Հայկ Մարությանն ընդունել է Չեխիայի դեսպանին
08.11.2018Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետր Միկիսկային: Շնորհավորելով Հայկ Մարությանին Երևանի ավագանու ընտրություններում ձեռք բերած տպավորիչ արդյունքների կապակցությամբ՝ դեսպանը գոհունակություն է հայտնել Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարացման գործընթացների կապակցությամբ: Դեսպան Միկիսկան նշել է, որ չեխական կողմը շահագրգռված է Երևանում շրջակա միջավայրի պաշտպանությանը վերաբերող մի շարք նախագծերով, ինչպիսիք են՝ «կանաչ» տրանսպորտը, թափոնների վերամշակումը և այլն: Նշելով, որ մայրաքաղաք Պրահան աշխարհում առաջատար դիրքեր է զբաղեցնում հանրային տրանսպորտի կազմակերպման և կենցաղային թափոնների վերամշակման բնագավառներում, դեսպան Միկիսկան պատրաստակամություն է հայտնել նպաստելու երկու քաղաքների համագործակցությանն այս ոլորտներում:
Քաղաքապետ Հայկ Մարությանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ խոսքերի ու բարեմաղթանքների համար և նշել, որ քաղաքը բաց է՝ քննարկելու գործարար համագործակցությանը վերաբերող ցանկացած առաջարկ: Քաղաքապետն ընդգծել է, որ Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական փոփոխությունները, որոնք ներառում են նաև դատական համակարգի բարեփոխումը, էապես կնպաստեն Երևանում գործարար միջավայրի բարելավմանը:
Կողմերը հույս են հայտնել, որ երկու մայրաքաղաքների ղեկավարները հնարավորինս մոտ ապագայում կկարողանան փոխայցելություններ կատարել՝ խորացնելու երկու մայրաքաղաքների միջև բարեկամական կապերը:

Айк Марутян принял посла Чехии
Мэр Еревана Айк Марутян принял чрезвычайного и полномочного посла Чешской Республики в Республике Армения Петра Микиску. Поздравив Айка Марутяна с впечатляющими результатами, достигнутыми на выборах в Совет старейшин Еревана, посол выразил удовлетворение процессами демократизации в Армении. Посол Микиска отметил, что чешская сторона заинтересована в ряде экологических проектов в Ереване, таких как «зеленый» транспорт, переработка отходов. Отметив, что Прага занимает лидирующие позиции в области организации общественного транспорта и переработке бытовых отходов, посол Микиска выразил готовность содействовать сотрудничеству между двумя городами в этих сферах.
Мэр Айк Марутян выразил благодарность за теплые слова и пожелания, отметив, что город открыт для обсуждения любых предложений, касающихся делового сотрудничества. Мэр подчеркнул, что демократические перемены в Армении, включая реформу судебной системы, будут в значительной мере способствовать улучшению бизнес-среды в Ереване.
Стороны выразили надежду, что в ближайшем будущем состоятся взаимные визиты глав двух столиц с целью углубления дружественных связей между Ереваном и Прагой.