Հայկ Մարությանը ծանոթացել է Ազատության հրապարակի ստորգետնյա ավտոկայանատեղիի արդիականացման ծրագրին
Շուրջ 500 ավտոմեքենաների կայանման համար նախատեսված Ազատության հրապարակի ստորգետնյա ավտոկայանատեղին ամբողջությամբ արդիականացվել է: Ներդրվել են մուտքի և ելքի ինքնաշխատ կառավարման, վճարման և տեսահսկման համակարգեր:
Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության ավտոկայանատեղիում իրականացված աշխատանքներին ու ներդրված համակարգերին է ծանոթացել քաղաքապետ Հայկ Մարությանը: Նոր համակարգի ներդրման համար ուսումնասիրվել են առկա խնդիրները, միջազգային փորձն ու արդի տեխնոլոգիական հնարավորությունները:
Վարորդներն այսուհետ կայանելու համար պետք է վճարեն ինքնասպասարկման թերմինալներով: Ավտոկայանատեղիի երեք հարկերում տեղադրված վեց թերմինալները վճարային տարբեր եղանակների հնարավորություն ունեն:
«Համակարգն այնպես է մշակված, որ այլևս այլ մարդկանց հետ շփում չկա: Գալիս ես, ավտոմատ կերպով համակարգը գրանցում է պետհամարանիշը, այդ պահից սկսած հաշվարկվում է ժամանակը, ըստ որի, կուտակվում է գումարը և դուրս գալիս, օգտվելով արդեն այս թերմինալից, նախօրոք վճարում ես, և դուրս գալու հերթ չի առաջանում: Խնդրում եմ մեր քաղաքացիներին՝ օգտվել հենց այս վճարման ձևից, որովհետև մենք ունենք նաև հավելյալ վճարման ձև՝ հենց դուրս գալիս, որը նաև, զգուշացնեմ, ավելի թանկ է: Այս կերպ օգտվելիս նախ ավելի քիչ եք վճարում և չեք առաջացնում այլ անհարմարություններ համաքաղաքացիների համար»,- ընդգծում է քաղաքապետը:
«Կարող են վճարումը կատարել կանխիկ, որի ժամանակ նաև մանրադրամն է վերադարձվում, հնարավոր է վճարել բանկային քարտով, ինչպես նաև NFC համակարգով՝ բջջային հեռախոսով»,- նշում է «Երևան քաղաքի կառավարման տեխնոլոգիաների կենտրոն» ՓԲԸ տնօրեն Սարգիս Մանուկյանը:
Շահագործման 10 տարիները և առկա տեխնոլոգիաները տարբեր խնդիրներ էին առաջացրել աշխատանքներն արդյունավետ կազմակերպելու տեսակետից: Սարքավորումները մաշվել էին, պակասում էր թափանցիկությունն ու վերահսկելիությունը, կայանման համար վճարումն էլ կատարվում էր միայն կանխիկ եղանակով:
Թեև համակարգը նոր է, բայց արդեն նկատելի է ծառայությունների որակի բարձրացումը, ծախսերի կրճատումն ու եկամուտների էական ավելացումը:
«Այս պահին գումարները հոսում են միայն բյուջե: Օգտվելով առիթից՝ ուզում եմ նշել, որ այս ավտոկայանատեղին համայնքային սեփականություն է և օգտվողների գումարները ծառայելու են համայնքին»,- նշում է քաղաքապետը:
Համայնքային ավտոկայանատեղիում գործում են տարբեր սակագներ, նաև ամսական բաժանորդագրության հնարավորություն կա:
Ազատության հրապարակի ստորգետնյա ավտոկայանատեղիում, ի դեպ, նաև էլեկտրական ավտոմեքենաների համար լիցքավորման կայաններ են տեղադրվել, որոնք հնարավորություն են տալիս կայանելուն զուգընթաց ավտոմեքենան անվճար լիցքավորել: Կայանները տեղադրվել են «Էներգետիկայի հայկական գործակալություն» հիմնադրամի կողմից իրականացվող Plug.am ծրագրով։
Երևանի տարբեր ենթակառուցվածքների արդյունավետ կառավարումն ու քաղաքացիներին մատչելի և թափանցիկ ծառայությունների մատուցումը քաղաքային իշխանության առաջնահերթություններից է: Առաջիկայում նոր ու ժամանակակից տեխնոլոգիաներ կկիրառվեն նաև համայնքային այլ ոլորտներում:

Айк Марутян ознакомился с программой модернизации подземной парковки на площади Азатутян
Подземная парковка на площади Азатутян, предусмотренная для около 500 автомобилей, полностью модернизирована. Установлены автоматизированные системы въезда и выезда, оплаты и видеонаблюдения. Мэр Айк Марутян посетил парковочную зону, чтобы ознакомиться с работой, проделанной по части парковок, находящихся в ведомстве общины. При разработке новых систем были учтены существующие проблемы, международный опыт и современные технологии.
Теперь водители должны вносить оплату за парковку посредством терминалов самообслуживания. На трех этажах установлено шесть терминалов, которые дают возможность оплаты несколькими способами.
«Система разработана, чтобы исключить контакты с другими людьми. Автоматизированная система регистрирует госудаственный номерной знак, и с этого момента начинает начисляться сумма, подлежащая оплате. При выезде вы оплачиваете сумму через другой терминал. Мы советуем гражданам вносить оплату посредством терминалов. У нас есть и дополнительный метод оплаты – прямо при выезде наличными, однако это дороже. Оплата через терминал дешевле, удобнее и не создает очередей»,-подчеркнул мэр.
«Можно оплачивать наличными (разница возвращается), картой или посредством системы NFC на мобильном телефоне»,- объяснил директор «Центра технологий управления города Ереван» Саркис Манукян.
Эксплуатация в течение 10 лет и современные технологии создали различные проблемы: оборудование износилось, недоставало прозрачности и контролируемости, а оплата взималась только наличными. Внедрение новой системы уже дает заметные результаты: качество обсуживания и доходы возросли.
«В данный момент суммы направляются в бюджет. Пользуясь возможностью, хочу сказать, что данная парковочная зона находится в ведомстве общины, и все полученные суммы будут служить общине»,-подчеркнул мэр.
Есть различные тарифы для оплаты парковки, есть возможность приобрести абонемент на месяц.
На парковке площади Азатутян также установлены заправочные станции для электромобилей, что дает возможность бесплатной заправки во время парковки. Станции установлены в рамках программы Plug.am, осуществляемой фондом «Армянкое энергетическое агенство».