Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Բուշ դյու Ռոն դեպարտամենտի նախագահի հետ
Երևանի և Մարսելի բարեկամության և համագործակցության համաձայնագրի 25-ամյակի առթիվ պաշտոնական այցով Մարսելում գտնվող Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Բուշ դյու Ռոն դեպարտամենտի նախագահ տիկին Մարտին Վասսալի հետ:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նշել է, որ Երևանի քաղաքապետարանը մեծապես կարևորում է ֆրանսիական գործընկեր քաղաքների և ռեգիոնների հետ համագործակցության խորացումը՝ ընդգծելով, որ ֆրանսիական մի շարք քաղաքների և ռեգիոնների հետ արդեն իսկ առկա են համագործակցության հաջողված օրինակներ:
«Ինչպես գիտեք, արդեն 25 տարի է, ինչ սերտորեն համագործակցում ենք Մարսել քաղաքի հետ և պետք է նշեմ, որ բազմաթիվ համատեղ ծրագրեր ենք իրականացրել, որոնցից շատերը նաև օրինակելի են: Մեզ համար, տիկին Վասսալ, առաջնային են միջազգային առաջատար փորձի, քաղաքային տնտեսության կառավարման բնագավառում նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառումն ու օտարերկրյան ներդրումների խրախուսումը և վստահեցնում եմ, որ Երևանն ունի՛ համագործակցության մեծ ներուժ ու մենք պատրաստ ենք Ձեզ հետ համատեղ քննարկել նաև Բուշ դյու Ռոն դեպարտամենտի հետ համագործակցություն ունենալու հնարավորությունները», - նշել է Տարոն Մարգարյանն ու առաջարկել է ստեղծել աշխատանքային խումբ՝ հնարավոր համագործակցության ուղղությունները համատեղ նախանշելու և համագործակցության համապարփակ ծրագիր մշակելու նպատակով:
Շնորհակալություն հայտնելով այցի համար, Բուշ դյու Ռոն դեպարտամենտի նախագահ տիկին Մարտին Վասսալն իր հերթին կարևորել է հայ-ֆրանսիական կապերի էլ ավելի ամրապնդումն ու խորացումը և վստահեցրել է, որ իր լիազորությունների շրջանակում կանի առավելագույնը երկուստեք կապերի հաստատման ուղղությամբ:
«Անկեղծորեն ուրախ եմ հյուրընկալել Ձեզ, պարոն քաղաքապետ: Ինչպես գիտեք, Բուշ դյու Ռոն դեպարտամենտի կենտրոնը հենց Մարսել քաղաքն է ու ինձ համար իսկապես հաճելի է արձանագրել, որ երկու քաղաքների համագործակցությունը ավելի ու ավելի է ամրապնդվում և ընդլայնվում: Անկեղծ ասած, մինչ մեր այսօրվա հանդիպումը ես նույնպես որոշել էի առաջարկել Ձեզ` հնարավոր համագործակցություն ձևավորել նաև Բուշ դյու Ռոն դեպարտամենտի հետ և այժմ կրկնակի ուրախ եմ, որ մեր կարծիքները համընկնում են: Կարող եք վստա՛հ լինել, որ իմ լիզորությունների շրջանակում պատրաստ եմ անել առավելագույնը, որ հնարավորին արագ նախանշենք համագործակցության ուղղություններն ու ընթացք տանք երկուստեք փոխգործակցությանը», - նշել է Մարտին Վասսալը:
Հանդիպման ավարտին քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը Բուշ դյու Ռոն դեպարտամենտի նախագահ տիկին Մարտին Վասսալին սիրով հրավիրել է հաջորդ տարի այցելել Երևան և մասնակցել Հայաստանի մայրաքաղաքի հիմնադրման 2800-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումներին:

Мэр Тарон Маргарян встретился с председателем Совета французского департамента Буш-дю-Рон
Находящийся в Марселе с официальным визитом по случаю 25-летия подписания соглашения о дружбе и сотрудничестве между Ереваном и Марселем, мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с председателем Совета французского департамента Буш-дю-Рон госпожой Мартин Вассаль. Выразив благодарность за теплый прием, мэр Тарон Маргарян отметил, что мэрия Еревана придает особую важность углублению сотрудничества с французскими городами-партнерами и регионами, подчеркнув, что уже имеются примеры успешного сотрудничества с некоторыми из них.
«Как вам известно, уже 25 лет мы тесно сотрудничаем с городом Марсель и должен отметить, что за это время реализовано множество совместных программ. Госпожа Вассаль, применение передового международного опыта и современных технологий в управлении городским хозяйством, а также поощрение иностранных инвестиций для нас являются первоочередными задачами. Заверяю Вас, что Ереван имеет большой потенциал для сотрудничества, и мы готовы обсудить с Вами возможности взаимодействия с департаментом Буш-дю-Рон»,-отметил Тарон Маргарян и предложил создать рабочую группу, которая предопределит возможные направления сотрудничества и разработает комплексную программу сотрудничества.
Выразив благодарность за визит, председатель Совета французского департамента Буш-дю-Рон госпожа Мартин Вассаль в свою очередь придала важность дальнейшему укреплению и углублению армяно-французских связей и заверила, что в рамках своих полномочий сделает все возможное для установления двусторонних связей.
«Господин мэр, искренне рада принять Вас в Марселе. Как Вам известно, Марсель является центром департамента Буш-дю-Рон, и для меня действительно приятно отметить, что сотрудничество двух городов продолжает крепнуть и расширяться. Честно говоря, перед нашей сегодняшней встречей я также решила предложить Вам установить возможное сотрудничество с департаментом Буш-дю-Рон, и сейчас мне вдвойне приятно, что наши мнения совпадают. Можете быть уверены в том, что в рамках своих полномочий я готова сделать все возможное, чтобы в скором времени наметить направления сотрудничества и начать двустороннее взаимодействие»,-отметила Мартин Вассаль.
В завершении встречи мэр Тарон Маргарян пригласил председателя Совета департамента Буш-дю-Рон госпожу Мартин Вассаль в следующем году посетить Ереван и принять участие в юбилейных мероприятиях, приуроченных к 2800-летию основания столицы Армении.