Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հյուրընկալել է Մեգապոլիսների առարկայական առաջին օլիմպիադայի Երևանի թիմի անդամներին
23.09.2016
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հյուրընկալել է Մոսկվայում առաջին անգամ անցկացված Մեգապոլիսների առարկայական օլիմպիադայի Երևանի թիմի անդամներին, ովքեր թիմային հաշվարկով գրավել են պատվավոր 2-րդ հորիզոնականն ու արժանացել համապատասխան գավաթի և դիպլոմի։ Ընդ որում, անհատական արդյունքներով երևանցի աշակերտները նվաճել են 4 արծաթե և 2 բրոնզե մեդալներ:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանը, Արտաշես Շահինյանի անվան ֆիզմաթ դպրոցի տնօրեն Հայկազ Նավասարդյանը, «Քվանտ» վարժարանի տնօրեն Ռոբերտ Վարդանյանն ու երևանյան թիմի ղեկավար-մարզիչները:
Ողջունելով աշակերտներին` քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը շնորհավորել է նրանց օլիմպիադայում լավագույնս ներկայանալու և ձեռք բերած հաջողությունների համար: Քաղաքապետն առանձնակի կարևորել է նաև ուսուցիչների աշխատանքը՝ նկատելով, որ երեխաների տպավորիչ ձեռքբերումները, ըստ էության, նրանց ներդրած ջանքերի գործնական արդյունքն են:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ աշակերտները խոստացել են, որ կշարունակեն անել հնարավորը՝ Երևանի պատիվը միշտ բարձր պահելու համար:
Հանդիպման ավարտին նվաճված գավաթն ու համապատասխան սերտիֆիկատը փոխանցվել է Երևանի քաղաքապետին: Տարոն Մարգարյանն էլ վստահեցրել է, որ այն տեղ կգտնի Երևանի քաղաքապետարանի համապատասխան թանգարանում:
Հարկ է նշել, որ առաջին անգամ անցկացված Մեգապոլիսների առարկայական օլիմպիադային մասնակցել են 18 երկրների 22 քաղաքների 14-18 տարեկան աշակերտներ: Օլիմպիադայի նպատակն է ի հայտ բերել մեծ քաղաքների դպրոցականների տաղանդավոր աշակերտներին, ովքեր հետաքրքրված են մաթեմատիկա, ֆիզիկա, ինֆորմատիկա և քիմիա առարկաներով։

Мэр Еревана Тарон Маргарян принял членов ереванской команды первой предметной олимпиады Мегаполисов
Мэр Еревана Тарон Маргарян принял участников ереванской команды предметной олимпиады Мегаполисов, прошедшей впервые в Москве. В общем зачете ереванские школьники заняли почетное 2-е место и были награждены кубком и диплом соответствующей степени. По индивидуальным результатам они завоевали 4 серебряные и 2 бронзовые медали.
Во встрече приняли также участие заместитель мэра Арам Сукиасян, директор физико-метематической школы имени Арташеса Шагиняна Айказ Навасардян, директор гимназии «Квант» Роберт Варданян и руководители ереванской команды.
Поприветствовав учеников физико-метематической школы имени Арташеса Шагиняна и гимназии «Квант», мэр Тарон Маргарян поздравил их с достигнутыми успехами. Мэр также придал особое значение работе учителей, отметив, что впечатляющие достижения детей, по сути, являются результатом их усилий.
Выразив благодарность за теплый прием, ученики дали обещание, что и впредь сделают все возможное, чтобы высоко держать честь Еревана.
В завершении встречи, завоеванный кубок и диплом были переданы мэру Еревана. Тарон Маргарян заверил, что они найдут свое место в соответствующем музее города Ереван.
Стоит отметить, что в предметной олимпиаде Мегаполисов, прошедшей впервые в Москве, приняли участие ученики в возрасте от 14 до 18 лет из 22-х к городов 18 стран мира. Олимпиада проводится с целью выявления талантливых учащихся мегаполисов, которые заинтересованы математикой, физикой, информатикой и химией.