Հայկ Մարությանն ընդունել է Արգենտինայի դեսպանին
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Արգենտինայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Գոնզալո Ուռիոլաբեիտիային: Շնորհավորելով Հայկ Մարությանին քաղաքապետ ընտրվելու կապակցությամբ՝ դեսպան Ուռիոլաբեիտիան հույս է հայտնել, որ հատկապես մշակույթի և տնտեսության ոլորտում հայ-արգենտինական հարաբերությունների զարգացումը շարունակական կլինի նաև մայրաքաղաքների մակարդակում: Որպես ջերմ հարաբերությունների գրավական՝ դեսպանը շեշտել է ակտիվ հայ համայնքի ներկայությունը Արգենտինայում: Գոնզալո Ուռիոլաբեիտիան նշել է, որ մայրաքաղաք Բուենոս-Այրեսում և Արգենտինայի այլ բնակավայերում ավելի քան 40 հուշարձան կա, որոնք առնչվում են Հայաստանին և հայ ժողովրդին: Այս համատեքստում նա կարևորել է դեռևս անցած տարի Երևանի ավագանու ընդունած որոշումով կառուցապատվող Արգենտինայի հրապարակը՝ որպես երկրների հարաբերությունների մակարդակի արտացոլում:
Շնորհակալություն հայտնելով շնորհավորանքների համար՝ քաղաքապետ Հայկ Մարությանը գոհունակությամբ նշել է, որ Երևանում Արգենտինայի և արգենտինացիների նկատմամբ շատ դրական վերաբերմունք կա, իսկ արգենտինյան որոշ ապրանքներ, մասնավորապես գինիները բավական լավ պահանջարկ ունեն երևանյան սպառողների շրջանում: Քաղաքապետը պատրաստակամություն է հայտնել հնարավորինս աջակցել Արգենտինայի հրապարակի պատշաճ կառուցապատմանը:
Հանդիպմանը ներկա Երևանի գլխավոր ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանը նկատել է, որ հրապարակի կառուցապատմանը կարելի է ներգրավել նաև արգենտինացի մասնագետների, մասնավորապես երիտասարդ ճարտարապետների՝ դրանով նաև նպաստելով այդ ոլորտում երկու երկրների շփումների խորացմանը:
Գոնզալո Ուռիոլաբեիտիան քաղաքապետ Հայկ Մարությանին հրավիրել է ներկա լինել Հայաստանում արգենտինյան ֆիլմերի փառատոնին:
Երևանը և Բուենոս Այրեսը քույր քաղաքներ են հռչակվել 2000թ.: Ի նշան երկու ժողովուրդների բարեկամության՝ 1997թ. «Արգենտինյան Հանրապետություն» հ.76 հիմնական դպրոցի բակում տեղադրվել է Արգենտինայի ազգային հերոս Խոսե դե Սան-Մարտինի կիսանդրին:
2012թ. Բուենոս Այրեսի քաղաքապետ Մաուրիցիո Մակրին (2015թ. դեկտեմբերից՝ Արգենտինայի Հանրապետության նախագահ) պաշտոնական այցով ժամանել էր Երևան՝ Գրքի համաշխարհային մայրաքաղաքի տիտղոսը Երևանին հանձնելու նպատակով:
2017թ. հունիսին Երևանի ավագանու որոշմամբ Սայաթ-Նովայի և Չարենցի փողոցների հատման մասում ձևավորված հատվածը վերանվանվել է Արգենտինայի հրապարակ:

Айк Марутян принял посла Аргентины
Мэр Еревана Айк Марутян принял чрезвычайного и полномочного посла Аргентины в РА Гонсало Уриолабеитиа. Поздравив Айка Марутяна по случаю избрания на пост мэра, посол Уриолабеитиа выразил надежду, что развитие армяно-аргентинских отношений особенно в области культуры и экономики будет продолжено и на уровне столиц. Посол подчеркнул,что присутствие активной армянской общины в Аргентине является залогом теплых отношений. Гонсало Уриолабеитиа отметил также, что в столице Буэнос-Айресе и других населенных пунктах Аргентины насчитывается более 40 памятников, связанных с Арменией и армянским народом. В этом контексте посол отметил, что важно, чтобы площадь Аргентины, которая застраивается по решению Совета старейшин Еревана, отражала уровень отношений между двумя странами.
Выразив благодарность за поздравления, мэр Айк Марутян с удовлетворением отметил, что в Ереване есть позитивное отношение к Аргентине и аргентинцам, а некоторые аргентинские товары, особенно аргентинские вина, пользуются большим спросом среди потребителей Еревана. Мэр выразил готовность максимально содействовать застройке площади Аргентины.
Присутствующий на встрече главный архитектор Еревана Артур Месчян отметил, что в строительных работах площади можно привлечь также аргентинских специалистов, особенно молодых архитекторов, тем самым способствуя углублению контактов между двумя странами в данной сфере.
Гонсало Уриолабеитиа пригласил Айка Марутяна присутствовать на аргентинском кинофестивале в Армении.
Ереван и Буэнос-Айрес были объявлены городами-побратимами в 2000 году. В знак дружбы между двумя народами в 1997 году во дворе основной школы N76 «Аргентинская Республика» был установлен бюст национального героя Аргентины Хосе де Сан-Мартина. В 2012 году мэр Буэнос-Айреса Маурисио Макри (с декабря 2015 года президент Аргентинской Республики) находился в Ереване с официальным визитом для передачи титула «Всемирная столица книги» Еревану.
В июне 2017 года решением Совета старейшин Еревана площадь, находящаяся на пересечении улиц Чаренца и Саят-Новы, была переименована в площадь Аргентины.