Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Լեհաստանի Բիալիստոկի քաղաքապետի գլխավորած պատվիրակության հետ
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Լեհաստանի Բիալիստոկի քաղաքապետ Տադեուշ Տրուսկոլասկիի գլխավորած պատվիրակության հետ: Հանդիպմանը ներկա է գտնվել նաև ՀՀ-ում Լեհաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Եժի Նովակովսկին:
Ողջունելով հյուրերին` քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նախ ներկայացրել է մայրաքաղաքի զարգացման ռազմավարության հիմնական ուղղություններն ու այդ շրջանակում նաև միջազգային տարբեր կառույցների հետ համագործակցության ծրագրերը՝ նշելով, որ Երևանը տարեցտարի ընդլայնում է գործակցության շրջանակներն ու այսօր համագործակցում է աշխարհի շուրջ 50 քաղաքների և 10 միջազգային կառույցների հետ:
«Մենք կարևորում ենք գործընկեր քաղաքների և միջազգային տարբեր կառույցների հետ համագործակցության ընդլայնումն ու ամրապնդումը, ինչը նպաստում է նաև քաղաքային տնտեսության տարբեր բնագավառներում ենթակառուցվածքների արդիականացմանն ու զարգացմանը, ծառայությունների որակը զգալիորեն բարձրացնելուն և, որ կարևոր է, հրաշալի հնարավորություն է` փորձի փոխանակում իրականացնելու համար», - նշել է քաղաքապետը:
Հաշվի առնելով, որ լեհական պատվիրակության կազմում նաև գործարարներ էին ընդգրկված, քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն անդրադարձել է նաև ներդրումային հետաքրքրություն ներկայացնող ծրագրերին ու նախագծերին՝ նշելով, որ դրանք կարող են հետաքրքրել մասնավոր հատվածին:
«Գործարար միջավայրի բարելավման և ներդրումների ներգրավման հետ կապված այսօր մայրաքաղաքում լուրջ քայլեր են ձեռնարկվում, և մենք կարևորում ենք կոնկրետ ծրագրերի ու նախագծերի իրականացումը։ Երևանի քաղաքապետարանն իր լիազորությունների շրջանակում բաց և պատրաստակամ է` քննարկելու համագործակցության կոնկրետ ծրագրեր և ըստ ամենայնի օժանդակելու դրանց կյանքի կոչմանը», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Բիալիստոկ քաղաքի քաղաքապետ Տադեուշ Տրուսկոլասկին նշել է, որ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում գործակցության եզրերն իսկապես բազմազան են:
«Քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում զարգացում ապահովելու հարցում Ձեր շեշտադրումները շատ ողջունելի են, պարոն քաղաքապետ: Անչափ կարևոր է նաև համագործակցության հարցում Ձեր պատրաստակամությունը, քանի որ քաղաքներն իսկապես ունեն համանման խնդիրներ, և դրանց լուծման ուղիներն առավել հեշտ է գտնել փորձի փոխանակման միջոցով: Օգտվելով առիթից` պետք է խոստովանեմ, որ Երևանն իրոք ջերմ ու հյուրընկալ քաղաք է», - նշել է Տադեուշ Տրուսկոլասկին:
Հանդիպման շրջանակում, որպես համագործակցության կարևոր ուղղություն, քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն առանձնացրել է նաև զբոսաշրջության զարգացումը՝ ընդգծելով, որ վերջին տարիներին Երևանում ծրագրային հստակ քաղաքականություն է տարվում քաղաքն առավել հարմարավետ և սպասարկման ոլորտն առավել համակարգված դարձնելու ուղղությամբ:

Мэр Тарон Маргарян встретился с делегацией, возглавляемой мэром польского города Белосток
Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с членами делегации, возглавляемой мэром города Белосток (Польша) Тадеушем Трусколаски. На встрече присутствовал также Чрезвычайный и полномочный посол Польши в Армении Ежи Новаковский.
Поприветствовав гостей, Тарон Маргарян представил основные направления стратегии развития столицы и программы сотрудничества с международными организациями. Мэр также отметил, что Ереван с каждым годом расширяет рамки сотрудничества и уже сегодня взаимодействует с 50 городами мира и 10 международными организациями.
«Мы придаем важность расширению и укреплению сотрудничества с городами-партнерами и международными организациям, что способствует также обновлению и развитию инфраструктур в различных сферах городского хозяйства, значительному улучшению качества услуг и обмену опытом»,-отметил мэр Еревана.
Принимая во внимание, что в составе польской делегации были предприниматели, мэр Тарон Маргарян коснулся программ и предложений, представляющих инвестиционный интерес.
«В настоящее время в Ереване предпринимаются серьёзные шаги по привлечению инвестиций и улучшению бизнес среды, и мы придаем важность реализации конкретных программ и проектов. Мэрия Еревана в рамках своих полномочий открыта и готова обсуждать конкретные программы сотрудничества и содействовать их реализации»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
Выразив благодарность за теплый прием, мэр города Белосток (Польша) Тадеуш Трусколаский отметил, что в сферах, представляющих взаимный интерес, возможности сотрудничества многогранны.
«Господин мэр, мы приветствуем ваш подход по обеспечению развития в различных сферах городского хозяйства. Очень важна также ваша готовность к сотрудничеству, поскольку наши города, действительно, имеют схожие проблемы и посредством обмена опытом можно найти к ним решения. Пользуясь случаем, должен признаться, что Ереван очень теплый и гостеприимный город»,-отметил Тадеуш Трусколаский.
В рамках встречи, в качестве важного направления сотрудничества, Тарон Маргарян выделил также развитие туризма, подчеркнув, что за последние годы в Ереване ведется программная политика, направленная на то, чтобы город стал наиболее комфортабельным, а сфера услуг-наиболее координированной.