Հայկ Մարությանը հանձնարարել է վերանայել հաստիքացուցակները
Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի և քաղաքապետարանի ենթակայության բոլոր կազմակերպությունների հաստիքացուցակները պետք է վերանայվեն. աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ հանձնարարել է Երևանի քաղաքապետը: Հայկ Մարությանը նշել է, որ ոլորտ առ ոլորտ անհրաժեշտ է լիարժեք պատկեր ունենալ աշխատակիցների անվանացանկի ու զբաղեցրած պաշտոնների վերաբերյալ, ինչը հնարավորություն կտա բացահայտելու ու բացառելու բոլոր այն դեպքերը, երբ որոշ կառույցներում գրանցված են մարդիկ, ովքեր չեն էլ հաճախում աշխատանքի:
Քաղաքապետին զեկուցել են, որ արդեն իսկ մեկ տասնյակից ավելի կազմակերպություններում իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքում բազմաթիվ խախտումներ են հայտնաբերվել: Մասնավորապես, պարզվել է, որ մայրաքաղաքում կա դպրոց, որն ունի ինը փոխտնօրեն: Մեկ այլ դպրոցում փոխտնօրենը նաև բանվոր է և կաթսայատան պատասխանատու: Որոշ կազմակերպություններում էլ գրանցված հաստիքներից զբաղեցված է միայն դրանց կեսը, իսկ մնացած հաստիքների գումարը բաշխված է մյուս աշխատակիցների միջև:
«Այսուհետ այս պրակտիկան ավարտվում է: Անուն առ անուն, կոնկրետ ով ինչով է զբաղված՝ ստուգվում է: Ես ձեզ վստահեցնում եմ, հենց սկսեք ստուգել, միանգամից կբացահայտվեն այն հաստիքներն ու անձնավորությունները, որոնք ուղղակի չեն գալիս աշխատանքի: Ակնկալում եմ այստեղ շատ կոնկրետ աշխատանք: Բնականաբար այս գործընթացը ծավալուն է լինելու, բայց պետք է սա անել, որպեսզի եկող տարի մեր այդ բոլոր կազմակերպություններն ավելի լավ աշխատեն: Մենք պետք է բոլոր այն բացակա հաստիքները, որոնք ուղղակի գրված են, և պետությունը գումար է վճարում դրանց համար, լրացնենք: Համոզված եմ, որ այս պարագայում մյուս տարի բոլոր այս կազմակերպություններն ավելի լավ աշխատանք ցույց կտան»,-ընդգծել է Հայկ Մարությանը:
Երևանի քաղաքապետն իր մտահոգությունն է հայտնել մայրաքաղաքի որոշ հատվածներում ճանապարհային նշանների բացակայության կամ ոչ ճիշտ վայրերում տեղադրման առնչությամբ: Երբեմն լինում են դեպքեր, երբ տնտեսվարողների պահանջով դրանք նախատեսված վայրերում չեն տեղակայվում: Քաղաքապետ Մարությանը պատասխանատուներին հանձնարարել է բացառել նման դեպքերը:
«Ինչ-որ տնտեսվարողի քմահաճույքի համար մենք չենք կարող մեր քաղաքացիների անվտանգությունը հարցականի տակ դնել»,- ընդգծել է Հայկ Մարությանը:
Մի շարք ծրագրերի վերաբերյալ քաղաքապետը հանձնարարել է ցուցաբերել սկզբունքային մոտեցում, որպեսզի աշխատանքներն ավարտվեն նախատեսված ժամկետներում:
Խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետին զեկուցվել է, որ ավարտին են մոտենում ամանորյա տոնական ձևավորման և Հանրապետության հրապարակի տոնածառի տեղադրման աշխատանքները: Հայկ Մարությանը բոլորին հրավիրել է դեկտեմբերի 21-ին՝ ժամը 19:30-ին, մասնակցելու Հանրապետության գլխավոր տոնածառի լույսերը վառելու հանդիսավոր արարողությանը:

Айк Марутян поручил пересмотреть штатные расписания
В ходе очередного рабочего совещания мэр Еревана поручил пересмотреть штатные расписания аппарата мэрии Еревана и всех муниципальных организаций. Айк Марутян отметил, что по всем сферам необходимо иметь полное представление о штатном расписании и занимаемых должностях, что даст возможность выявить и исключить все те случаи, когда в некоторых структурах числятся сотрудники, которые даже не ходят на работу.
В ходе совещания мэру было доложено, что в ходе уже проведенных проверок во многих организациях были выявлены многочисленные нарушения. В частности, выяснилось, что в одной из столичных школ числятся 9 заместителей директора. В другой школе заместитель директора является также рабочим и отвечает за работу котельной. А в некоторых организациях, где числится только половина сотрудников, сумма, предусмотренная для остальных ставок, делится между другими сотрудниками.
«Отныне подобная практика не будет применяться. Досконально проверяется, кто и чем конкретно занят. Я заверяю вас, что в ходе проверок будут обнаружены все те лица, которые просто не ходят на работу. В этом вопросе ожидаю конкретной работы. Естественно, этот процесс будет долгим, но мы должны сделать это, чтобы в следующем году все муниципальные организации работали еще лучше»,-отметил Айк Марутян.
Мэр Еревана выразил обеспокоенность по поводу отсутствия дорожных знаков в некоторых частях столицы или их установки в неположенных местах. Иногда бывают случаи, когда по требованию предпринимателей знаки размещаются в непредусмотренных для этого местах. Мэр Марутян поручил ответственным лицам исключить подобные случаи.
«Мы не можем ставить под угрозу безопасность наших граждан из-за прихоти некоторых предпринимателей»,-подчеркнул Айк Марутян.
Относительно реализации ряда программ, мэр поручил проявить последовательный подход, чтобы все работы были завершены в установленные сроки.
В ходе совещания мэру было также доложено, что подходят к концу работы по праздничному новогоднему оформлению столицы и установке главной елки на площади Республики. Айк Марутян пригласил всех принять участие в церемонии зажжения огней на главной елке Республики, которая состоится 21-го декабря в 19:30.