленные образовательные и культурные программы. В частности, был построен новый корпус школы N119, за 2011-2015гг. в столичных школах N48 и N78, в музыкальной школе имени Ал. Спендиарова и в школе искусств имени К. Сарьяна были открыты лингафонные кабинеты, а в центральных библиотеках имени Ав. Исаакяна и Нор-Норка был обновлен инвентарь и открыты уголки франкофонии.
В будущем при софинансировании Международной ассоциации мэров городов Франкофонии планируется разработать программу по сохранению, исследованию и восстановлению исторических и культурных ценностей историко-архиологического музея-заповедника «Эребуни», а также реализовать программу по разработке новых туристических маршрутов.
В рамках встречи от имени секретариата Международной ассоциации мэров городов Франкофонии выступила Жюли Гийом. В своей речи она отметила, что тесное сотрудничество с Ереваном имеет большие перспективы, и в этом контексте и впредь будут реализовываться новые программы и идеи.