Հունիսի 22-ին կմեկնարկի «Ֆրեսկո» ժամանակակից արվեստի և հոգևոր ֆիլմերի 5-րդ միջազգային փառատոնը
հունիսի 22-ին` ժամը 20:00-ին, Երևանի Կարապի լճի հարակից տարածքում Երևանի քաղաքապետարանի «Երևանյան ամառ 2018» եռամսյա միջոցառումների ծրագրի շրջանակում կմեկնարկի «Ֆրեսկո» ժամանակակից արվեստի և հոգևոր ֆիլմերի 5-րդ միջազգային փառատոնը:
Այս տարի փառատոնը կրում է «Ֆրեսկոյի մարդասիրական ուղերձներն աշխարհին» խորագիրը: Մասնակցության հազարից ավելի հայտերից ընտրվել է 28 ֆիլմ՝ 13 երկրից:
Փառատոնի շրջանակում հանդիսատեսը հնարավորություն կունենան հանդիպելու նաև տարբեր երկրներից ժամանած կինոռեժիսորների և կինոգործիչների հետ: Միաժամանակ, Կարապի լճի հարակից տարածքում, զուգահեռ դահլիճներում, կանցկացվեն ֆիլմերի դիտում-քննարկումներ, համերգային ծրագրեր, վարպետության դասեր:
Հիշեցնենք, որ փառատոնն ունի 7 անվանակարգ՝ «Լավագույն ուղերձ՝ հավատ», «Լավագույն ուղերձ՝ հույս», «Լավագույն ուղերձ՝ սեր», «Լավագույն ուղերձ՝ խաղաղություն», «Լավագույն ուղերձ՝ քաջություն», «Լավագույն ուղերձ՝ մարդասիրություն», «Լավագույն ուղերձ՝ հայրենասիրություն»:
Սիրով հրավիրում ենք բոլորին՝ մասնակցելու «Ֆրեսկո» ժամանակակից արվեստի և հոգևոր ֆիլմերի 5-րդ միջազգային փառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությանը:

Пятый международный фестиваль современного искусства и духовных фильмов «Fresco» стартует 22 июня
В рамках программы трехмесячных мероприятий мэрии Еревана «Ереванское лето 2018», 22-го июня в 20:00 на территории Лебединого озера состоится открытие пятого международного фестиваля современного искусства и духовных фильмов «Fresco». В этом году фестиваль пройдет под девизом «Гуманитарные послания Fresco миру». Для участия в фестивале из тысячи заявок были выбраны 28 фильмов из 13 стран.
В рамках фестиваля зрители получат возможность встретиться с кинорежиссерами и кинематографистами разных стран.  На территории Лебединого озера, а также в залах, находящихся по близости, состоятся просмотры-обсуждения фильмов, концертные программы и уроки мастерства.
Напомним, что фестиваль имеет 7 номинаций: «Лучшее послание – вера», «Лучшее послание- надежда», «Лучшее послание – любовь», «Лучшее послание –мир», «Лучшее послание – отвага», «Лучшее послание – гуманизм», «Лучшее послание – патриотизм».
Приглашаем всех желающих приять участие в торжественной церемонии открытия пятого международного фестиваля современного искусства и духовных фильмов «Fresco».