Քաղաքապետ Հայկ Մարությանը հանդիպել է Մեծ Բրիտանիայի լորդերի պալատի անդամ Արա Դարզիի հետ
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը հյուրընկալել է Մեծ Բրիտանիայի լորդերի պալատի անդամ, Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրեն, պրոֆեսոր Արա Դարզիին: Առանձնակի կարևորելով պրոֆեսորի ավանդը Մեծ Բրիտանիայի առողջապահական համակարգի բարեփոխումների և համաշխարհային ճանաչումը նորարարական գաղափարների մշակման հարցում՝ քաղաքապետ Մարությանը հույս է հայտնել, որ Արա Դարզին իր ներդրումը կունենա նաև Երևանի առողջապահական համակարգի զարգացման գործում:
«Մեզ համար մեծ պատիվ է հյուրընկալել Ձեզ Երևանի քաղաքապետարանում և մենք ակնկալում ենք այս շփումների ու համագործակցության ապահովման շարունակականությունը: Ձեր գիտելիքների փոխանցումը, վստահ եմ, կարևոր դերակատարում կունենա ի նպաստ Երևանի առողջապահական համակարգի զարգացման»,- նշել է քաղաքապետը:
Լորդ Արա Դարզին իր հերթին պատրաստակամություն է հայտնել իր փորձն ու գիտելիքները ներդնել՝ Երևանի առողջապահությանն օգտակար լինելու հարցում:
Արա Դարզին նաև Քաթարում Համաշխարհային առողջապահական նորարարության գագաթնաժողովի գործադիր ղեկավարն է, Կայսերական քոլեջի և Royal Marsden հիվանդանոցների խորհրդատու վիրաբույժը: Մինչ օրս նա ավելի քան 1000 հետազոտությունների հեղինակ է, մասնավորապես՝ վիրաբուժության, լապարոսկոպիայի և նոր տեխնոլոգիաներ կիրառելու բնագավառում:

Мэр Айк Марутян встретился с членом Палаты лордов Великобритании Ара Дарзи
Мэр Ереваа Айк Марутян принял члена Палаты лордов Великобритании, директора Института глобальных медицинских инноваций Имперского колледжа Лондона, профессора Ара Дарзи. Подчеркнув важность вклада профессора в реформу системы здравоохранения Великобритании и всемирное признание в разработке инновационных идей, мэр Марутян выразил надежду, что Ара Дарзи внесет свой вклад в развитие системы здравоохранения Еревана.
«Для нас большая честь принимать Вас в мэрии Еревана и надеемся, что наше сотрудничество будет носить продолжительный характер»,-отметил мэр столицы.
Лорд Ара Дарзи в свою очередь выразил готовность внести свой опыт и знания в развитие сферы здравоохранения.
Стоит отметить, что Ара Дарзи является также исполнительным руководителем Всемирного саммита инноваций в области здравоохранения в Катаре, консультантом Имперского колледжа и консультирующим хирургом больниц «Royal Marsden».