Քաղաքապետ Հայկ Մարությանի հանդիպումը Շվեդիայի դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Մարտին Ֆրեդրիկսոնի հետ
19.03.2019
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Շվեդիայի Թագավորության դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Մարտին Ֆրեդրիկսոնին:
Ողջունելով հյուրին՝ քաղաքապետը նկատել է, որ Երևանի և Շվեդիայի քաղաքների միջև հարաբերուրթյունները զարգանալու մեծ ներուժ ունեն: Քաղաքապետը նշել է, որ ակնկալում է փոխգործակցություն քաղաքային տնտեսության զարգացմանը վերաբերող մի շարք խնդիրների առումով, հատկապես Երևանի համար առաջնահերթ՝ տրանսպորտի և աղբահանության ոլորտներում:
2019թ. ապրիլի 8-9-ը Երևանում տեղի է ունենալու «Կայուն քաղաքներ» թեմայով միջոցառումը: Հայկ Մարությանը նշել է, որ թեման իսկապես արդիական է բոլոր քաղաքների համար, և հայտնել, որ Երևանի քաղաքապետարանն իր լիազորությունների շրջանակում պատրաստակամ է աջակցելու դեսպանությանը միջոցառման կազմակերպման գործում։
Մարտին Ֆրեդրիկսոնն իր հերթին պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու քաղաքների միջև համագործակցության խթանմանը:

Встреча мэр Айка Марутяна с временным поверенным в делах посольства Швеции Мартином Фредриксоном
Мэр Еревана Айк Марутян принял временного поверенного в делах посольства Швеции в РА Мартина Фредриксона.
Поприветствовав гостя, мэр заметил, что между Ереваном и городами Швеции есть серьезный потенциал для развития двусторонних отношений. Мэр отметил, что ожидает взаимодействия по ряду вопросов, связанных с развитием городского хозяйства, подчеркнув, что для Еревана первоочередными являются проблема переработки отходов и реформа транспортной сети.
С 8-го по 9-е апреля 2019 года в Ереване пройдет мероприятие на тему «Устойчивые города». Айк Марутян отметил, что тема действительно актуальна для всех городов и заявил, что мэрия Еревана в рамках своих полномочий готова оказать посольству содействие в организации мероприятия.
Мартин Фредриксон в свою очередь выразил готовность содействовать развитию сотрудничества между городами.