Հայկ Մարությանը ներկայացրել է Նոր Նորք և Աջափնյակ վարչական շրջանների նոր ղեկավարներին
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն այսօր ներկայացրել է Նոր Նորք և Աջափնյակ վարչական շրջանների նոր ղեկավարներին:
Նոր Նորքի նոր ղեկավարը Հովհաննես Մանուկյանն է, որը մինչև այժմ զբաղեցնում էր Նորք-Մարաշ վարչական շրջանի ղեկավարի պաշտոնը: Վարչական շրջանի աշխատակազմի հետ հանդիպմանը Հայկ Մարությանը նշել է, որ մայրաքաղաքի ամենաշատ բազմաբնակարան շենքերն ունեցող շրջաններից մեկում հատկապես արդիական են վերելակային տնտեսության, մուտքերի և տանիքների վերանորոգման, ինչպես նաև կանաչապատման խնդիրները: Քաղաքապետը համոզմունք է հայտնել, որ վարչական շրջանի նոր ղեկավարը կկարողանա հաջողությամբ կառավարել այս մարտահրավերները՝ համակարգային լուծումներ տալով: Քաղաքապետը նշել է նաև, որ առանցքային կարևորություն ունի համատիրությունների աշխատանքի արդյունավետության խնդիրը:
«Ցավոք սրտի, համատիրությունները դժվար է կայացած համակարգ համարել և դրա պատճառներից մեկը, թերևս, եղել է այն, որ տասնյակ տարիներ շարունակ դրանք օգտագործվել են այլ նպատակներով՝ ներգրավել են ընտրությունների մեջ և այլն: Հիմա ժամանակն է վերանայել ամբողջ համակարգը: Ակնկալում եմ բոլոր վարչական շրջանների ղեկավարներից, թե ինչ պատկերացումներ ունեն այս առումով», - ասել է Հայկ Մարությանը։ Նա նաև ընդգծել է, որ վարչական շրջանների ղեկավարների աշխատակազմերը պետք է բնակչության շրջանում լայն իրազեկման աշխատանքներ տանեն աղբի տեսակավորման գործընթացի վերաբերյալ, որը մեկնարկում է այս տարվանից:
Այնուհետև Հայկ Մարությանը մեկնել է Աջափնյակ, որտեղ ներկայացրել է վարչական շրջանի նոր ղեկավար Թելման Թադևոսյանին: Մատնանշելով շրջանի հիմնական խնդիրները՝ քաղաքապետը այստեղ ևս կարևորել է բնակչության իրավունքների և պարտականությունների իրազեկման խնդիրը: Քաղաքապետն անդրադարձել է նաև հատկապես Աջափնյակում արդիական վթարային շենքերի խնդրին:
«Աջափնյակը վատ իմաստով հայտնի է չորրորդ կարգի վթարային շենքերով։ Հասկանալի է, որ բազմաբնակարան շենքերը բնակիչների բաժնային սեփականությունն են, և եթե օրենքի տառին հետևենք, ապա դրանց վիճակի, չորրորդ կարգի վթարային շենքերի դեպքում՝ վերաբնակեցման համար քաղաքային իշխանությունը պատասխանատվություն չի կրում: Կարող ենք ասել մարդկանց՝ ձեր գույքն է՝ դուք էլ տնօրինեք։ Բայց մենք, որպես կամավոր լիազորություն, վերցնում ենք այդ խնդրի մի մասը մեզ վրա. արդեն հողակտոր կա, որի վրա աշխատում ենք, ուզում ենք մեր ուժերով շենք կառուցել, Արզումանյան փողոցի վթարային շենքերից մարդկանց տեղափոխենք նորակառույց բնակարաններ և այդպես, շղթայական ռեակցիայով, շարունակենք մնացած շենքերի վերաբնակեցումը: Սա լավ մոդել կլինի այլ վարչական շրջանների համար։ Եվ այս առումով Աջափնյակը պիոները կլինի», - ասել է քաղաքապետը։
Հայկ Մարությանն անդրադարձել է նաև Աջափնյակում շահագործվող հանքերի խնդրին՝ նշելով, որ քաղաքային իշխանությունը ձգտում է հնարավորինս սահմանափակել մայրաքաղաքի տարածքում այս կարգի գործունեությունը, և վերջերս մերժվել է նոր հանքի շահագործման հայտը:
Ինչ վերաբերում է ապօրինի շինարարության խնդրին, ապա, քաղաքապետի խոսքով, պետք է բոլոր օրինական մեթոդներով պայքարել այդ երևույթի դեմ՝ խստիվ պատասխանատվության ենթարկելով այն մարդկանց, որոնք դժվարությամբ են ընկալում ներկա իրողությունները:

Айк Марутян представил новых руководителей административных районов Нор Норк и Ачапняк
Мэр Еревана Айк Марутян представил новоназначенных руководителей административных районов Нор Норк и Ачапняк.
Новый руководитель района Нор Норк-Ованес Манукян ранее занимал пост главы административного района Норк-Мараш. На встрече с аппаратом административного района Ачапняк Айк Марутян отметил, что в данном районе находится большое число многоквартирных зданий, а следовательно, здесь много проблем, связанных с лифтовым хозяйством, ремонтом подъездов и крыш, а также с озеленением. Мэр выразил уверенность в том, что новый глава района сможет успешно работать в направлении преодоления вызовов, найдя системные решения. Мэр также отметил, что проблема эффективности деятельности кондоминиумов также имеет ключевое значение.
«К сожалению, кондоминиумы трудно назвать состоявшимся институтом, поскольку долгое время они занимались иной деятельностью, например были вовлечены в выборы. Сейчас пришло время пересмотреть всю систему. Я ожидаю, что у всех начальников административных районов есть свое видение относительно решения проблем»,- отметил мэр. Он также подчеркнул, что аппараты административных районов должны работать в направлении повышения осведомленности населения относительно программы сортировки мусора, которая начинается в этом году.
Затем мэр побывал в административном районе Ачапняк, где представил нового руководителя района Тельмана Тадевосяна. Выделив основные проблемы данного района, мэр и здесь подчеркнул важность осведомленности населения о своих правах и обязанностях. Мэр, в частности, коснулся проблемы аварийных зданий района.
«В Ачапняке несколько зданий 4-й степени аварийности. Понятно, что здания являются долевой собственностью жильцов, и, если следовать букве закона, то городские власти не несут ответственности за переселение. Однако мы взяли на себя часть этой проблемы в качестве добровольного полномочия: уже есть участок земли, на котором мы ведем работы, хотим своими силами построить здание, куда сможем переселить жильцов аварийных зданий на улице Арзуманяна, и таким способом продолжим процесс. Это послужит примером для других районов»,- отметил мэр.
Айк Марутян также коснулся проблемы эксплуатации рудников в Ачапняке, отметив, что городские власти стремятся максимально ограничить подобную деятельность в столице. Недавно, например, было отказано в эксплуатации нового рудника.
Что касается проблемы незаконного строительства, то по словам мэра, необходимо всеми законными методами бороться против этого явления, подвергая строгой ответственности тех, кто не воспринимает данного подхода.