Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է ՀՀ-ում Արգենտինայի արտակարգ և լիազոր դեսպանի հետ
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է ՀՀ-ում Արգենտինայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Գոնզալո Ուրրիոլաբեիտիայի հետ: Շնորհավորելով Հայաստանում դիվանագիտական առաքելության մեկնարկի առթիվ` քաղաքապետը համոզմունք է հայտնել, որ դեսպանատան հետ ձևավորված ջերմ հարաբերություններն այսուհետ ևս կշարունակվեն, նաև հույս է հայտնել, որ շնորհիվ դեսպանի գործուն աջակցության` նոր խթան կտրվի երկու մայրաքաղաքների միջև գործնական հարաբերություններին: Առանձնակի կարևորելով դեռևս 2000թ.-ին Երևանի և Բուենոս Այրեսի միջև ստորագրված քույր քաղաքներ հռչակելու մասին համաձայնագիրը` քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նշել է, որ այսօր համագործակցության լայն հնարավորություններ և հեռանկարներ կան ինչպես տեղական ինքնակառավարման մասով փորձի փոխանակման, այնպես էլ քաղաքային տնտեսության տարբեր բնագավառներում արդյունավետ փոխգործակցություն ծավալելու համար:
«Մայրաքաղաքի արդյունավետ կառավարման հարցում մենք կարևորում ենք նաև միջազգային փորձի փոխանակումը: Այս տեսանկյունից, անշուշտ, շատ կարևոր է նաև գործընկեր քաղաքների հետ արդյունավետ համագործակցության խթանումը: Երևանը տարեցտարի ընդլայնում է համագործակցության շրջանակներն ու, ըստ այդմ, պարոն դեսպան, ակնկալում եմ, որ Ձեր գործուն աջակցությամբ նոր թափ կհաղորդենք Երևանի և Բուենոս Այրեսի միջև գործընկերային երկուստեք կապերին», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` ՀՀ-ում Արգենտինայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Գոնզալո Ուրրիոլաբեիտիան իր հերթին, կարևորելով Երևանի քաղաքապետի համագործակցության ընդլայնման պատրաստակամությունը, ընդգծել է, որ իր լիազորությունների շրջանակում կանի հնարավորը, որպեսզի Երևանի և Բուենոս Այրեսի միջև առավել առարկայական փոխգործակցություն ծավալվի:
«Քաղաքների խնդիրներն իսկապես համանման են, և ես համամիտ եմ Ձեզ հետ, պարոն քաղաքապետ, որ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում գործակցություն ծավալելով` դրանց լուծումն առավել հեշտ է դառնում: Եվ վստահեցնում եմ, որ իմ լիազորությունների շրջանակում կանեմ հնարավորը` երկու պետությունների քաղաքների միջև գործընկերային հարաբերությունների հաստատման ու զարգացման ուղղությամբ, և արդեն առաջիկայում մենք կքննարկենք կոնկրետ ծրագրեր իրականացնելու հեռանկարները»,- նշել է դեսպանը:
Հանդիպման ավարտին քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը Գոնզալո Ուրրիոլաբեիտիային մաղթել է հաջողություններ պատասխանատու պաշտոնում ու մեկ անգամ ևս ընդգծել, որ քաղաքապետարանը կարևորում է գործընկեր քաղաքների հետ արդյունավետ փոխգործակցության խթանումը և, ըստ այդմ, իր լիազորությունների շրջանակում բաց և պատրաստակամ է օժանդակելու Երևանի հետ Բուենոս Այրեսի փոխշահավետ համագործակցության, զբոսաշրջության զարգացման ու Երևանում ներդրումային ծրագրերի իրականացման հարցում:

Мэр Тарон Маргарян принял Чрезвычайного и полномочного посла Аргентины в РА
Мэр Тарон Маргарян принял новоназначенного Чрезвычайного и полномочного посла Аргентинcкой Республики в РА Гонсало Уриолабеитиа. Поздравив посла с началом дипломатической миссии в Армении, мэр Еревана выразил уверенность, что сформированные теплые отношения с посольством продолжатся, а также выразил надежду, что посол своей деятельностью придаст новый размах деловым отношениям двух столиц.
Придавая особую важность подписанному еще в 2000 году соглашению о провозглашении Еревана и Буэнос-Айреса городами-побратимами, мэр Тарон Маргарян отметил, что сегодня имеются широкие возможности и перспективы для сотрудничества как в сфере обмена опытом, так и в разных сферах городского хозяйства.
«В вопросе эффективного управления столицей мы придаём важность обмену международным опытом. С этой точки зрения, безусловно, очень важно взаимодействие с городами-партнёрами. Ереван с каждым годом расширяет рамки сотрудничества, и таким образом, господин посол, я ожидаю, что при Вашей поддержке, мы установим партнёрские связи между Ереваном и Буэнос-Айресом»,- подчеркнул Тарон Маргарян.
Поблагодарив за тёплый приём, Чрезвычайный и полномочный посол Аргентинcкой Республики в РА Гонсало Уриолабеитиа в свою очередь придал важность готовности мэра Еревана расширять сотрудничество и подчеркнул, что в рамках своих полномочий будет способствовать установлению более существенных взаимодействий между Ереваном и Буэнос-Айресом.
«Проблемы всех городов в основном одинаковы, и я согласен с Вами, господин мэр, что сотрудничая в сферах представляющих взаимный интерес, мы найдем более легкие решения на них. И я заверяю, что в рамках своих полномочий сделаю все для установления и развития партнерских отношений между городами двух стран, и уже в скором времени мы обсудим реализацию конкретных программ»,- отметил посол.
В завершении встречи мэр Тарон Маргарян пожелал Гонсало Уриолабеитиа успехов в ответственной миссии и еще раз подчеркнул, что мэрия Еревана придаёт важность содействию эффективного сотрудничества с городами-партнерами, и соответственно, в рамках своих полномочий открыта и готова содействовать взаимовыгодному сотрудничеству Буэнос-Айреса с Ереваном и реализации инвестиционных программ в Ереване.