Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը մասնակցել է Երևան-Մարսել համագործակցության 25-ամյակին նվիրված գործարար համաժողովին
Երևանի և Մարսելի միջև ստորագրված բարեկամության և համագործակցության համաձայնագրի 25-ամյակի առթիվ Մարսելի հայ-ֆրանսիական առևտրաարդյունաբերական պալատի կողմից կազմակերպվել է գործարար համաժողով, որին մասնակցել է նաև Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:
Համաժողովի մասնակիցներին ուղղված ողջույնի խոսքում Երևանի քաղաքապետը նախ շնորհակալություն է հայտնել Մարսելի հայ-ֆրանսիական առևտրաարդյունաբերական պալատին՝ նման ձևաչափով հանդիպում կազմակերպելու և ջերմ ընդունելության համար, ընդգծելով, որ երկուստեք համագործակցության շրջանակում տնտեսական բաղադրիչի առանձնակի կարևորումն իսկապես ուրախալի փաստ է:
«Վերջին տարիներին նկատվում է Երևանի նկատմամբ օտարերկրյա և, մասնավորապես, ֆրանսիական խոշոր ընկերությունների տնտեսական հետաքրքրությունների աճ, ինչն, անշուշտ, ուրախալի է: Քաջատեղյակ եք, որ ֆրանսիական մի շարք ընկերություններ հաջողությամբ գործունեություն են ծավալում մեր երկրում, և մենք ունենք կյանքի կոչված բազմաթիվ ծրագրեր: Օտարերկրյա ներդրումների ներգրավումն ու առաջատար փորձի կիրառումը մեզ համար առաջնային խնդիրներից մեկն է: Այդ նպատակով մշակվել են քաղաքային տնտեսության ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված մի շարք առաջարկներ», - նշել է Տարոն Մարգարյանն ու հավելել, որ մշակված ներդրումային առաջարկների փաթեթը վերաբերում է քաղաքային տնտեսության առանցքային մի շարք ոլորտների և ուղղությունների, որոնց թվում են ճանապարհատրանսպորտային ցանցը, զբոսաշրջությունը, բնակելի և հասարակական շենքերը, վերելակային տնտեսությունը, արտաքին լուսավորությունը, աղբի վերամշակումը, առողջապահությունը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներն ու քաղաքային միջավայրը:
«Մենք նաև մեծ կարևորություն ենք տալիս քաղաքային տնտեսության կառավարման բնագավառում նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառմանը: Ըստ այդմ, համապատասխան հայեցակարգ և ռազմավարություն մշակելու նպատակով իմ որոշմամբ ստեղծվել է «Երևան՝ խելացի քաղաք» ծրագրի մշակման և իրականացման հանձնաժողով: Համոզվա՛ծ եղեք, որ մեր թիմը պատրաստ է տնտեսական փոխգործակցության, փորձի փոխանակման և միջազգային առաջատար փորձի կիրառման նպատակով համապատասխան մասնագետներին ընդունելու և համատեղ քննարկումներ կազմակերպելու համար»,-ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը՝ մեկ անգամ ևս վստահեցնելով, որ Երևանի քաղաքապետարանը միշտ բաց և պատրաստակամ է համագործակցելու բոլոր այն կազմակերպությունների և անհատների հետ, ովքեր Երևանում ներդրումային ծրագիր իրականացնելու ցանկություն կհայտնեն։
Ելույթի վերջում Երևանի քաղաքապետը մեկ անգամ ևս շնորհակալություն է հայտնել նման ձևաչափով հանդիպում կազմակերպելու համար և համաժողովի աշխատանքներին մաղթել հաջող և արդյունավետ ընթացք:
Համաժողովի պաշտոնական բացման արարողությանը հաջորդել են կլոր սեղան-քննարկումները, որի ընթացքում Երևանի քաղաքապետարանի ներկայացուցիչները ներկայացրել են Երևանի ներդրումային միջավայրը, ներդրումային քաղաքականությունն ու Երևանի քաղաքապետարանի ներդրումային փաթեթները, ինչպես նաև զբոսաշրջության ոլորտում իրականացվող քաղաքականությունն ու ոլորտի զարգացման առաջնահերթությունները:

Мэр Тарон Маргарян принял участие в бизнес-форуме, посвященном 25-летию сотрудничества Ереван-Марсель
По случаю 25-летия соглашения о дружбе и сотрудничестве, подписанного между Ереваном и Марселем, армяно-французская торгово-промышленная палата Марселя организовала бизнес-форум, в котором принял участие мэр Еревана Тарон Маргарян.
В своей приветственной речи мэр Еревана в первую очередь выразил благодарность армяно-французской торгово-промышленной палате Марселя за организацию встречи в подобном формате и теплый прием, подчеркнув, что действительно радует тот факт, что в рамках двустороннего сотрудничества особую важность придается экономической составляющей.
«В последние годы наблюдается повышение экономического интереса крупных иностранных, в частности, французских компаний к Еревану. Вы осведомлены об успешной деятельности ряда французских компаний в нашей стране и о совместно реализованных программах. Привлечение иностранных инвестиций и применение передового опыта являются одними из наших первоочередных задач. С этой целью разработан ряд предложений, направленных на развитие инфраструктур городского хозяйства»,-отметил Тарон Маргарян и добавил, что разработанный пакет инвестиционных предложений относится к ключевым секторам и направлениям городского хозяйства, в числе которых дорожно-транспортная сеть, туризм, жилые и общественные здания, лифтовое хозяйство, уличное освещение, переработка мусора, здравоохранение, информационные технологии и городская среда.
«Мы также придаем большое значение применению современных технологий в управлении городским хозяйством. Таким образом, с целью разработки соответствующей концепции и стратегии, по моему решению создана комиссия по разработке и реализации программы «Ереван-умный город». Будьте уверены, что наша команда готова принять соответствующих специалистов и организовать совместные обсуждения с целью развития экономического сотрудничества, обмена опытом и применения международной передовой практики»,-подчеркнул Тарон Маргарян, еще раз заверив, что мэрия Еревана всегда готова сотрудничать с теми организациями и частными лицами, которые желают реализовывать инвестиционные программы в Ереване.
В завершении выступления мэр Еревана еще раз выразил благодарность за организацию встречи и пожелал участникам форума эффективной работы.
За официальной церемонией открытия форума последовали конференции и круглые столы, в ходе которых представители мэрии Еревана представили инвестиционную среду Еревана, инвестиционную политику и инвестиционные пакеты мэрии Еревана, а также политику и приоритеты развития в сфере туризма.