Հանձնարարվել է պատշաճ կազմակերպել Երևանում անցկացվելիք ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները
01.10.2018
Երևանի քաղաքապետարանում կայացած աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ, որը վարել է Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ, քաղաքապետի պաշտոնակատար Կամո Արեյանը, զեկուցվել է, որ սահմանված ժամանակացույցի համաձայն, շարունակվում են միջազգային վարկային ծրագրերով իրականացվող աշխատանքները: Մասնավորապես, Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Վահե Նիկոյանը նշել է, որ Ասիական զարգացման բանկի աջակցությամբ շարունակվում է Երևանի շրջանցիկ ճանապարհի Դավթաշեն-Աշտարակ և Բաբաջանյան-Աշտարակ ճանապարհահատվածների շինարարությունը: Նոր աղբավայրի կառուցման վերաբերյալ զեկուցվել է, որ ՎԶԵԲ-ի կողմից արդեն իսկ հաստատվել է մրցութային փաթեթը և կառավարության հետ համաձայնեցումից հետո հնարավոր կլինի հայտարարել մրցույթը: Զեկուցվել է նաև, որ ամփոփման փուլում է Երևանի արտաքին լուսավորության ցանցի արդիականացման ծրագրի մրցույթը: Հանձնարարվել է կատարվող աշխատանքների ընթացքը պահել մշտական հսկողության ներքո՝ խստորեն հետևելով որակի ապահովմանը:
Անդրադառնալով Երևանում անցկացվելիք ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքներին՝ Կամո Արեյանը աշխատակազմի վարչություններին, քաղաքապետարանի ենթակայության կառույցներին, վարչական շրջանների ղեկավարներին և համապատասխան ծառայություններին հանձնարարել է քայլեր ձեռնարկել գագաթնաժողովի միջոցառումները պատշաճ կազմակերպելու ուղղությամբ: Մասնավորապես, հանձնարարվել է մշտական ուշադրության տակ պահել Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի և Մարզահամերգային համալիրի հարակից տարածքի բարեկարգման ու սանմաքրման աշխատանքները, ինչպես նաև կանաչ տարածքների խնամքը: Բացի դրանից, տարածքը պահպանելու նպատակով նախատեսված է ոստիկանության հետ համատեղ սահմանել հատուկ հսկողություն:
Խորհրդակցության ժամանակ հանձնարարվել է մեկշաբաթյա ժամկետում ներկայացնել մայրաքաղաքում ձմռան նախապատրաստական աշխատանքների ծրագիրը, այդ թվում՝ «Սանիթեք» ընկերության կողմից իրականացվելիք աշխատանքների ցանկն ու ժամանակացույցը:
Աշխատանքային խորհրդակցության ավարտին աշխատակազմի հանրակրթության, մշակույթի վարչություններին, ինչպես նաև 12 վարչական շրջանների ղեկավարներին հանձնարարվել է նախապատրաստվել հոկտեմբերի 5-ին և 7-ին նշվող Ուսուցչի օրվա և Գրադարանավարի օրվա առթիվ կազմակերպվող միջոցառումներին:

Поручено должным образом подготовиться к проводимому в Ереване 17-му саммиту Франкофонии
В ходе состоявшегося в мэрии Еревана рабочего совещания, которое вел первый заместитель мэра Еревана, исполняющий обязанности мэра Камо Ареян, относительно работ, осуществляемых в рамках международных кредитных программ, в частности, строительства дорожных участков Давташен-Аштарак и Бабаджанян-Аштарак, заместитель мэра Еревана Ваге Никоян доложил, что они ведутся согласно установленному графику. Касательно строительства нового мусорного полигона было доложено, что Европейский банк реконструкции и развития утвердил тендерную документацию. Было также доложено, что тендер программы по модернизации сети внешнего освещения в Ереване находится в стадии подведения итогов. По всем направлениям поручено продолжить контроль за качеством и сроками текущих работ.
Касательно подготовительных работ, проводимых в Ереване накануне 17-ого саммита Франкофонии, соответствующим управлениям, службам аппарата мэрии Еревана и руководителям административных районов столицы Камо Ареян поручил должным образом провести все необходимые мероприятия. В частности поручено провести соответствующие работы по благоустройству, санитарной очистке и привести в надлежащий вид территорию, прилегающую к мемориальному комплексу Цицернакаберд и спортивно-концертному комплексу. Совместно с полицией будет установлен специальный контроль.
В завершении рабочего совещания управлениям общего образования, культуры, а также руководителям административных районов столицы было поручено подготовиться к мероприятиям, приуроченным ко Дню учителя и ко Дню библиотекаря, которые отмечаются соответственно 5-го и 7-го октября.